Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Moje místo pro poplakávání nad malými linuxovými strastmi a pro radost nad malými linuxovými radostmi.
Většinou to však budou výkřiky do prázdna nad věcmi, se kterými si neumím poradit, ale které mě nutí nad nimi se zamyslet.
Proto blog a ne diskuse nebo zprávičky...
Včera jsem trochu updatoval svojí zastaralou Fidorku. Našel jsem nějaké novější KDE než ty, co tam byly nainstalované a zároveň s tím jsem dal i nějaké další aktualizace.
Všechno vypadalo docela dobře, až na to, že po restartu mi začal chcípat Skype (někdo by řekl, že to je v pořádku , amaroK a KMix.
Vzhledem k tomu, že se to samozřejmě stalo zrovna když jsem nutně potřeboval volat přes Skype do ČR, docela mě to nepotěšilo... Nakonec jsem musel hovor provést z windousů.
Dnes jsem se rozhodl ke kroku, kterého se vždy obávám. A to je flashování BIOSu.
Důvodem bylo, že nová jádra (2.6.15 a 2.6.16) na mé Fedoře (Core 4) vyhazovala na začátku bootování hlášku
i8042.c: Can't read CTR while initializing i8042.
a pak nefungovala PS/2 klávesnice.
Jak jsem zjistil, je to věc na DELL Precision Workstatin 380 záležitost běžná a má právě důvod ve staré verzi BIOSu. Já měl A02, nejnovější je A06 a od verze A04 již prý vše funguje dobře.
Tak jsem si podle Service Tagu našel aktualizaci BIOSu pro můj stroj. Docela mě překvapilo, že DELL nabízí updatovací program s aktuálním BIOSem nejen pro Windows, ale i pro Linux.
Nebylo zbytí a tak jsem stáhnul .BIN soubor, přepnul se do init 1 a spustil ho. Po dvou Y se počítač restartnul a nový BIOS nahrál.
A vše funguje tak, jak má ;-)
Titulek je hrozný, ale jak ho udělat výstižný?
Při každé aktualizaci jádra přes YUM nesmím zapomenout zaktualizovat také moduly pro svojí grafickou kartu, kterou nabízí livna.org. Jenže na to obvykle zapomenu
Vyšlo nové Wine 0.9.4, takže nejvyšší čas vyzkoušet Google Earth.
Na starších verzích jsem měl trochu problémy, ale nová, čistá instalace a nastavení WINE pomocí Wine Tools (tedy i funkční Internet Explorer 6) se podařila. Instalace Google Earth byla také bez problémů a spuštění nakonec taky. Google Earth se ovšem chová přesně tak, jak píší o Google Earth na WineHQ App DB - nefungují menu (schovat se ale dají pomocí CTRL+1 a CTRL+2), fonty jsou trochu rozhozené, ale zoomovat a vyhledávat jde.
Ještě chci zkusit World Wind, ale ten asi neprojde... :-)
Tak Fedora Core 5 vyjde později, zato prosincový RedHat Magazine si mohu přečíst již dnes.
To by mě zajímalo, co musím udělat, abych na svůj
nový počítač nainstaloval Windows XP SP2, když Fedora Core 4 tam nalezla naprosto v pohodě...
Moje Eclipse 3.2 (Version: 3.2.0 Build id: I20051102-1600) a J2SE 5.0 (build 1.5.0_06-b05) nějak úplně nezvládá debugování náročného projektu...
V předchozím zápisku jsem si stěžoval, že atmelwlandriver nejde zkompilovat. Ale nyní slavím alespoň menší úspěch. Povedl se mi zkompilovat jiný ovladač - at76c503a.
Zdrojáky z debianu, opatchoval jsem přiloženým patchem a nainstaloval jsem potřebný firmware.
S velkou pompou jsem si pořídil wi-fi klienta SMC 2662W-AR a zkusil jsem ho rozchodit. Stáhnul jsem si CVS verzi atmelwlandriver a následoval instalační proceduru, která je opravdu jednoduchá: make a make install.
Jenže končím u ...
Již není nutné přidávat speciální repository (myslím tím KDE-Redhat), stačí jen spustit yum update
Hurá...