Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Včerejší flamewar na
téma checkinstall mě vyprovokovala k předsevzetí, že se budu snažit vyrábět
(znovu)použitelné rpm balíčky (dosud jsem je spíš bastlil ) a výsledek
zveřejním -- třeba to někomu ušetří práci.
Honza Bartoš mě sice předběhl, ale
zase nepoužívá XML
K věci:
Balíčky jsou zatím na http://www.ms.mff.cuni.cz/~marem2am/rpm/, jsou kompilované na na aktuální stabilní verzi FC a měly by jít nainstalovat yumem (potřebujete ten z FC3). Zatím jsou tam jenom dva, ale časem ještě pár přidám.
Je mi jasné, že moje spec soubory nejsou
dokonalé, takže když se vám něco nebude zdát (zejména závislosti), napište mi
(viz profil). Pokud si myslíte, že byste to checkinstallem zvládli líp,
přijďte mi to říct do očí
Tiskni
Sdílej:
Pokud si myslíte, že byste to checkinstallem zvládli líp, přijďte mi to říct do očíAniž bych chtěl začínat zase nanovo... tak jen zmíním, že něco takového v té diskuzi nikdo netvrdil. Jinak takovouhle snahu oceňuji. Sice nepoužívám RPM distribuci, ale ani na DEB balíčky bych si netroufl (resp. - pro sebe si je vyrábím, ale ty bych nikomu určitě nenabízel :-) ).
Sice nepoužívám RPM distribuci, ale ani na DEB balíčky bych si netroufl (resp. - pro sebe si je vyrábím, ale ty bych nikomu určitě nenabízelZatím tam jsou stejně jen takové pidibalíčky, ale hlavně jsem to zveřejnil kvůli tomu, abych se dozvěděl, co dělám špatně.).