Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zase to bude stručné - zatím. Právě jsem si uvědomil, že bych vlastně měl jít k volbám. Zřejmě sama Boží prozřetelnost mi těsně před tímto důležitým úkonem potvrdila moje rozhodnutí: Narazil jsem totiž na následující článek. Ne, děkuji pěkně, autorská díla mě živí, přesto od OSA a spol. nemám ani korunu a ještě budu platit někomu jinému, kdo od OSA má peněz hromadu, aniž bych s tím člověkem měl cokoliv společného? Opravdu úžasná vize.
Tiskni
Sdílej:
Pro ideály se bouří málo lidí, až se jim sáhne na peníze, zvedne se jich víc.
Nekde jsem cetl a tak nejak mi to i zapada, ze vlastnosti byt pravicovy nebo byt levicovy a byt liberalni nebo byt autoritarsky jsou vuci sobe ortogonalni.
Tenhle popis politickyho presvedceni a chovani mi sedi vic.
... je zcela zcestnéViz druhý řádek mé patičky.
legální uživatelé jsou nuceni používat cracklé verze programu, aby mohli trávit čas používám legálně zakoupeného programuTakových programů zase tolik není. A lze si příště od tohoto autora nic nekoupit.
Ale ať je POVINNOST prodávajícího umožnit takový nosič do měsíce vrátit a dostat za něj plnou cenu v případě, že zjistíte, že nosič je nekompatibilní s vaším zařízením a ochrana jej neumožňuje přehrát.Nejsem proti, ale nemůže se to týkat případů, kdy jsou na nosiči specifikovány podmínky, za kterých to lze přehrát.
Ochrana musí být na obale viditelně označena nápisem, který představuje, alespoň 30% plochy povrchu.Na tom bych netrval. Dostatečně zřetelně ano, ale 30 % je blbost.
Ať se postaví mimo zákon ochrany typu Sony rootkit a nechť je postaveno mimo zákon, aby ochrana instalovala jakýkoli ovladač do systému, a veškeré aktivity ochran se nesmí odehrávat jinde, než v uživatelském prostoru. Každá ochrana, která se nainstaluje do počítače se musí automaticky podle zákona nainstalovat i s viditelně umístěným program, který jí beze zbytku a následků kompletně odinstaluje.Domnívám se, že Sony rootkit je v použité podobě již nyní nelegální - a to z toho důvodu, že bez souhlasu uživatele zasahuje do programového vybavení počítače (§ 257a TrZ). Ale je to dost gumové, chtělo by to lepší zákonnou úpravu. Netrvám na fungování pouze v uživatelském prostoru, ale instalaci musí odsouhlasit uživatel, musí být seznámen se všemi důsledky instalace, a musí mít možnost ochranu odinstalovat.