Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Včerejší flamewar na
téma checkinstall mě vyprovokovala k předsevzetí, že se budu snažit vyrábět
(znovu)použitelné rpm balíčky (dosud jsem je spíš bastlil ) a výsledek
zveřejním -- třeba to někomu ušetří práci.
Honza Bartoš mě sice předběhl, ale
zase nepoužívá XML
K věci:
Balíčky jsou zatím na http://www.ms.mff.cuni.cz/~marem2am/rpm/, jsou kompilované na na aktuální stabilní verzi FC a měly by jít nainstalovat yumem (potřebujete ten z FC3). Zatím jsou tam jenom dva, ale časem ještě pár přidám.
Je mi jasné, že moje spec soubory nejsou
dokonalé, takže když se vám něco nebude zdát (zejména závislosti), napište mi
(viz profil). Pokud si myslíte, že byste to checkinstallem zvládli líp,
přijďte mi to říct do očí
Tiskni
Sdílej:
Pokud si myslíte, že byste to checkinstallem zvládli líp, přijďte mi to říct do očíAniž bych chtěl začínat zase nanovo... tak jen zmíním, že něco takového v té diskuzi nikdo netvrdil. Jinak takovouhle snahu oceňuji. Sice nepoužívám RPM distribuci, ale ani na DEB balíčky bych si netroufl (resp. - pro sebe si je vyrábím, ale ty bych nikomu určitě nenabízel :-) ).
Sice nepoužívám RPM distribuci, ale ani na DEB balíčky bych si netroufl (resp. - pro sebe si je vyrábím, ale ty bych nikomu určitě nenabízelZatím tam jsou stejně jen takové pidibalíčky, ale hlavně jsem to zveřejnil kvůli tomu, abych se dozvěděl, co dělám špatně.).