Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento zápisok je len ako take moje how-to ale možno sa hodi aj niekomu inému. Potreboval som na maline π spúšťať autossh, tak som sa pokúsil vydať cestou systemd a tu je môj výsledok.
Kamera pre Raspberry Pi nieje nič extra a fotky sa za dobré daju považovať akurat tie fotené za slnečného dňa. Ale aj tak mi to nedalo a amusel som vyskúšať čo to dá - v noci. Napríklad spraviť nočnú fotku so zrkadlovkou na dlhý čas je jedna radosť. Ale s kamerou Pi a jej mrňavým senzorom, čočkou s mizernou svetelnosťou... a hlavne obmedzeným firmware, to by mohla byť celkom výzva si myslim. Tak poďme na to.
Musim povedat, ze z pociatku (predtym nez som ho mal) som bol voci tomuto telefonu s OS (a aj inym) trochu zaujaty a bal som sa ich spolahlivosti, pouzitelnosti a to najme po "skvelych" skusenostiach s telefonmy od inych vyrobcov
Snažia sa to prekrývat rôznymi splash screenami, ale aj po vypnutí splash, tam nieje :(
No a tak ma napadlo opýtať sa tu v blogu, prečo ich tam už nedávaju?
Celkovy princip je jednoduchy:
bluetoothovy modul vytvara seriove pripojenie medzi PC a programatorom, ten je v programatore pripojeny k procesoru AVR, ktory predstavuje akesi prepojenie seriovej linky na SPI cez ktore vie programovat AVR-ka.
Mám rád túto aplikiaciu, no nechcem o nej písať zápisok, ale len taký postreh, ktory ma dnes veľmi potešil. Ani neviem či sa mi zlepšil zrak alebo google zaostril, ale ta Europa je už skoro všade oveľa lepšia ... parada :)