Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po přečtení tohoto threadu jsem si řekl že stručně napovím, protože se v něm tazatel de facto nedozvěděl to, co chtěl vědět.
Princip configure skriptu je takový, že má za úkol "ošmatat" systém na kterém byl spuštěn (zjistí verzi překladače, dostupnost devel balíčků a spousta jiných akcí) a následně podle výsledku "ošmatání" připravit Makefile skript pro příkaz make. Takže v základu a úplně nejlepší (dle mně) je začít někde v konzoli a v adresáři kam se rozbalily ty zdrojáky (já je dávám do /usr/src ) asi takto:
./configure --help | morea tím si zjistím všechny potřebné volby, se kterými můžu program zkompilovat ze zdrojových kódů. Ty volby, které se mi hodí, si opíšu nejlépe někam na papírek a pak už postupuji klasickým (jako příklad uvedu ./configure pro mplayer) a pod normálním uživatelem (ne rootem
./configure --prefix=/usr --enable-gui --enable-largefiles --enable-freetype make su make installSkript configure vypisuje dost informací, které nejsou až tak podstatné, podstatné jsou pouze ty, co oznamují nějakou chybu (kterou je nutno vyřešit pro úspěšnou kompilaci) a nebo hlášení, která oznamují že nebylo nalezeno něco, co je potřeba pro rovněž pro úspěšnou kompilaci. Ta hlášení o chybějících věcech jsou dosti důležitá, a oznamují uživateli, že chybí některé takzvané devel balíčky. Například pokud bych chtěl mplayer kompilovat pomocí výše uvedeného ./configure tak na většině rpm distribucích (RedHat, Fedora, SuSE, Mandrake a Aurox) musím mít nainstalován odpovídající balíček freetype-devel (popř. libfreetype-devel).
Jinak na toto téma zde byl také zajímavý článek s názvem "Nebojme se kompilace" (nebo tak nějak, autor promine kdybych to nějak zkomolil ) kde je také popsáno dost věcí ohledně kompilací programů ze zdrojových kódů.
Tiskni
Sdílej: