Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už je to nějaký ten den co jsem se zase rozhoupal vyzkoušet, kamže nám to KDE kráčí. Začalo to tím že jsem přečetl nějakou zprávičku o tom, že snad vyšlo nějaké pre verze 4.1. Mrknul jsem se tedy do laymana, abych zjistil že je v něm verze 4.0.98, kterou jsem si tedy zkompiloval. A můžu říct, že těch pár hodin zatím nelituju
Hned první novinka, které si člověk po spuštění KDE všimne je upravený splash screen. Ikony jsou stejné jako u 4.0, ovšem jejich načítání je propracovanější (jakoby se vynořují z mlhy, abych to přesněji popsal ). Hned na první pohled je tradičně předělaný panel - zatím se mi nepodařilo přinutit položky v panelu, aby se naskládali pod sebe, ale nijak mě to zatím neobtěžuje. Panel má také předělané nastavování (na obrázku níže si můžete všimnout tlačítka úplně vpravo, které rozevře takové dosti pochybné menu pro přidávání widgetů atd.). Jinak se už položky v systray konečně chovají rozumně (nepřekrývají se a i na ikonky gtk programů se dá dívat). U menu samotného sem si nějakých drastických změn nevšiml, ale funguje tak co.
Další věc které si člověk po prvním spuštění všimne je zobrazení plochy - soubory už se nezobrazují normálně na ploše, ale jsou v jakésim docku, se kterým jde různě pohybovat, zmenšovat, zvětšovat, zobrazovat jiné složky než složku plochy atd. Jinak jdou na plochu přidávat už tradiční widgety (já tam mám jen jednoduchou kalkulačku - plochu vidím jen pár sekund po startu, takže pro mě tak trochu ztrácí smysl). Zde bych chtěl říct že je vše hezky průsvitné a to i když mám vyplé efekty plochy.
Konečně tak nějak funguje ovládání více monitorů pomocí klikátka v Nastavení systému. Zatím se mi pomocí toho podařilo změnit rozlišení externího monitoru, a dokonce jej vypnout!!! Zapnout zatím nejde (i když rozpozná, že je připojen) a taky nějak blblo nastavování vpravo od, vlevo od a tak - ale neměl jsem moc času si s tím hrát.
Konqueror je pořád stejně pomalá *račka, takže mě to donutilo najít si v distribuci balíčet gtk-engines-qt, který obalí gtk aplikace (v mém případě především ff3, pidgin a azureus) do qt hávu. Jako správce souborů je použit Dolphin který bych hodnotil jako více než povedený. Co mě však mrzí je Ark - to je opravdu stupidně napsaný nástroj a na FileRoller v Gnome snad nikdy mít nebude :(. Další hezkou použitelnou kde4 aplikací je pak prohlížeč pdf Okular který se také poved a sem tam taky použiju gnview nebo jak se to jmenuje, ten bohužel ničím nenadchne.
Co mě opravdu překvapuje je rychlost celého systému. Podle subjektivních pocitů vše nabýhá rychleji než v GNOME, ale jak říkám, ničím jsem to neměřil. KDE 4.1 již je také velmi stabilní - měl jsem jej zaplé více než čtyři dny vkuse a přežilo to bez následků
Tak dobré věci sem tak nějak vyčerpal a teď na zápory. Nějak podivně fungují zkratky. Na cokoliv - snad jediné co mi funguje je Alt-F2 pro spuštění KRunneru, Print Screen - nejde, Ctrl-Alt-T na puštění konzole taktéž ne, přitom sem to zkoušel vše přenastavit :(. Také nevím jestli je chyba ve mě, ale nastavovátko pro KDM je stále zašedlé... Pak je tu ten problém s panelem a jeho systrayem - někdy zabírá více než půlku panelu a ne a ne zařádkovat - přitom to jedna ze starších vývojových verzí zvládala bezproblému. A jedna věc k tomu, proč nepoužívám Desktop effects - nejede mi v tom video ve Skypu, vše ostatní tak nějak funguje ale to video je pro mě relativn ě tristní, takže asi tak...
Tak myslím, že tohleto bude stačit, teď se jdu naučit jak tady importovat obrázky. Pro případné dotazy se prosím obracejte na OK!ASE, ví toho více než já . Jo a ty pse napiš ten blog nebo si pro tebe dojedu, kapíruješ?!
Tiskni
Sdílej:
plochu vidím jen pár sekund po startu, takže pro mě tak trochu ztrácí smyslctrl+F12 ukáže všechny plasmoidy.
Co mě však mrzí je Ark - to je opravdu stupidně napsaný nástroj a na FileRoller v Gnome snad nikdy mít nebude :(V KDE 4.2 ho dost vylepšej (viz KDE 4.2 Release Goals), už se na to těším.
Neptám se v poradně, přeci jen je to pořád ještě beta (i když teď koukám, že už vlastně RC).
Jak moc jsou ábíčkáři inteligentní?Ha, na abicku jsem zatim #4
sice aj KDE1 bolo jednoduche a malo svoje caro.. vtedy to bola jasna volba pred staruckym gnome aspon u mna.Až na tu drobnost, že GNOME se začalo vyvíjet jako reakce na KDE1. Takže "staroučké GNOME", které vzniklo až rok po KDE1 zní směšně. :-P