Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Po přečtení tohoto threadu jsem si řekl že stručně napovím, protože se v něm tazatel de facto nedozvěděl to, co chtěl vědět.
Princip configure skriptu je takový, že má za úkol "ošmatat" systém na kterém byl spuštěn (zjistí verzi překladače, dostupnost devel balíčků a spousta jiných akcí) a následně podle výsledku "ošmatání" připravit Makefile skript pro příkaz make. Takže v základu a úplně nejlepší (dle mně) je začít někde v konzoli a v adresáři kam se rozbalily ty zdrojáky (já je dávám do /usr/src ) asi takto:
./configure --help | morea tím si zjistím všechny potřebné volby, se kterými můžu program zkompilovat ze zdrojových kódů. Ty volby, které se mi hodí, si opíšu nejlépe někam na papírek a pak už postupuji klasickým (jako příklad uvedu ./configure pro mplayer) a pod normálním uživatelem (ne rootem
./configure --prefix=/usr --enable-gui --enable-largefiles --enable-freetype make su make installSkript configure vypisuje dost informací, které nejsou až tak podstatné, podstatné jsou pouze ty, co oznamují nějakou chybu (kterou je nutno vyřešit pro úspěšnou kompilaci) a nebo hlášení, která oznamují že nebylo nalezeno něco, co je potřeba pro rovněž pro úspěšnou kompilaci. Ta hlášení o chybějících věcech jsou dosti důležitá, a oznamují uživateli, že chybí některé takzvané devel balíčky. Například pokud bych chtěl mplayer kompilovat pomocí výše uvedeného ./configure tak na většině rpm distribucích (RedHat, Fedora, SuSE, Mandrake a Aurox) musím mít nainstalován odpovídající balíček freetype-devel (popř. libfreetype-devel).
Jinak na toto téma zde byl také zajímavý článek s názvem "Nebojme se kompilace" (nebo tak nějak, autor promine kdybych to nějak zkomolil ) kde je také popsáno dost věcí ohledně kompilací programů ze zdrojových kódů.
Tiskni
Sdílej: