Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pokud se nekdo vyznate v mapovani klaves, HALu, D-Busu a novem OSD, rad bych lip zprovoznil Brightness OSD:
Tlacitka Fn+F3, F4 generuji ACPI eventy "hotkey ATKD 00000020" az 0000002f (viz. acpi_listen). Mely by jim odpovidat keycodes 224 a 225 (viz. lshal a evtest /dev/input/event8). Tem by mely odpovidat konstanty KEY_BRIGHTNESSDOWN a KEY_BRIGHTNESSUP (viz. /usr/share/acpi-support/key_constants) a symboly XF86MonBacklightDown a XF86MonBacklightUp (viz. /usr/share/X11/XKeysymDB). Hodnota jasu se da ziskat z /sys/devices/virtual/backlight/eeepc/brightness (nedari se mi tam zapisovat).
Muj problem cislo 1 spociva v tom, ze ACPI eventy nejsou namapovany na keycodes (xev ani showkey -s nic nevypise).
Muj problem cislo 2 spociva v tom, ze podvrzene keycodes (pomoci acpi_fakekey 224) nezpusobi zobrazeni Brightness OSD, ani kdyz rucne namapuju keycode na symbol (pomoci xmodmap -e "keycode 224 = XF86MonBrightnessDown).
Nejake napady? Dik!
Jeste muze byt relevantni HAL cesta: /org/freedesktop/Hal/devices/computer_backlight a org.freedesktop.Hal.Device.LaptopPanel nebo org.freedesktop.hal.power-management.lcd-panel. HALu ale nerozumim, jen jsem to vycetl v /usr/lib/hal/scripts...
A neni lepsi na to nahodit primo eeebuntu?
Z jejich oficialniho FAQ: The latest versions of Eeebuntu are based upon Ubuntu 8.10, Intrepid Ibex.
INTERVAL=10 DEVPATH=hwmon0= hwmon1=devices/platform/eeepc DEVNAME=hwmon0=acpitz hwmon1=eeepc FCTEMPS=hwmon1/pwm1=hwmon0/temp1_input FCFANS=hwmon1/pwm1=hwmon1/fan1_input MINTEMP= hwmon1/pwm1=58 MAXTEMP= hwmon1/pwm1=66 MINSTART= hwmon1/pwm1=30 MINSTOP= hwmon1/pwm1=20 MINPWM= hwmon/pwm1=0 MAXPWN= hwmon1/pwm1=255
Tiskni
Sdílej: