Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Pokud se nekdo vyznate v mapovani klaves, HALu, D-Busu a novem OSD, rad bych lip zprovoznil Brightness OSD:
Tlacitka Fn+F3, F4 generuji ACPI eventy "hotkey ATKD 00000020" az 0000002f (viz. acpi_listen). Mely by jim odpovidat keycodes 224 a 225 (viz. lshal a evtest /dev/input/event8). Tem by mely odpovidat konstanty KEY_BRIGHTNESSDOWN a KEY_BRIGHTNESSUP (viz. /usr/share/acpi-support/key_constants) a symboly XF86MonBacklightDown a XF86MonBacklightUp (viz. /usr/share/X11/XKeysymDB). Hodnota jasu se da ziskat z /sys/devices/virtual/backlight/eeepc/brightness (nedari se mi tam zapisovat).
Muj problem cislo 1 spociva v tom, ze ACPI eventy nejsou namapovany na keycodes (xev ani showkey -s nic nevypise).
Muj problem cislo 2 spociva v tom, ze podvrzene keycodes (pomoci acpi_fakekey 224) nezpusobi zobrazeni Brightness OSD, ani kdyz rucne namapuju keycode na symbol (pomoci xmodmap -e "keycode 224 = XF86MonBrightnessDown).
Nejake napady? Dik!
Jeste muze byt relevantni HAL cesta: /org/freedesktop/Hal/devices/computer_backlight a org.freedesktop.Hal.Device.LaptopPanel nebo org.freedesktop.hal.power-management.lcd-panel. HALu ale nerozumim, jen jsem to vycetl v /usr/lib/hal/scripts...
A neni lepsi na to nahodit primo eeebuntu?
Z jejich oficialniho FAQ: The latest versions of Eeebuntu are based upon Ubuntu 8.10, Intrepid Ibex.
INTERVAL=10 DEVPATH=hwmon0= hwmon1=devices/platform/eeepc DEVNAME=hwmon0=acpitz hwmon1=eeepc FCTEMPS=hwmon1/pwm1=hwmon0/temp1_input FCFANS=hwmon1/pwm1=hwmon1/fan1_input MINTEMP= hwmon1/pwm1=58 MAXTEMP= hwmon1/pwm1=66 MINSTART= hwmon1/pwm1=30 MINSTOP= hwmon1/pwm1=20 MINPWM= hwmon/pwm1=0 MAXPWN= hwmon1/pwm1=255
Tiskni
Sdílej: