Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jelikož mi přibude něco peněz, tak bych si chtěl koupit nějaký o trošku lepší mobil v ceně zhruba do 8k Kč s DPH. Kandidátů je hned několik:
Píšu v práci jedny (firemní) webové stránky a zjistil jsem zajímavou věc (nebo chybu ve Firefoxu, a možná třeba u mně). Stránky jsou tvořené pomocí CSS stylu ve kterém je definováno i toto:
Tak jsem si prohlížel weblog "toho, jehož jméno zde nevyslovujeme" a na co nenarazím:
A tak si myslím, že to s tou genialitou nebude tak horké. Je krásné vidět, že i tak neomylný, sebevědomý, chytrý a perfektně bezchybně programující geniální člověk :-) udělá chybu.
Neboli na kartě Media Forte SoundQuad Extreme. Tohle mě vážně dostalo. Již od dob distribuce Fedora Core 2 je její součástí (a jako doporučený zvukový systém) ALSA. V něm (nebo snad v ní ) je ovladač snd-fm801 pro tuto zvukovou kartu a jeden z jeho parametrů je i parametr tea575x_tuner, který zpřístupní tuner pomocí standardního v4l rozhraní (konkrétně přes /dev/radio0 - znakové zařízení s major číslem 81 a minor číslem 64). Tak já v domění, že je potřeba tuner povolit jsem si do /etc/modprobe.conf dopsal řádek: options snd-fm801 tea575x_tuner=1 a krásně se koukal jak se sice zařízení /dev/radio0 vytvořilo, avšak tuner nereagoval na žádnou aplikaci.
Tak jsem navštívil minulý víkend tuto jedinečnou akci pro opravdové "Hard and Heavy Warriors" .
Po přečtení tohoto threadu jsem si řekl že stručně napovím, protože se v něm tazatel de facto nedozvěděl to, co chtěl vědět.
Mně tedy rozhodně ano ! Proč mám pocit, že se tenhle človíček pokaždé špatně vyspal, popřípadě mi ještě připadá, že tak nějak musí mít v diskuzích poslední slovo. Nevím, někteří lidé jsou asi prostě takoví.
Tuhle si někdo v diskuzi tady stěžoval, že mu chybí workspaces ve výše zmíněném OS. Tak já mu tady dám link sem aby si je mohl nainstalovat. Jedná se o GPL program VirtuaWin a oproti tomu co pan MalýMěkký nabízí například v pluspacku pro jeho XP tento funguje. No a jinak doufám, že tento můj příspěvek do blogu nebude brán, jako že tady nějak propaguji výše zmíněný OS, to rozhodně ne, ale propaguji spíš zajímavou utilitku, která by mohla pomoci někomu, kdo si zvykl například na workspaces v Gnome a musí jako já používat (bohužel) při svém pracovním procesu M$ Wokňnous
Tak mi bylo v jednom DC chatu doporučeno vyzkoušet jedno live distro s názvem dyne:bolic. Distro jsme s kámošem stáhli, vypálili a nabootovali a je to celkem příjemná záležitost. Autoři distra píšou, že běží na strojích s CPU Pentium až po ochipované konzole xbox (bohužel, jsem xbox nemohl vyzkoušet, neb kámoš ho má v opravě). Ve výbavě je docela dost multimediálních nástrojů, programy na prohlížení www, obsahuje Blender atd. Více se dozvíte na uvedeném odkazu. Jako window manager je použit tuším WindowMaker, takže žádné obludnosti jako KDE nebo Gnome se nekonají (ty patří do "plnohodnotných" desktopových distribucí :-) ) Určitě stojí za vyzkoušení.