Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
V minulém díle jsme peníze zhodnocovali na akciích firmy Avast, dnes si ukážeme jak stejného, ne-li většího zisku dosáhnout na akciích firmy Crowdstrike.
Internet Info, s.r.o. (slunecnice.cz, root.cz, lupa.cz ...), pravděpodobně největší české vydavatelství specializující se na internetové deníky, tak jako jeho předchůdce - Economia - porušuje na svých webech bezostyšně autorská práva a licence a při konfrontaci dělá "mrtvého brouka".
Původně jsem vám chtěl dát tip na jisté krátkodobé 25% zhodnocení vašich investic, ale jde to rychleji než jsem očekával a akcie Avastu budou "zpátky na svém" možná už v pondělí. Takže bohužel, zpět k Bitcoinům
A komu tím prospějete, co? Druhé straně?! Aneb Zhruba tak nějak by se daly shrnout mé pocity z akce "přechod na MSVC 2015" u Windows buildů GPXSee.
Uvidíme co ČOI na to, podle vyjádření k článku na Lupě to ale ČOI za nekalou praktiku považuje: "Pokud tomu tak není, tj. zboží bylo rozbaleno, případně použito, byť minimálně, nemůže již být dále nabízeno jako nové."
Vyvíjíte-li software pro Windows a narazíte na chybu systému, nahlásíte to a počkáte si na další service pack. Vyvíjíte-li pro Linux, nahlásíte to a opravíte si to sami. Vyvíjíte-li pro Mac OS X, nahlásíte to, počkáte rok až dva (než to Apple prohlásí za feature), koupíte si letenku do San Francisca a...
Článek s tímto titulkem očekávám v nejbližší době v Novinách Prahy 12.
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Zaslouží si je zkrátka každý.
Je známým faktem, že jediným spolehlivým způsobem jak se stát nesmrtelným je zemřít mladý. Pokuď nevěříte, zeptejte se Marilyn Monroe nebo Jamese Deana. Bohužel, někteří to stále odmítají pochopit a i po čtvrtstoletí nás stále ne a ne opustit...
Celé mé VŠ studium se mi ve škole (ve školách) děje jedno velké příkoří. Týká se to mé víry, mého přesvědčení, ve funkční rychlý a spolehlivý software - jinými slovy software od Microsoftu. Už 5 let jsem nucen psát programy pro Linux, nebo nedej bože pro Solaris. Myslíte si, že jsem fanatik? Možná, ale nemám rád tupé stádo uhrovatých puberťáků, kteří se rozhodli ukázat jak jsou cool, in a trendy pomocí svého operačního systému.
Nedávno jsem si tady stěžoval, že si soudruzi z Mozilla foundation mohli při "povýšení" Firefoxu změny UI nechat od cesty. To jsem však ještě neměl tu čest seznámit se s IE7 - to co provedli imperialističtí supi z Redmondu s nebohým Explorerem by totiž, při zachování stejných měřítek, bylo minimálně na žalobu u Haagského tribunál pro lidská práva!
Nedávno jsem se tady ve fóru ptal na uspávání procesů v LINUXu, neb to potřebuju do jedné školní práce. Po delším studiu dokumentace již sice chápu jak fungujou roury a procesy, ale jsem stále na začátku, neboť za boha nejsem schopnej pochopit zadání... No posuďte sami:
Je to vážně legrační firma ten Sun, jen co je pravda. S velkou parádou na FELu nainstalují první středoevropský "Usability Lab" (kdyby jste nevěděli o čem je řeč, celý je to ten stolek na první fotce...), ale že jejich ostatní produkty na škole jsou nepoužitelný je očividně netrápí.