Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Zrovna píšu bakalářku na téma Vnímání cenzury na čínských sociálních sítích mezi mladými Číňany, a narazil jsem na seminárku, kterou jsem napsal na jaře 2013. Když si nějaký svůj text přečtu po delší době, mám z něj většinou celkem dobrý pocit, a tak jsem se rozhodl nechat se pořádně zkritizovat zdejšími diskutujícími, abych se na tu bakalářku víc snažil
Space Camp i New York už mám za sebou, nastal ten pravý čas jednotlivé části výletu zhodnotit. Začnu Space Campem.
Tak se na mě jednou usmálo štěstí - zrovna tam, kde to vůbec nepotřebuji. Vyhrál jsem lístek pro dvě osoby na vyhlášení Křišťálové Lupy 2007. Chce ho někdo?
I přes výbornou funkčnost mého bývalého Kubuntu 7.04 jsem se rozhodl upgradovat na verzi 7.10. Upgrade bohužel vůbec neproběhnul tak hladce, jak jsem doufal.
Vánoce se kvapně blíží, nastává čas výběru dárků. A na mě padlo rozhodnutí o výběru mp3 přehrávače.
Právě jsem v jedné diskuzi k blogu narážel na topení koťat a napadla mě zásadní otázka - byli byste schopni utopit kotě?
Já teda asi ne, i když kočky zrovna moc nemusím...vsadím se totiž, že by nasadilo ten svůj smutný pohled a já bych si ho nakonec nechal :-)