Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
firefox-installer
pwd
. Vypíše cestu, kde se nacházíš.
Příkaz ls
vypíše podobně jako dir
ve windows (rozuměj DOS) jména souborů a složek, tak ho taky vyzkoušej.
Vše co ti to vyhodí sem napiš, a my ti řekneme co dál.
no such file or directory znamená: takový soubor, nebo adresář neexistuje
*.tag.gz
je komprimovaný tar archiv; to že zdrojové kódy se většinou distribuují v komprimovaných tar archivech ještě neznamená, že každý soubor s příponou .tar.gz obsahuje zdrojové kódy.
./configure
spustí v aktuálním adresáři soubor configure (který u zdrojových kódů spousty programů připravuje prostředí pro kompilaci), když tam není, tak není co spouštět.
To co sis stáhnul je binární program, připravený ke spuštění, takže si buď nakopíruj obsah toho taru někam do /usr/local a vytvoř symlink /usr/local/bin/firefox -> ../kam/sis/nakopíroval/firefox, nebo si stáhni z czilly instalátor, nebo si stáhni rpm odsud (sice se ten balíček IIRC instaluje do /usr/local, ale co).
Tiskni
Sdílej: