Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Je to vážně legrační firma ten Sun, jen co je pravda. S velkou parádou na FELu nainstalují první středoevropský "Usability Lab" (kdyby jste nevěděli o čem je řeč, celý je to ten stolek na první fotce...), ale že jejich ostatní produkty na škole jsou nepoužitelný je očividně netrápí.
Přitom právě pracovní stanice se Solarisem jsou tím vybavením, se kterým se studenti setkají nejčastěji. A lepší reklamu pro svůj systém mezi budoucímy IT-people si opravdu přát nemůžou... Nejenom, že CDE v Solarisu je ve srovnání s běžným grafickým prostředím současných operačních systémů (čti Windows) samo o sobě k smíchu, ale Xserver pro jistotu ještě ani nedisponuje českýmy fonty!
A jsme u toho. Kdyby ti borci od sunu nainstalovali pár obyčejnejch kamer do solárka (učebna se Solarisema ), mohli si ty svý miliony za tu high-tech hračku klidně ušetřit. Ve skutečném provozu by viděli reakce zděšených UNIX BFU (někteří se zde s UNIX/LINUXem setkávají poprvé v životě) po prvním přihlášení, které po nějaké době vystřídává nostalgický úsměv při vzpomínkách na jejich první začátky s PC na Windows 3.11.
V jiném rohu místnosti by zase mohli spatřit hlouček jedinců, co již maj nějaký ty manuálový stránky přelouskaný, kterak se snaží vymyslet postup, jak ty prokletý "nabodeníčka" na obrazovce přece jenom vykouzlit. Dneska se sice ještě nezadařilo, ale malý je jen ten, kdo si malé cíle klade a tak zde zvolávám: "Do týdne a do dne, Solarisy!"
P.S: Existuje vůbec něco od Sunu, co je uživatelsky použitelný? A nechci slyšet, že Java, protože to je teror uživatele programátorem! Ostatně stejně jako ten Solaris - zcela nepochybně se to dobře administruje ale pracovat se na tom skutečně nedá...
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě, že vim, že Solaris "česky" umí, ale o tom to neni. Je to o tom, že když si někde zařídim "sponzorstvim" reklamu, měl bych si taky zajistit, aby to celý nebylo lidem k smíchu a mě na škodu...
cesky lze psat i cist v Solarisu bez omezeniMožná to není psáno ze Solarisu, ale toto tvrzení vypadá vskutku důvěryhodně
Přitom právě pracovní stanice se Solarisem jsou tím vybavením, se kterým se studenti setkají nejčastěji.No nevím, vystudoval jsem FEL, teď tam jsem jako PhD student a za celou dobu jsem žádnou pracovní stanici se Solarisem nepotkal. Možná to bude tím, že jsem studoval (a studuji) Kybernetiku a ne výpočetku...
Nebylo to myšleno tak, že by Solaris byl nejčastější OS na FELu, ale že je to nejčastější kousek od Sunu, se kterym se studenti na výpočetce setkají, viz níže.
Jinak k ostatním reakcím - nejde o to, že bych byl zoufalej z toho, že školní Solaris neumí česky (alespoň si mám s čím hrát ), ale o to, že vzhledem k úrovni ostatního vybavení od Sunu na škole působí jejich novej "Usability lab" stejně věrohodně, jako kdyby Standa Gross vystupoval v reklamě na bankovní úvěr...
...o urovni vybaveni jak HW ci SW jste se nikde nezminil...
Aha, takže o CDE tady asi psal někdo jinej...
...Cim vice si studenti vyzkousi, tim lepe...
Ano, čím více si toho studenti vyzkouší tím lépe. Jenomže bohužel pro Sun je jejich zkušenost se solarisem typu "nikdy více!" (a teď zdaleka nemluvim jenom o sobě). Ale pravda, i špatná zkušenost je zkušenost.