Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 22:37
Po přečtení tohoto threadu jsem si řekl že stručně napovím, protože se v něm tazatel de facto nedozvěděl to, co chtěl vědět.
Princip configure skriptu je takový, že má za úkol "ošmatat" systém na kterém byl spuštěn (zjistí verzi překladače, dostupnost devel balíčků a spousta jiných akcí) a následně podle výsledku "ošmatání" připravit Makefile skript pro příkaz make. Takže v základu a úplně nejlepší (dle mně) je začít někde v konzoli a v adresáři kam se rozbalily ty zdrojáky (já je dávám do /usr/src ) asi takto:
./configure --help | morea tím si zjistím všechny potřebné volby, se kterými můžu program zkompilovat ze zdrojových kódů. Ty volby, které se mi hodí, si opíšu nejlépe někam na papírek a pak už postupuji klasickým (jako příklad uvedu ./configure pro mplayer) a pod normálním uživatelem (ne rootem
./configure --prefix=/usr --enable-gui --enable-largefiles --enable-freetype make su make installSkript configure vypisuje dost informací, které nejsou až tak podstatné, podstatné jsou pouze ty, co oznamují nějakou chybu (kterou je nutno vyřešit pro úspěšnou kompilaci) a nebo hlášení, která oznamují že nebylo nalezeno něco, co je potřeba pro rovněž pro úspěšnou kompilaci. Ta hlášení o chybějících věcech jsou dosti důležitá, a oznamují uživateli, že chybí některé takzvané devel balíčky. Například pokud bych chtěl mplayer kompilovat pomocí výše uvedeného ./configure tak na většině rpm distribucích (RedHat, Fedora, SuSE, Mandrake a Aurox) musím mít nainstalován odpovídající balíček freetype-devel (popř. libfreetype-devel).
Jinak na toto téma zde byl také zajímavý článek s názvem "Nebojme se kompilace" (nebo tak nějak, autor promine kdybych to nějak zkomolil ) kde je také popsáno dost věcí ohledně kompilací programů ze zdrojových kódů.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.