Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Zatímco zpracovávám na leckterých místech nesnadno srozumitelný záznam rozhovoru s Andym Tanenbaumem (Roberte, slibuju, že se s tím ozvu příští týden ^_^ - luštit některé věci je vyloženě práce pro vraha), došlo k potěšující události. Před několika hodinami mi Yukihiro Matsumoto, autor jazyka Ruby, potvrdil, že si na mě v neděli udělá čas, aby mi mohl odpovídat na zvědavé otázky.
(defun heron (var poly) (reduce #'(lambda (l r) (+ r (* l var))) poly))
Této lambda onanie si nevšímejte. :-) Jen mě mrzí, že se to nevejde do haiku. Nedá se to v nějakém jazyku nacpat do haiku? :-)
Není tomu tak dávno, co jsem objevil DabbleDB. Začalo to jedním screencastem. Přiznávám, že už tehdy mě to, co jsem viděl, docela nadchlo. Možná, že David Hansson má s tím svým „opinionated software“ pravdu.
Zase to bude stručné - zatím. :-) Právě jsem si uvědomil, že bych vlastně měl jít k volbám. Zřejmě sama Boží prozřetelnost mi těsně před tímto důležitým úkonem potvrdila moje rozhodnutí: Narazil jsem totiž na následující článek. Ne, děkuji pěkně, autorská díla mě živí, přesto od OSA a spol. nemám ani korunu a ještě budu platit někomu jinému, kdo od OSA má peněz hromadu, aniž bych s tím člověkem měl cokoliv společného? Opravdu úžasná vize.
Tak jsem dnes objevil úplně nový webový framework. Poslední dobou se s nimi roztrhl pytel, ale tenhle vážně stojí za to. :-) Doporučuju podívat se na působivý screencast.
Najednou je všechno tak jednoduché, internetový search engine za pár minut! Všechno v jednotném jazyku, s odladěnými nástroji, robustní, spolehlivé... Co se asi objeví za pár let? Co myslíte? :-)
...měl původně být dlouhý, honosný a vzbuzovat úctu. :-D Ale kašlu na to, o tohle se nemůžu nepodělit... :-)
http://www.break.com/college/pacman.html
(A něco honosného si nechám pro příště... ;-))