Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Moje místo pro poplakávání nad malými linuxovými strastmi a pro radost nad malými linuxovými radostmi.
Většinou to však budou výkřiky do prázdna nad věcmi, se kterými si neumím poradit, ale které mě nutí nad nimi se zamyslet.
Proto blog a ne diskuse nebo zprávičky...
Včera jsem trochu updatoval svojí zastaralou Fidorku. Našel jsem nějaké novější KDE než ty, co tam byly nainstalované a zároveň s tím jsem dal i nějaké další aktualizace.
Všechno vypadalo docela dobře, až na to, že po restartu mi začal chcípat Skype (někdo by řekl, že to je v pořádku , amaroK a KMix.
Vzhledem k tomu, že se to samozřejmě stalo zrovna když jsem nutně potřeboval volat přes Skype do ČR, docela mě to nepotěšilo... Nakonec jsem musel hovor provést z windousů.
Dnes jsem se rozhodl ke kroku, kterého se vždy obávám. A to je flashování BIOSu.
Důvodem bylo, že nová jádra (2.6.15 a 2.6.16) na mé Fedoře (Core 4) vyhazovala na začátku bootování hlášku
i8042.c: Can't read CTR while initializing i8042.
a pak nefungovala PS/2 klávesnice.
Jak jsem zjistil, je to věc na DELL Precision Workstatin 380 záležitost běžná a má právě důvod ve staré verzi BIOSu. Já měl A02, nejnovější je A06 a od verze A04 již prý vše funguje dobře.
Tak jsem si podle Service Tagu našel aktualizaci BIOSu pro můj stroj. Docela mě překvapilo, že DELL nabízí updatovací program s aktuálním BIOSem nejen pro Windows, ale i pro Linux.
Nebylo zbytí a tak jsem stáhnul .BIN soubor, přepnul se do init 1 a spustil ho. Po dvou Y se počítač restartnul a nový BIOS nahrál.
A vše funguje tak, jak má ;-)
Titulek je hrozný, ale jak ho udělat výstižný?
Při každé aktualizaci jádra přes YUM nesmím zapomenout zaktualizovat také moduly pro svojí grafickou kartu, kterou nabízí livna.org. Jenže na to obvykle zapomenu
Vyšlo nové Wine 0.9.4, takže nejvyšší čas vyzkoušet Google Earth.
Na starších verzích jsem měl trochu problémy, ale nová, čistá instalace a nastavení WINE pomocí Wine Tools (tedy i funkční Internet Explorer 6) se podařila. Instalace Google Earth byla také bez problémů a spuštění nakonec taky. Google Earth se ovšem chová přesně tak, jak píší o Google Earth na WineHQ App DB - nefungují menu (schovat se ale dají pomocí CTRL+1 a CTRL+2), fonty jsou trochu rozhozené, ale zoomovat a vyhledávat jde.
Ještě chci zkusit World Wind, ale ten asi neprojde... :-)
Tak Fedora Core 5 vyjde později, zato prosincový RedHat Magazine si mohu přečíst již dnes.
To by mě zajímalo, co musím udělat, abych na svůj
nový počítač nainstaloval Windows XP SP2, když Fedora Core 4 tam nalezla naprosto v pohodě...
Moje Eclipse 3.2 (Version: 3.2.0 Build id: I20051102-1600) a J2SE 5.0 (build 1.5.0_06-b05) nějak úplně nezvládá debugování náročného projektu...
V předchozím zápisku jsem si stěžoval, že atmelwlandriver nejde zkompilovat. Ale nyní slavím alespoň menší úspěch. Povedl se mi zkompilovat jiný ovladač - at76c503a.
Zdrojáky z debianu, opatchoval jsem přiloženým patchem a nainstaloval jsem potřebný firmware.
S velkou pompou jsem si pořídil wi-fi klienta SMC 2662W-AR a zkusil jsem ho rozchodit. Stáhnul jsem si CVS verzi atmelwlandriver a následoval instalační proceduru, která je opravdu jednoduchá: make a make install.
Jenže končím u ...
Již není nutné přidávat speciální repository (myslím tím KDE-Redhat), stačí jen spustit yum update
Hurá...