Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
V minulém díle jsme peníze zhodnocovali na akciích firmy Avast, dnes si ukážeme jak stejného, ne-li většího zisku dosáhnout na akciích firmy Crowdstrike.
Internet Info, s.r.o. (slunecnice.cz, root.cz, lupa.cz ...), pravděpodobně největší české vydavatelství specializující se na internetové deníky, tak jako jeho předchůdce - Economia - porušuje na svých webech bezostyšně autorská práva a licence a při konfrontaci dělá "mrtvého brouka".
Původně jsem vám chtěl dát tip na jisté krátkodobé 25% zhodnocení vašich investic,
ale jde to rychleji než jsem očekával a
akcie Avastu budou
"zpátky na svém" možná už v pondělí. Takže bohužel, zpět k Bitcoinům
A komu tím prospějete, co? Druhé straně?! Aneb Zhruba tak nějak by se daly shrnout mé pocity z akce "přechod na MSVC 2015" u Windows buildů GPXSee.
Uvidíme co ČOI na to, podle vyjádření k článku na Lupě to ale ČOI za nekalou praktiku považuje: "Pokud tomu tak není, tj. zboží bylo rozbaleno, případně použito, byť minimálně, nemůže již být dále nabízeno jako nové."
...a znovu a znovu vytvářejí "Yet another XYZ" programy. Aneb GPXSee se představuje.
Na živě.cz nedávno vyšel článek o GPS cyklocomputerech, kde testujou "hračky" od Garminu a srovnávají je s mobilem. Typický linuxák ovšem na takové zařízení nemá peníze a proto je třeba hledat pro linux typické "do it yourself" rešení.
Vyvíjíte-li software pro Windows a narazíte na chybu systému, nahlásíte to a počkáte si na další service pack. Vyvíjíte-li pro Linux, nahlásíte to a opravíte si to sami. Vyvíjíte-li pro Mac OS X, nahlásíte to, počkáte rok až dva (než to Apple prohlásí za feature), koupíte si letenku do San Francisca a...
Hypercube je multiplatformní tool na vizualizaci grafů (Grafů z teorie grafů, Železného koláčové grafy s hyperkostkou nenakreslíte). Jedná se o jednoduchou aplikaci, které na vstupu předložíte reprezentaci grafu ve formě matice sousednosti a na výstupu dostanete obrázek (SVG, EPS) daného grafu.
This patch fixes the shown battery status when the battery is not charging any more but is not full charged (usualy 98-99%). If the SYSFS POWER_SUPPLY_STATUS variable has the value "Full", "charged" will be shown instead of the current "unknown %d%%"
Dva drobné patche pro audio přehrávač QMMP. První opravuje chybu* v řazení playlistu, druhý mění chování tlačítka "eject" pro otevírání nových souborů tak, aby odpovídalo chování stejného tlačítka ve winampu**.
Článek s tímto titulkem očekávám v nejbližší době v Novinách Prahy 12.
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Zaslouží si je zkrátka každý.
Aneb vše co jste vždy chtěli od ACPI na notebooku ale byli jste líní si to nastavit.
A simple tutorial showing how to use DHCP network interface configuration in Xilinx Platform Studio applications based on lwip v2.00.a.
Je známým faktem, že jediným spolehlivým způsobem jak se stát nesmrtelným je zemřít mladý. Pokuď nevěříte, zeptejte se Marilyn Monroe nebo Jamese Deana. Bohužel, někteří to stále odmítají pochopit a i po čtvrtstoletí nás stále ne a ne opustit...
Celé mé VŠ studium se mi ve škole (ve školách) děje jedno velké příkoří. Týká se to mé víry, mého přesvědčení, ve funkční rychlý a spolehlivý software - jinými slovy software od Microsoftu. Už 5 let jsem nucen psát programy pro Linux, nebo nedej bože pro Solaris. Myslíte si, že jsem fanatik? Možná, ale nemám rád tupé stádo uhrovatých puberťáků, kteří se rozhodli ukázat jak jsou cool, in a trendy pomocí svého operačního systému.
Nedávno jsem si tady stěžoval, že si soudruzi z Mozilla foundation mohli při "povýšení" Firefoxu změny UI nechat od cesty. To jsem však ještě neměl tu čest seznámit se s IE7 - to co provedli imperialističtí supi z Redmondu s nebohým Explorerem by totiž, při zachování stejných měřítek, bylo minimálně na žalobu u Haagského tribunál pro lidská práva!
S Dijkstrovým algoritmem pro vyhledávání nejkratší cesty v ohodnoceném grafu se již setkal asi každý, kdo se v programování dostal alespoň o trochu dále, než k obligátnímu "Hello World!".
Používejte na webu stylesheety pro tisk, ušetří to práci nejenom Vašim návštěvníkům, ale občas i Vám samotným.
Internetem se poslední dobou šíří taková zlá, nemilá, ošklivá věc - spam v komentářích k článkům, záznamech v knihách hostů (jak říkáme my češi - guestboocích) a vůbec všem, co má nějaký formulář. Následující článek popisuje jednoduchou ochranu proti botům napsanou v PHP.
Asi tak před dvěma rokama jsem se díky přechodu od HTML k XHTML poprvé dostal k XML. Koupil jsem si tenkrát skvělou knížečku od pravděpodobně největšího propagátora XML u nás - Jirky Koska a jal se možnosti XML zkoušet v praxi.
V prvním díle jsme si ukázali, jak se to dělat nemá , tak že by na podruhé jako Pája? Aneb Ideální rozměry webu 2.
Zdálo by se, že o tématu dual(multi) bootu Windows a LINUXu bylo již vše napsáno, leč když dojde na věc, ukazuje se, že minimálně ne na jednom místě... Jelikož jsem se s problémem v nedávné době sám potýkal, nabízím zde proto takové moje malé Multi boot (LINUX, Windows XP, Windows 98) mini HOWTO
Ačkoliv od jisté osudné doby vidím rudě, kdykoliv zahlédnu větu začínající "Nechť...", důkaz exotermičnosti pekla mě opravdu dostal.
Jenom škoda, že tohle se dozvim až v okamžiku, kdy poprvé od první třídy základní školy nemám předmět s názvem "Matematika"...
Nedávno jsem se tady ve fóru ptal na uspávání procesů v LINUXu, neb to potřebuju do jedné školní práce. Po delším studiu dokumentace již sice chápu jak fungujou roury a procesy, ale jsem stále na začátku, neboť za boha nejsem schopnej pochopit zadání... No posuďte sami:
Jaká je optimální šířka webu? Otázka, ketrá je schopná vyvolat stejný flame, jako obligátní LINUX versus Windows, Emacs vs. vim... Je lepší volit pevnou šířku, kde sice máme jistotu kompaktního layoutu, ale při větších rozlišeních je ze stránky úzká nudle, nebo radši zvolit procentuální rozložení, kde se při vyšších rozlišeních zase text kvůli příliš dlouhým řádkám nedá číst?
Ideálem by přitom byla stránka "přirozeně" měnící svojí šířku dle rozlišení monitoru. Jak na to? Řešení je poměrně jednoduché a vystačí si s CSS1, JavaScriptem (a tím myslím opravdu elementární javascript) a trochou matematiky.
Je to vážně legrační firma ten Sun, jen co je pravda. S velkou parádou na FELu nainstalují první středoevropský "Usability Lab" (kdyby jste nevěděli o čem je řeč, celý je to ten stolek na první fotce...), ale že jejich ostatní produkty na škole jsou nepoužitelný je očividně netrápí.