Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jelikož mi přibude něco peněz, tak bych si chtěl koupit nějaký o trošku lepší mobil v ceně zhruba do 8k Kč s DPH. Kandidátů je hned několik:
Píšu v práci jedny (firemní) webové stránky a zjistil jsem zajímavou věc (nebo chybu ve Firefoxu, a možná třeba u mně). Stránky jsou tvořené pomocí CSS stylu ve kterém je definováno i toto:
Tak jsem si prohlížel weblog "toho, jehož jméno zde nevyslovujeme" a na co nenarazím:
A tak si myslím, že to s tou genialitou nebude tak horké. Je krásné vidět, že i tak neomylný, sebevědomý, chytrý a perfektně bezchybně programující geniální člověk :-) udělá chybu.
Neboli na kartě Media Forte SoundQuad Extreme. Tohle mě vážně dostalo. Již od dob distribuce Fedora Core 2 je její součástí (a jako doporučený zvukový systém) ALSA. V něm (nebo snad v ní ) je ovladač snd-fm801 pro tuto zvukovou kartu a jeden z jeho parametrů je i parametr tea575x_tuner, který zpřístupní tuner pomocí standardního v4l rozhraní (konkrétně přes /dev/radio0 - znakové zařízení s major číslem 81 a minor číslem 64). Tak já v domění, že je potřeba tuner povolit jsem si do /etc/modprobe.conf dopsal řádek: options snd-fm801 tea575x_tuner=1 a krásně se koukal jak se sice zařízení /dev/radio0 vytvořilo, avšak tuner nereagoval na žádnou aplikaci.
Tak jsem navštívil minulý víkend tuto jedinečnou akci pro opravdové "Hard and Heavy Warriors" .
Po přečtení tohoto threadu jsem si řekl že stručně napovím, protože se v něm tazatel de facto nedozvěděl to, co chtěl vědět.
Mně tedy rozhodně ano ! Proč mám pocit, že se tenhle človíček pokaždé špatně vyspal, popřípadě mi ještě připadá, že tak nějak musí mít v diskuzích poslední slovo. Nevím, někteří lidé jsou asi prostě takoví.
Tuhle si někdo v diskuzi tady stěžoval, že mu chybí workspaces ve výše zmíněném OS. Tak já mu tady dám link sem aby si je mohl nainstalovat. Jedná se o GPL program VirtuaWin a oproti tomu co pan MalýMěkký nabízí například v pluspacku pro jeho XP tento funguje. No a jinak doufám, že tento můj příspěvek do blogu nebude brán, jako že tady nějak propaguji výše zmíněný OS, to rozhodně ne, ale propaguji spíš zajímavou utilitku, která by mohla pomoci někomu, kdo si zvykl například na workspaces v Gnome a musí jako já používat (bohužel) při svém pracovním procesu M$ Wokňnous
Tak mi bylo v jednom DC chatu doporučeno vyzkoušet jedno live distro s názvem dyne:bolic. Distro jsme s kámošem stáhli, vypálili a nabootovali a je to celkem příjemná záležitost. Autoři distra píšou, že běží na strojích s CPU Pentium až po ochipované konzole xbox (bohužel, jsem xbox nemohl vyzkoušet, neb kámoš ho má v opravě). Ve výbavě je docela dost multimediálních nástrojů, programy na prohlížení www, obsahuje Blender atd. Více se dozvíte na uvedeném odkazu. Jako window manager je použit tuším WindowMaker, takže žádné obludnosti jako KDE nebo Gnome se nekonají (ty patří do "plnohodnotných" desktopových distribucí :-) ) Určitě stojí za vyzkoušení.