Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Neboli na kartě Media Forte SoundQuad Extreme. Tohle mě vážně dostalo. Již od dob distribuce Fedora Core 2 je její součástí (a jako doporučený zvukový systém) ALSA. V něm (nebo snad v ní ) je ovladač snd-fm801 pro tuto zvukovou kartu a jeden z jeho parametrů je i parametr tea575x_tuner, který zpřístupní tuner pomocí standardního v4l rozhraní (konkrétně přes /dev/radio0 - znakové zařízení s major číslem 81 a minor číslem 64). Tak já v domění, že je potřeba tuner povolit jsem si do /etc/modprobe.conf dopsal řádek: options snd-fm801 tea575x_tuner=1 a krásně se koukal jak se sice zařízení /dev/radio0 vytvořilo, avšak tuner nereagoval na žádnou aplikaci.
Až včera večer jsem se nějak brouzdal cvs webovým rozhraním projektu ALSA, koukám do zdrojáku fm801.c a co nevidím: parametr tea575x_tuner může nabývat až 4 hodnot. 0 tuner je vypnutý a hodnota 2 je správná pro kartu SoundQuad Extreme s rádiovým tunerem. Zbylé dvě hodnoty jsou pro jiné typy těchto karet. Takže shrnuto a podtrženo: kdybych se tam podíval dříve (do toho zdrojáku) už by mě rádio chodilo minimálně dva roky. Má to ještě jeden háček (nevím jestli to je chyba toho driveru nebo aplikace gqradio), ale po vypnutí se neztlumí zvuk, ono spíš gqradio neudělá ani mute, ale to mě už tak netrápí. Jinak do harwarového zápisku dám odkaz sem na tento blogpost. Jinak tento zápis a "postup" je vyzkoušen a odladěn na distribuci Fedora Core 4
Tiskni
Sdílej:
Module snd-fm801 ---------------- Module for ForteMedia FM801 based PCI sound cards. tea575x_tuner - Enable TEA575x tuner - 1 = MediaForte 256-PCS - 2 = MediaForte 256-PCPR - 3 = MediaForte 64-PCR - High 16-bits are video (radio) device number + 1 - example: 0x10002 (MediaForte 256-PCPR, device 1) Module supports up to 8 cards and autoprobe.