Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
náhrada preexec v bashi (bohužel mi to funguje jen v bash-3.1)
$ cat ~/.bashrc ... # xterm title ('user@host pwd' in title, 'pwd' in icon) if [ "$TERM" = xterm -o "$TERM" = rxvt ]; then PS1="$PS1"'\[\e]2;\u@\h \w\a\e]1;\w\a\]' # current command in xterm title ('user@host pwd [command]') # bash-2.05b doesn't have BASH_COMMAND, bash-3.0 has it, but it's broken trap 'bash_command_works="$BASH_COMMAND"' DEBUG trap DEBUG if test "$bash_command_works" = 'trap DEBUG'; then trap 'echo -ne "\\e]2;$LOGNAME@$HOSTNAME ${PWD/$HOME/~} [$BASH_COMMAND]\\a"' DEBUG fi fi
Na cuni.cz si se snad domluvili :-/
Grrrr
Hodí se, pokud potřebujete soubor XY, ale nevíte, který balík nainstalovat. Příklad:
$ yum-file bin/gnome-help yelp-2.10.0-1 $ yum-file freetype2.pc freetype-devel-2.1.9-2 $ yum-file /usr/bin/perlcc perl-5.8.6-15
Update: To samé umí i yum whatprovides
, takže ani dál nečtěte.
Dear Surfer, <br><br>
Once again we bring you information on the very best websites, products and services available on the internet.
...
Blogy si rozvracet nedáme!
man fstab-sync
...
DISABLING FSTAB-SYNC
Automatic updates of the /etc/fstab file by the fstab-sync program from
the HAL daemon can be disabled by changing the 50-fstab-sync.hal symlink in /etc/hal/device.d directory to point to /bin/false
man fstab-sync
...
DISABLING FSTAB-SYNC
Automatic updates of the /etc/fstab file by the fstab-sync program from
the HAL daemon can be disabled by making the /etc/fstab file immutable
(using chattr +i /etc/fstab for example)
Nechtějí ten /etc/fstab rovnou zrušit? :-)
Yum 2.3.2 v FC4 používá k ukládání metadat sqlite, takže je a) mnohem rychlejší, b) v sqlite souborech se dá hezky hledat, když vestavěné možnosti yumu nestačí.
Takový malý pokus, občas totiž zabudovaný vyhledávač nenajde všechno, navíc nezobrazuje "preview". Google zase najde i spoustu nesmyslů...
Jak jinak si vysvětlit snahu parazitovat na překlepu www.debina.org... (link jim nedám :-p)
aneb Kategorizace špatných titulků. Natočeno podle skutečné události.
Když mi něco nefunguje, když mi na CDčku chybí binární (!) RPM balíček, je to jasné, porušili GPL.
I když... někteří by možná označili Mandrakesoft za teroristy ;-)
PS: Zase mě někdo předběhl, tentokrát Zdeněk Burda.
Přidal jsem do své sbírky RPM balíčků (viz předchozí post) experimentální Mutt 1.5.8i. Zatím umí měnit titulek terminálu a editovat vlákna. Pokud by se vám můj balíček hodil, ale neobejdete se bez nějakého patche, dejte mi vědět a zkusím ho zařadit (třeba se mi hodí taky ;-)).
PS: Už se umím i podepsat ;-) (snad)
Key fingerprint = D0DC 8293 25CF 88E8 0C46 A141 EAB9 E3EF 59E4 D62D
Včerejší flamewar na
téma checkinstall mě vyprovokovala k předsevzetí, že se budu snažit vyrábět
(znovu)použitelné rpm balíčky (dosud jsem je spíš bastlil ) a výsledek
zveřejním -- třeba to někomu ušetří práci.