Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Hodí se, pokud potřebujete soubor XY, ale nevíte, který balík nainstalovat. Příklad:
$ yum-file bin/gnome-help yelp-2.10.0-1 $ yum-file freetype2.pc freetype-devel-2.1.9-2 $ yum-file /usr/bin/perlcc perl-5.8.6-15
Update: To samé umí i yum whatprovides
, takže ani dál nečtěte.
$ cat ~/bin/yum-file #!/bin/bash if test "x$1" = "x-v"; then shift verbose="echo" else verbose=":" fi if test "$#" != 1; then echo "Usage: $0 [-v] FILENAME" >&2 exit 1 fi dir="`dirname "$1"`" file="`basename "$1"`" case "$dir" in .) dir_query="";; /*) dir_query="dirname=\"$dir\" AND ";; *) dir_query="dirname LIKE \"%$dir\" AND";; esac for db in /var/cache/yum/*/filelists.xml.gz.sqlite; do $verbose "Searching in $db" primary="${db/filelists/primary}" sqlite3 -separator - "$db" " ATTACH \"$primary\" AS \"primary\"; SELECT name, version, release FROM \"primary\".packages WHERE pkgKey IN (SELECT pkgKey FROM filelist WHERE $dir_query filenames LIKE \"%$file%\");" done
PS: Vím, že to neošetřuje speciální znaky ve vstupu.
PPS: Nevíte, jak yum donutit, aby vygeneroval ty filelisty? Asi to dělá, jenom když je potřebuje.
Tiskni
Sdílej:
man yum
provides or whatprovides
Is used to find out which package provides some feature or file.
Just use a specific name or a file-glob-syntax wildcards to list
the packages available or installed that provide that feature or
file.