Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.
Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.
Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.
Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Včerejší flamewar na
téma checkinstall mě vyprovokovala k předsevzetí, že se budu snažit vyrábět
(znovu)použitelné rpm balíčky (dosud jsem je spíš bastlil
) a výsledek
zveřejním -- třeba to někomu ušetří práci.
Honza Bartoš mě sice předběhl, ale
zase nepoužívá XML
K věci:
Balíčky jsou zatím na http://www.ms.mff.cuni.cz/~marem2am/rpm/, jsou kompilované na na aktuální stabilní verzi FC a měly by jít nainstalovat yumem (potřebujete ten z FC3). Zatím jsou tam jenom dva, ale časem ještě pár přidám.
Je mi jasné, že moje spec soubory nejsou
dokonalé, takže když se vám něco nebude zdát (zejména závislosti), napište mi
(viz profil). Pokud si myslíte, že byste to checkinstallem zvládli líp,
přijďte mi to říct do očí
Tiskni
Sdílej:
Pokud si myslíte, že byste to checkinstallem zvládli líp, přijďte mi to říct do očíAniž bych chtěl začínat zase nanovo... tak jen zmíním, že něco takového v té diskuzi nikdo netvrdil. Jinak takovouhle snahu oceňuji. Sice nepoužívám RPM distribuci, ale ani na DEB balíčky bych si netroufl (resp. - pro sebe si je vyrábím, ale ty bych nikomu určitě nenabízel :-) ).
Sice nepoužívám RPM distribuci, ale ani na DEB balíčky bych si netroufl (resp. - pro sebe si je vyrábím, ale ty bych nikomu určitě nenabízelZatím tam jsou stejně jen takové pidibalíčky, ale hlavně jsem to zveřejnil kvůli tomu, abych se dozvěděl, co dělám špatně.).
Máte snad nějakou databázi s vyhledáváním podle klíčových slov nebo co? (kdo mě dokonale ztrapní odkazem na google?
)