V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Jelikož mi přibude něco peněz, tak bych si chtěl koupit nějaký o trošku lepší mobil v ceně zhruba do 8k Kč s DPH. Kandidátů je hned několik:
Píšu v práci jedny (firemní) webové stránky a zjistil jsem zajímavou věc (nebo chybu ve Firefoxu, a možná třeba u mně). Stránky jsou tvořené pomocí CSS stylu ve kterém je definováno i toto:
Tak jsem si prohlížel weblog "toho, jehož jméno zde nevyslovujeme" a na co nenarazím:
A tak si myslím, že to s tou genialitou nebude tak horké. Je krásné vidět, že i tak neomylný, sebevědomý, chytrý a perfektně bezchybně programující geniální člověk :-) udělá chybu.
Neboli na kartě Media Forte SoundQuad Extreme. Tohle mě vážně dostalo. Již od dob distribuce Fedora Core 2 je její součástí (a jako doporučený zvukový systém) ALSA. V něm (nebo snad v ní ) je ovladač snd-fm801 pro tuto zvukovou kartu a jeden z jeho parametrů je i parametr tea575x_tuner, který zpřístupní tuner pomocí standardního v4l rozhraní (konkrétně přes /dev/radio0 - znakové zařízení s major číslem 81 a minor číslem 64). Tak já v domění, že je potřeba tuner povolit jsem si do /etc/modprobe.conf dopsal řádek: options snd-fm801 tea575x_tuner=1 a krásně se koukal jak se sice zařízení /dev/radio0 vytvořilo, avšak tuner nereagoval na žádnou aplikaci.
Tak jsem navštívil minulý víkend tuto jedinečnou akci pro opravdové "Hard and Heavy Warriors" .
Po přečtení tohoto threadu jsem si řekl že stručně napovím, protože se v něm tazatel de facto nedozvěděl to, co chtěl vědět.
Mně tedy rozhodně ano ! Proč mám pocit, že se tenhle človíček pokaždé špatně vyspal, popřípadě mi ještě připadá, že tak nějak musí mít v diskuzích poslední slovo. Nevím, někteří lidé jsou asi prostě takoví.
Tuhle si někdo v diskuzi tady stěžoval, že mu chybí workspaces ve výše zmíněném OS. Tak já mu tady dám link sem aby si je mohl nainstalovat. Jedná se o GPL program VirtuaWin a oproti tomu co pan MalýMěkký nabízí například v pluspacku pro jeho XP tento funguje. No a jinak doufám, že tento můj příspěvek do blogu nebude brán, jako že tady nějak propaguji výše zmíněný OS, to rozhodně ne, ale propaguji spíš zajímavou utilitku, která by mohla pomoci někomu, kdo si zvykl například na workspaces v Gnome a musí jako já používat (bohužel) při svém pracovním procesu M$ Wokňnous
Tak mi bylo v jednom DC chatu doporučeno vyzkoušet jedno live distro s názvem dyne:bolic. Distro jsme s kámošem stáhli, vypálili a nabootovali a je to celkem příjemná záležitost. Autoři distra píšou, že běží na strojích s CPU Pentium až po ochipované konzole xbox (bohužel, jsem xbox nemohl vyzkoušet, neb kámoš ho má v opravě). Ve výbavě je docela dost multimediálních nástrojů, programy na prohlížení www, obsahuje Blender atd. Více se dozvíte na uvedeném odkazu. Jako window manager je použit tuším WindowMaker, takže žádné obludnosti jako KDE nebo Gnome se nekonají (ty patří do "plnohodnotných" desktopových distribucí :-) ) Určitě stojí za vyzkoušení.