Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Zatímco zpracovávám na leckterých místech nesnadno srozumitelný záznam rozhovoru s Andym Tanenbaumem (Roberte, slibuju, že se s tím ozvu příští týden ^_^ - luštit některé věci je vyloženě práce pro vraha), došlo k potěšující události. Před několika hodinami mi Yukihiro Matsumoto, autor jazyka Ruby, potvrdil, že si na mě v neděli udělá čas, aby mi mohl odpovídat na zvědavé otázky.
(defun heron (var poly) (reduce #'(lambda (l r) (+ r (* l var))) poly))
Této lambda onanie si nevšímejte. :-) Jen mě mrzí, že se to nevejde do haiku. Nedá se to v nějakém jazyku nacpat do haiku? :-)
Není tomu tak dávno, co jsem objevil DabbleDB. Začalo to jedním screencastem. Přiznávám, že už tehdy mě to, co jsem viděl, docela nadchlo. Možná, že David Hansson má s tím svým „opinionated software“ pravdu.
Zase to bude stručné - zatím. :-) Právě jsem si uvědomil, že bych vlastně měl jít k volbám. Zřejmě sama Boží prozřetelnost mi těsně před tímto důležitým úkonem potvrdila moje rozhodnutí: Narazil jsem totiž na následující článek. Ne, děkuji pěkně, autorská díla mě živí, přesto od OSA a spol. nemám ani korunu a ještě budu platit někomu jinému, kdo od OSA má peněz hromadu, aniž bych s tím člověkem měl cokoliv společného? Opravdu úžasná vize.
Tak jsem dnes objevil úplně nový webový framework. Poslední dobou se s nimi roztrhl pytel, ale tenhle vážně stojí za to. :-) Doporučuju podívat se na působivý screencast.
Najednou je všechno tak jednoduché, internetový search engine za pár minut! Všechno v jednotném jazyku, s odladěnými nástroji, robustní, spolehlivé... Co se asi objeví za pár let? Co myslíte? :-)
...měl původně být dlouhý, honosný a vzbuzovat úctu. :-D Ale kašlu na to, o tohle se nemůžu nepodělit... :-)
http://www.break.com/college/pacman.html
(A něco honosného si nechám pro příště... ;-))