Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Apple a ergonomie nejdou moc dohromady
Vždyť klávesnice s rozložením daným národním standardem dle ANSI je lokalizovaná.
Oproti tomu ISO/IEC [9995] je aspoň mezinárodní standard.
Kromě toho standardizace proběhla až post hoc.
V širším kontextu jde vůbec posouvání pohledu chápat dvěma způsoby:
Typickým příkladem toho prvního je stisk klávesy „šipka [směr]“, což se přeloží na „posuň pohled [směrem]“.
Rozhraní s dotykovým displejem často implementují to druhé, typicky je to „listování v knize“. V novějších implementacích to působí celkem přirozeně…
…ale pokud to není bezprostřední, např. šmatlám na touchpad namísto přímo displeje, působí to divně. Jako nejbližší věrná implementace mi přijde nástroj „ruka“ při prohlížení dokumentů [PDF] – zmáčknu, držím (vlastně bod v dokumentu) a táhnu ho tím či oním směrem.
Tiskni
Sdílej: