Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Zatímco zpracovávám na leckterých místech nesnadno srozumitelný záznam rozhovoru s Andym Tanenbaumem (Roberte, slibuju, že se s tím ozvu příští týden ^_^ - luštit některé věci je vyloženě práce pro vraha), došlo k potěšující události. Před několika hodinami mi Yukihiro Matsumoto, autor jazyka Ruby, potvrdil, že si na mě v neděli udělá čas, aby mi mohl odpovídat na zvědavé otázky.
Kdybych si býval vzpomněl dříve, asi by se tu objevil "Request for Questions" oficiální cestou. Takhle se aspoň zeptám aspoň tady v blogu: Máte na Matze otázky, na které jste se vždy chtěli zeptat? Nějaké si jistě vymyslím, ale určitě nebudou moc originální. Raději bych věděl, co zajímá vás. Odpovědi mi přislíbil i Sasada Koichi, autor virtuálního stroje YARV, který je v Praze také, ale prý mi raději vzhledem k nedostatečné angličtině odpoví písemnou formou. (Zajímavé - i přes problémy s angličtinou jsme se již stihli vyrozumět, že oba obdivujeme Shiro Kawaiho, autora Gauche Scheme, za jeho programátorskou genialitu, a Nobua Uematsu, korunního skladatele herního producenta Squaresoft (dnes již Square-Enix) za obdobné počiny v oblasti hudební a soundtrackové. Ale chápu a respektuji, že to může i tak působit problémy, má japonština je na bodu mrazu, a určitě to ještě nějak pořešíme.)
Nyní mě omluvte, čeká mě regenerační cyklus tentokrát spojený s detoxikací. Jestli máte na Matze nebo Koichiho nějaké otázky, zkuste to do nědělního rána nebo poledne. Budu se těšit. V každém případě to vypadá na docela pěknou reportáž, protože program je nabitý. Dobrou noc...
Tiskni
Sdílej: