Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Občas obchoduji s akciemi. Pokud je krátkodobý propad, tak za nízkou cenu je prostě nikdo neprodává. A obráceně, pokud krátkodobě chcete prodat akcie za momentálně vysokou cenu, nikdo je nekupuje. Tím neříkám, že nejsou drobné vyjímky.
Tentokrát nic, už minule jsem vydělal tolik, že se stále topim v penězích...
Účelem těch článků fakt není dávat někomu investiční rady, ale ukázat, že celý tenhle byznys stojí na absolutní nekompetentnosti zákazníků (to platí i pro korporátní IT - jak jsme teď viděli, někteří jsou tyhle "security" bazmekty schopní nasadit i na kritické systémy), kteří se místo faktů řídí pocity (strach). Díky tomu může docházet ke krátkodobému přelejvání zákazníků sem a tam (vsechny tyto firmy mají čas od času podobné "skandály", protože ten problém je principielní), ale dlouhodobě je to velmi stabilní zlatý důl se kterým jen tak něco neotřese.
Pokud tě nicméně zajímá proč na tom teda nevydělávám, tak to už tady popsal Jenda - přijde mi to moc složitý to zprocesovat. Koupit a zase prodat ty akcie pro mi pro jednotlivce z Čech přijde moc složitý na to, abych se tím při teoretickém zhodnocení ~20% bez poplatků a mým volným kapitálem zabýval. To už je jednodušší být v tom byznyse zaměstnán, což už jsem si vyzkoušel
"Ačkoliv mnoho bulvárních titulků dnes hovoří o "kolapsu Windows", jediné co zkolabovalo je distribuce updatů AV..."Ale houby. Kdyby byly Windows pořádně napsané, tak je nesestřelí chyba v aktualizaci antiviráku. Crowdstrike jenom lidem ukázal, jak jsou Windows děravé a k jejich odstavení ani není třeba cíleně napsaný virus.
Možná by to chtělo si nastudovat úplné základy co to takový jaderný modul v Linuxu (obecně monolitickém jádře, ale platí to i pro valnou většinu modulů z hybridních jader Windows a macOS) vlastně je a v jakém kontextu běží... Jaderné moduly opravdu nemůžou "klidně selhat, aniž by to ohrozilo běh jádra", alespoň pokud se bavíme o selhání typu Crowdstrike, kdy se začne vykonávat náhodný kód.
FUSE moduly (filesystémy) jsou úplně jiný případ, protože ty jsou implementovány v userspace a o žádný jaderný modul se nejedná, jsou to "normální" knihovny.
Jaderné moduly opravdu nemůžou "klidně selhat, aniž by to ohrozilo běh jádra", alespoň pokud se bavíme o selhání typu Crowdstrike, kdy se začne vykonávat náhodný kód.Určitě? Nemůže být špatný opcode v nějakém threadu vytvořeném modulem jenom oops?
A už vůbec bych se netvářil, že když se náhodou nic nestane, tak to znamená, že je jádro Linuxu proti takovým chybám odolné...No jasně, v tom určitě nejsme vepři, myslel jsem to tak, že pokud by to byl jenom oops, tak třeba by ten systém mohl alespoň jakž takž nabootovat, aby se dal opravit vzdáleně, ie. že by se možná nestalo to co s widlema, že se musí všechno opravovat lokálně.
Tiskni
Sdílej: