Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Děsivé svědectví o tom, jaká je TN.CZ žumpa asi v posledních dnech viděl každý, ale proč se nesvézt na vlně nenávisti a odporu. Tady je "neuvěřitelný příběh" převedený na graf. Nejprve si dáme malou rekapitulaci, pro ty z vás, kterým se to již podařilo dostat z mysli.
Šok! Dnes v brzkých ranních hodinách zemřel Jaromír (†38) po požití neznačkové koly před nejmenovaným supermarketem. Náš datažurnalistický tým se vydal zjistit do terénu, co mohlo být příčinou Jaromírova brzkého skonu. Po pečlivém vybrání zcela náhodného vzorku značkových a neznačkových limonád a džusů vám přinášíme naprosto zdrcující zjištění! Čtěte více!
Krátké polechtání variability nových médií podle Lva Manoviche z článku Principy nových médií.
ACHTUNG > Pro normální lidi naprosto nezajímavá snůška keců a ještě je to staré! < ACHTUNG
V dřívějším zápisku zde jsme se strojově podívali na detekci střihů v hlavních zprávách ČT a TV Nova. Dneska si k tomu přidáme data z TV Prima, kde se měřily zvlášt hlavní zprávy a krimi zprávy a ke všem bylo provedeno také ruční měření.
Jaký máte pocit ze sledování televizních zpráv? Jsou moderátoři příliš staří, mladí, nebo prostě tak akorát? A jak je to ve světě?
Dnes si zopakujeme základy z blogu Wordcloud z dat z Facebooku, tentokráte se ale podíváme na právě probíhající olympiádu a stáhneme si z Twitteru nějaká ta data o hashtagu #zoh2014! A aby toho nebylo málo, použijeme na vykreslení místo tradičního Rka Tagul.
Aneb zneužívání chudých studentů na špinavou práci. A ano, tento blog je o ODS.
Aneb malé povídání o n-gramech a Rku. Honzíkovi slibuji, že to bude mít větší hodnotu a lepší formátovaní než minule!
Co vlastně obsahují dnešní noviny? A vyplatí se kupovat v nich reklamní prostor, nebo si je koupit celé? To jsou asi hlavní otázky, na které jsme se snažili najít odpoveď v Lidových novinách ze dnů 5. - 8. a 12. - 15. 11. 2013.
Minule se někdo rozčiloval, že nabádám uživatele, aby co nejvíce využívali Facebook a tak si dnes ukážeme proč!
Dneska bych chtěl jen krátce zavzpomínat na začátek semestru, kdy jsem se spolu s kolegy ze Stunome zúčastnil drobného výzkumu o tom jak se přebírají a hlavně zdrojují zprávy v českých novinách (hlavně online deníky). Výsledek naší práce můžete vidět zde, prezentován Josefem Šlerkou.
Dneska si ukážeme, jak jde vizuálně analyzovat filmový materiál - v našem případě půjde o celou sérii původního Neon Genesis Evangelionu od magora, který si říká Hideaki Anno. K analýze postupně použijeme již dříve zmíněný shotdetect, ImageJ, ImagePlot a Calc
Dneska se zkusíme podívat, jak je to se střihem v televizních zprávách, popřípadě jak souvisí s "bulvarizací médií".
Dneska si jako správné novomediální *** ukážeme, jak jednoduše udělat naprosto zbytečný (ale vypadá to fakt pěkně) word cloud s pomocí programu R project.
Tak jsem se jal aktualizovat systém na nejnovější verzi, a dnes už vím, že to byla chyba. Jak je u Ubuntu zvykem, než se to ustálí, musí člověk překousnout několik desítek dětských nemocí. Jedna, která je z mého pohledu nepochopitelná, je nemožnost spustit na posledním Ubuntu Skype, z důvodů nějaké nekompatibility s libGl. No nebudu to okecávat, řešení v mém případě je následující:
LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/FGL.renamed.libGL.so.1.2.0 skype &
Ještě doplním, že více než řešení je to ošklivý hack, který má za následek například to, že v době kdy poběží skype, nebudete schopni zapnout žádnou OpenGL hru...
Zdroje:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/skype/+bug/1155327
Krátky zápisek o tom co dělat, pokud Vám při připojení externího monitoru systém tvrdí, že nemůže mít nativní nastavení rozlišení, a bliká Vám do obličeje nádhernými 60Hz.
V dalším díle našeho oblíbeného seriálu si povíme, co nového si pro nás tento týden nachystalo Tesco.
Try hd(0,0): NTFS5: No wubildrtak čtěte dále.
Dneska si ukážeme, jak jednoduše převést obyčejné TXT do mobi, které zchroustá náš Kindle. Jako ukázka nám poslouží zákon ze stránek portal.gov.cz
Omlouvám se předem za mikroblog a za nejspíš spoustu mínusů, ale tahle věc mi nadzvedla žaludek tak, že s GMailem končím.
Letmé nahlédnutí pod pokličku, anebo co nás čeká u nového LTS vydání Ubuntu Lucid Lynx.
Unfortunately, due to licensing restrictions from some of the major music publishers we can no longer return lyrics through the LyricWiki API (where this application gets some or all of its lyrics).
Dnes bych chtěl tak trochu odbočit a místo toho abych něco napsal bych chtěl jen začít diskuzi na téma PulseAudio a jeho momentální stav v distribucích (v mém případě momentálně Ubuntu)
"Naposledy, když se začalo spekulovat o vůdcově zdraví, klesla jejich hodnota o 10 dolarů."
Aneb zač nás Gegle trestáš?! Rozhodl jsem se zase po čase rozhodl podívat na to, jak je na tom nový Gimp, v overlayi od zugainy jsem si teda našel a odmaskoval verzi 2.5.1 a jal jsem se kompilovat....
Zajímalo by mě, proč v diskuzích z valné vetšiny nadávají neregistrovaní uživatelé, a jestli se kvůli tomu někdo například ohlašuje, aby tak mohl "svobodně říci svůj názor". Hm...
Dnes je vcelku zvláštní den. Ráno jsem vstal, spusti moji oblíbenou kombinaci příkazů: layman -S && eix-sync a co mé očka nevidí, v některém z mých overlayů přibylo KDE 4.1.0.
Už je to nějaký ten den co jsem se zase rozhoupal vyzkoušet, kamže nám to KDE kráčí. Začalo to tím že jsem přečetl nějakou zprávičku o tom, že snad vyšlo nějaké pre verze 4.1. Mrknul jsem se tedy do laymana, abych zjistil že je v něm verze 4.0.98, kterou jsem si tedy zkompiloval. A můžu říct, že těch pár hodin zatím nelituju
Konečně sme se dočkali finální verze Firefoxu 3 (který mimochodem používám od druhé beta verze) a spolu s tím jsme svědky velmi zajímavých událostí.
Windows Live Messenger je bezesporu nejlepší služba pro posílání zpráv a volání na počítačí a zároveň je zcela zdarma.
9. března 2008
Jules Verne, první ATV (automatizované dopravní vozidlo) Evropské vesmírné agentury, nová série samostatných vesmírných lodí navržených k zásobování a posílení Mezinárodní vesmírné stanice ISS, bylo dnes ráno úspěšně vypuštěno na nízký orbit Země pomocí Ariane 5.
Aneb volba prezidenta republiky po česku
Celý víkend se pilně připravuji na zítřejší zkoušku z Disktrétní matematiky a logiky, a tak se přihodilo, že se u mě v systému vynořilo hned několik betaverzí .
[root@pils ~]# acpi -V
Battery 1: charged, 100%
Thermal 1: ok, 4294967296.0 degrees C
AC Adapter 1: on-line
Dneska jsem pod delší době potřeboval něco vytisknout a tak si fklidu připojím svou HP tiskárnu, mrknu do hp-toolboxu, jestli je vše ok a dám vesele "Vytisknout". Čekám, stále čekám, přestává mě to bavit, vytrhávám usb z počítače a tískárna letí z okna.
Tak jsem si zase po čase pročítal poradnu a narazil jsem na tento post: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/204539.