Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
schodit cups nahrát moduly pro par. port (parport, parport_pc, lp) spustit cups nainstalovat tiskárnu
* spustit cups (pokud nejede) - /etc/rc.d/rc.cups start * do oblibeneho WWW prohlizece zadat URL : "http://localhost:631"
# NOTE: If you have a BSD-style print system there is no need to # specifically define each individual printer [printers] comment = All Printers path = /var/spool/samba browseable = no public = yes guest ok = yes writable = no printable = yes
IEEE 1284 je rozšíření protokolu pro komunikaci na paralelnim portu. Je potřeba pro EPP nebo ECP módy. Nicméně prakticky všechny tiskárny umějí pracovat i v "normálnim" modu, takže na funkčnost zapnutí/vypnutí této volby moc vliv nemá (na výkon, tj. rychlost komunikace na portu samozřejmě ano)
Tohle bych ale viděl spíš na problém v nastavení BIOSu. Pokuď je v BIOSu paralelní port nastavenej na EPP a IEEE 1284 neni v jádře, pak je dost dobře možné, že to nefunguje...
#### PC parallel port support ### #if cat /proc/ksyms | grep "\[parport_pc\]" 1> /dev/null 2> /dev/null ; then # echo "parport0 is built-in, not loading module" > /dev/null #else # if [ -r /lib/modules/$RELEASE/misc/parport_pc.o \ # -o -r /lib/modules/$RELEASE/misc/parport_pc.o.gz \ # -o -r /lib/modules/$RELEASE/kernel/drivers/parport/parport_pc.o \ # -o -r /lib/modules/$RELEASE/kernel/drivers/parport/parport_pc.o.gz ]; then # # Generic setup example: # /sbin/modprobe parport_pc # # Hardware specific setup example (required for PLIP and better # # performance in general): # #/sbin/modprobe parport_pc io=0x378 irq=7 # fi #fitoto najst v /etc/rc.d/rc.modules a odkomentovat
Tiskni
Sdílej: