Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Po téměř roce práce z domova mě začaly bolet ruce od klávesnice a myši, hlava od sluchátek a záda od sezení. To mě přimělo se rozhoupat ke koupi polohovatelného stolu u něhož se dá stát, obměnit pár vstupních periferií, přesunout ovládání kurzoru do levé ruky (i když jsem pravák a levou ruku mám nešikovnou) a namapovat nejvíc zatěžující operace na nevyužité klávesy v pravém horním rohu klávesnice. Vybrat HW s rozumným poměrem cena/výkon který dobře funguje pod Linuxem a najít nástroj na pohodlné přemapování kláves který se nerozbije migrací na Wayland mi dalo docela práci, tak třeba tenhle zápisek někomu ušetří čas a možná i trochu zdraví.
Na rozdil od verzi 8.04 a 8.10 melo Ubuntu podporovat EEE out-of-the-box, ale jeste porad to neni ono. Navic 9.04 ma problemy s vykonem/stabilitou grafiky Intel GMA, cili i v 9.04 jsou potreba rucni upravy. Reseni je hodne a existuji alternativy, jen se v nich tezko vyzna a kombinaci je opravdu hodne.
Take jste nuceni v praci pouzivat Windows a kdyz si chcete/potrebujete neco naskriptovat, tak jste bez nastroju typu grep
, sed
, sort
a spol. jak bez prave ruky? Treba vam usnadni praci port GNU utilit na Windows. Nevyzaduje instalace ani konfiguraci, zabira minimum mista a nepouziva zanou emulacni vrstvu typu Cygwin.
Velice casto probirane tema, ale zadny z navodu mi na Ubuntu 6.10 LTS nechodil na 100%. Me funkcni nastaveni ~/.mplayer/config
vypada takto:
Tak se mi konecne podarilo uchodit MergedFB tak, aby bylo mozne pri pripojeni externiho LCD k notebooku pracovat se sloucenou plochou pres oba monitory a s klasickou plochou v pripade, ze externi LCD neni pripojene. To vse navic tak, aby na externim LCD nezustaly zapomenuta okna pote, co ho odpojim.
HP zacalo spolupracovat s firmou Canonical (stojici za Ubuntu GNU/Linuxem) na pilotnim projektu zprovozneni hardware notebooku serie 6xx0 (modely nx6110, nc6120, nc6220, nc6230 a nc6000). V soucasne dobe je k dispozici betaverze instalacniho ISO image, zajimavy je zejmena adresarovy podstrom pool/local
, ktery obsahuje upravene a nove v balicky pro ACPI, IrDA, WiFi, Bluetooth, multimedialni klavesy a AMR modem.
K prehravani MIDI slouzi Timidity++ - to vi kazdy. Ale kdyz timidity nainstalujete, stahnete si .mid soubor a zkusite ho prehrat pomoci timidity soubor.mid
, dostanete jen chybovou hlasku. Proc?
Pro uspavani notebooku pouzivam Suspend to disk Nigela Cunninghama (aka swsusp2 - neplest s puvodnim swsusp Pavla Machka). Jelikoz se jedna o externi patch do jadra (vanilly), ktery navic silne zavisi na kvalite podpory ACPI daneho zeleza, muzou nekomu pomoct moje postrehy z cca pulrocniho pouzivani.
Na sluzebnim notebooku uz nejakou dobu soucasne provozuju Synaptics touchpad a USB mys, kterou pripojuju jen nekdy. Donedavna vse fungovalo jak ma, ale po ladeni nastaveni kernelu kvuli swsusp2 najednou prestal chodit touchpad.
/etc/apt/sources.list
. Pokud jste objevili dalsi zajimavy zdroj balicku pro Ubuntu, nevahejte a sem s nima!
Nejdriv se CD prevede do wavu pomoci cdparanoia a ty se pomoci lame zkomprimuji do kyzenych mp-trosek. To vse pomoci dvou miniskriptiku (zadny zazrak, spis nemusim porad lovit v hlave prepinace a umi je obsluhovat i BFU - timto zdravim sveho bratricka! .
Nejlepe z prikazove radky. Skriptik, ktery zaroven vytvori zapakovanou zalohu je pilozen. Pro synchronizaci pres USB je potreba mit v jadre modul visor.ko a zmacknout HotSync tlacitko jeste pred spustenim skriptu (az po zmacknuti tlacitka se Palmik prihlasi na USB sbernici - do te doby z ni akorat dobiji baterku; po skonceni synchronizace se zas odpoji).
Prepinani klavesnic lze provest pomoci Pause/Break, jeden znak z opacneho layoutu lze vlozit za soucasneho drzeni praveho ALTu (=ALT GR).
Hodi se hlavne do Midnighta, kde staci nasledujici skriptik asociovat s priponou sxw (jako root: F9, Command, Edit extension file, System Wide). Akorat je potreba mit v terminalu spravne nastaveny font pro Latin 2.
Par prikazu, ktere primapuji specialni klavesy Win, WinMenu, Sleep, Lock, Presentation a Audio Volume More/Less/Mute. Je vhodne spoustet mapovani z /etc/X11/Xsession.d/95setkeys.
Snadno a rychle, pomoci skriptu. Pro jadro 2.4 jsem pouzival SCSI emulaci (append hdc=ide-scsi v /etc/lilo.conf), u 2.6 sice funguje nativni ATAPI rozhrani, ale cdrecord v Ubuntu si s nim moc nerozumi. Tak pouzivam hnusny hack, viz. DEVICE=/dev/hdc. Skript by se mel spoustet s pravy roota, aby bylo mozne nastavit RR-sheduler (setpriority) a snizilo se tim riziko buffer underrunu.
Protoc! Exchange totiz pouziva jine username, nez mailovou adresu nebo domenu a uzivatele. Da se zjistit tak, ze spustime OWA (web access), otevreme v nem libovolny mail a u nej si nechame zobrazit "Open this frame in new window". Najednou vidime uplnou cestu a v ni zaroven spravne username (obvykle obsahuje par pismenek a hausnumero). Kompletni struktura adresy je:
http://exchangeserver.company.com/exchange/MailboxName/FolderName/MessageIDandSubjectTak uz zbyva jen nastavit SSL: never, Auth: Plaintext pass a Username: domain\user a OWA path:
server.company.com/exchange
Mame zapnuty laptop_mode a presto se nam disk po chvili probouzi. Proc? Bud kvuli commitu zurnalu na ext3 (kazdych 5 sekund, viz. dmesg | grep -i commit | uniq
), nebo kvuli syslogu (pak je potreba procistit /etc/syslog.conf a pridat vsude pomlcky), nebo kvuli zapisum do cache/history browseru apod. Jak si to overit? Zapneme ladici mod systemu virtualni pameti, uspime disk a az ho neco probudi, z dmesg zjistime, ktery proces to byl a proc.
Harddisk na notebooku
Zakaze se aktualizace ATIME (access time) udaju a prodlouzi se commit interval (synchronizace zurnalu) na pul minuty, cimz snizime cetnost pristupu k disku.
/dev/hda3 / ext3 defaults,noatime,errors=remount-ro,commit=30 0 1
Sdileny Windowsi share
Pro nezavislost na schizofrenii mezi DNS a WINS je nejlepsi pouzit ip adresu. Nedarilo se mi rozchodit mount option credentials=, ale takhle to funguje dobre. Pozor na nutnost escapovani, pokud soucasti username je i domena.
//ip_address/share /mnt/share cifs noauto,user,username='domain\user' 0 0
Lokalni harddisk s FAT32
K souborum se bude pristupovat pres prava skupiny (napr. users), vymaskuji se executable bity.
/dev/hda1 /mnt/win vfat noauto,user,uid=0,gid=1000,umask=0007 0 0