Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
firefox-installer
pwd
. Vypíše cestu, kde se nacházíš.
Příkaz ls
vypíše podobně jako dir
ve windows (rozuměj DOS) jména souborů a složek, tak ho taky vyzkoušej.
Vše co ti to vyhodí sem napiš, a my ti řekneme co dál.
no such file or directory znamená: takový soubor, nebo adresář neexistuje
*.tag.gz
je komprimovaný tar archiv; to že zdrojové kódy se většinou distribuují v komprimovaných tar archivech ještě neznamená, že každý soubor s příponou .tar.gz obsahuje zdrojové kódy.
./configure
spustí v aktuálním adresáři soubor configure (který u zdrojových kódů spousty programů připravuje prostředí pro kompilaci), když tam není, tak není co spouštět.
To co sis stáhnul je binární program, připravený ke spuštění, takže si buď nakopíruj obsah toho taru někam do /usr/local a vytvoř symlink /usr/local/bin/firefox -> ../kam/sis/nakopíroval/firefox, nebo si stáhni z czilly instalátor, nebo si stáhni rpm odsud (sice se ten balíček IIRC instaluje do /usr/local, ale co).
Tiskni
Sdílej: