Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mě spíš připadá že jsme na tom celkově hůř než v Číně,To je absurdní. Zřejmě vůbec nevnímáte míru věcí.
tam aspoň občas nějaký zkorumpovaný úředník či kapitalista kterému ve fabrice pochcípají lidi na otravu dostane doživotí nebo kulku do hlavy před jásajícími diváky na stadionuAno, a lid se raduje, jak dobro vítězí nad zlem. Přitom spousta jiných podobných, kterým "nezůstal v ruce Černý Petr", fungujeí vesele dál a cenzura zajišťuje, aby se o tom lidé nedozvěděli.
ale naštěstí kromě peněz další páky nemajíBohužel toto samo o sobě často stačí. Minulý víkend např. kvůli omezeným penězům z reklamy skončil HK zpravodajský server House News, který byl často k centrální vládě kritický. Moc subjektů nechtělo na serveru umisťovat svou reklamu ze strachu z Pekingu.
Hlavně spousta mých HK kamarádů má z Číny dost paranoiu a nepoužívají kvůli tomu třeba čínské komunikátory. Na TW tolik lidí neznám, ale taky mám pocit dost velkého despektu vůči mainlandu, a média to zrcadlí.Bohužel tady na Tchaj-wanu si moc lidí neuvědomuje nebezpečí, které Čína představuje. Pořád to vnímají jako něco vzdáleného, něco, co se jich bezprostředně netýká. Také se to odráží na vysoké podpoře současné vládní strany (Kuomintang), která je právě taková vlezdoprdelková (i když její předseda, současný prezident, je se svou současnou 9–12% podporou historicky nejméně oblíbený prezident).
Já už jsem nechutně out a tak myslím, že něčím opravdovým je třeba libovolná technika, medicína, jazyky a tak....
čínština není jazyk?
Taky ta Evropa teď vypadá jak vypadá ...To je skutecne poznat, když ji táhnou inženýři jako TM nebo Kalousek.
Nebylo by zajímavější studovat něco opravdového?Driv jsem mel podobny nazor. Ale pozdeji jsem prisel na to, ze znalost humanitnich ved je ve skutecnosti pro spolecnost docela uzitecna. Jeden priklad za vsechny. Kolik inzenyru veri nejruznejsim "libertarianskym" predstavam o penezich a dluhu? Pritom je to naprosto scestne, realita je uplne jina. A tak by se dalo pokracovat..
o čem si oni sami myslí, že je to moc složitéZjevne se ta "spatna povest" netyka jen humanitnich ved..
Jeden priklad za vsechny. Kolik inzenyru veri nejruznejsim "libertarianskym" predstavam o penezich a dluhu? Pritom je to naprosto scestne, realita je uplne jina. A tak by se dalo pokracovat..Zajímavé, že v případě bitcoinu to funguje docela dobře. V případě některých online her taky.
Poslechni si tu prednasku a pochopis, co mam na mysli.Moc se mi na tom nechce zabíjet čas jen pro dobro diskuze. Určitě je to inteligentní a dává to smysl, jako dvacet jiných názorů, které se v každé téhle diskuzi vyskytnou a pak se všichni navzájem snaží vnutit ten svůj všem ostatním. Skoro jako politika, jen s trochou matematiky.
Ja zatim vidim, ze se daleko vic lidi snazi na Bitcoinu spekulovat spis nez pouzivat to jako menu.To se asi špatně koukáš. BTW: Zrovna včera jsem narazil na nějakou divnou BTC pobočku v Praze, když jsem šel obědvat, viz příloha. Moc jsem to nezkoumal, ale vypadalo to zajímavě.
Nechci ho nikomu cpát, ale...LOL
Vzdycky kdyz ctu ze iphone uz neni kralem protoze ten a ten jouda ma vetsi rozliseni, vetsi display, lepsi fotoaparat, a podobne kravoviny, a je proto lepsi nez iphone, rikam si ze nejdulezitejsi je prave ta odladenost sw a spoluprace s dalsimi produkty od apple. A to rikam maje android. Ale i android udelal obrovky skok dopredu a posledni verze na me delaji dobry dojem.Mě je to docela jedno. Nemám potřebu mít něco nejlepšího a královského, jinak bych si nekupoval věci z aukra. Potřebuju něco, co funguje, moc to nestojí a je s tím malý opruz co se týče ohýbání k mé představě a k mým požadavkům. Dřív to byl android, pak blackberry a teď je to náhodou iphone.
čórka iphonuI s krabičkou, návodem, sluchátkama, kabelem a to vše od prodejce s 1000+ kladnými komentáři. Jinak apple má zrovna zamknutí na dálku vyřešeno docela dobře, takže bych se moc nebál, že to bude kradené.
To možná jo, ale pokud se budeme bavit o novejch, tak u nejdražšího androidu ti oproti jabku ještě dobrejch 10k zbyde na další útratu :)Jo, to je možné. Otázka je, jak moc si budou konkurovat po hardwarové a subjektivní stránce. Co do počtu megapixelů, gigahertzů a gigabajtů ho překoná každý druhý mobil s androidem, přesto když to člověk všechno zváží, tak iphone dopadá tak nějak lépe. Software je jednotný a dobře odladěný, na rozdíl od nenažraných
Ale pozdeji jsem prisel na to, ze znalost humanitnich ved je ve skutecnosti pro spolecnost docela uzitecna.On je v tomhle trochu rozdil mezi social sciences a humanities. Zatimco prvni muze produkovat smysluplne vysledky, to druhe je IMHO z velke casti jen dojmologie.
Hm, to je fakt. Ale kam bys zaradil historii?Historie je tak trochu problem. Muzu ji chapat povrchove a ciste deskriptivne a pak nemam problem ji zaradit mezi socialni vedy, ale pokud vim, tak historici ji casto chapou a funguji spis v druhem smyslu, viz definice z Wikipedie: "History can also refer to the academic discipline which uses a narrative to examine and analyse a sequence of past events, and objectively determine the patterns of cause and effect that determine them". BTW, zrejme u historie je s timto zarazenim obecne problem: "The study of history has sometimes been classified as part of the humanities and at other times as part of the social sciences. It can also be seen as a bridge between those two broad areas, incorporating methodologies from both."
Krome toho, i kdyby humanitni vedci delali jen "dojmologicka" shrnuti toho, co napsal nekdo predtim, stale to muze byt dost uzitecneTo nepopiram. Akorat myslim, ze je treba si uvedomit jasnou delici caru mezi nimi a zavery jejich oboru brat v potaz relativne k 'epistemologoicke sile' pouzite metodologie daneho oboru. IMHO ten rozdil je tak velky, ze si zaslouzi odlisne oznaceni, podobne jako v anglosaskych zemich - studies/scholars namisto sciences/scientists.
Ano, je to subjektivni, da se to manipulovat, ale proti te manipulaci se branis tim, ze si jich prectes nekolik.Spis nez z cilene manipulace mam obavy z systematickeho biasu spojeneho s modnimi vlnami, groupthinkem, nekritickym prejimanim zaveru s omezenou epistemologickou vahou ...
Spis nez z cilene manipulace mam obavy z systematickeho biasu spojeneho s modnimi vlnami, groupthinkem, nekritickym prejimanim zaveru s omezenou epistemologickou vahou ...Toto bohužel není vůbec omezeno na "humanities" - naopak, zrovna v "našem" oboru je to velký problém (a proto mi přijde ta agresivita vůči humanitním oborům tak pokrytecká).
On IT produkuje abstraktni, tezko prokazatelne teorie? Nejaky priklad?Nechápu souvislost s tím co jsem napsal. Tedy, chápu že se může jednat o falešnou dichotomii, poté jsi definoval trichotomii, takže... děláš si ze mě prdel?
Nechápu souvislost s tím co jsem napsalPokud na zaklade meho tvrzeni 'Inzenyrske obory obecne moc neprodukuji tezko prokazatelne teorie' soudis, ze 'Takže IT (alespoň jeho SW část) není inženýrký obor?', pak z toho soudim, ze si myslis, ze IT (jeho SW cast) hojne produkuje tezko prokazatelne teorie, a dozaduji se prikladu. Pokud tomu tak neni, pak nechapu souvislost tveho predchoziho postu (#82).
duveru v ne davkuji dle miry empiricke validacetak jiste, treba teorie strun je toho peknym prikladem
tak jiste, treba teorie strun je toho peknym priklademNejsem odbornik na fyziku, ale mam za to, ze teorie strun se ve fyzice obecne chape jen jako nepotvrzena hypoteza ci jako reformulace stavajicich poznatku pomoci jineho matematickeho aparatu, nikoliv jako nova potvrzena teorie. Tudiz to neni protipriklad k tomu, co jsem psal (nebo aspon k tomu, co jsem tim myslel, pokud jsem se nevyjadril dostatecne jasne).
Nejsem odbornik na fyziku,ja taky ne
ale mam za to, ze teorie strun se ve fyzice obecne chape jen jako nepotvrzena hypoteza [...] nikoliv jako nova potvrzena teorie.teoreticky ano, prakticky AFAIK ne (napr. pri rozdelovani grantu, vypisovani pozic) a podstatna cast teoretickych fyziku se chova tak, jak kdyby toto byl jediny mozny zpusob jak sjednoti gravitaci se zbyvajicimi interakcemi, aniz by to pro to meli jediny empiricky dukaz (ba co hur, nejen ze zadne experimentalni dukazy nejsou, AFAIK teorie strun zadne presvedcive predpovedi, na zaklade kterych by sla pripadne falzifikovat, ani nedava) - IMHO pekny priklad groupthinku (ktery se ovsem muze okazat jako spravny, to nezpochybnuji)
Tudiz to neni protipriklad k tomu, co jsem psal (nebo aspon k tomu, co jsem tim myslel, pokud jsem se nevyjadril dostatecne jasne).k tomu, cos (patrne) myslel ne, k tomu, cos napsal (duveru v ne davkuji dle miry empiricke validace) ano
On take snad nikdo netvrdi, ze diskuse o systemd je 'produkt IT oboru'.Já ano. Troufám si tvrdit, že pokud se účastníků zeptáme jakému oboru se profesionálně věnují a jaký obor vystudovali, naprostá většina uvede "IT" (resp. některou podmnožinu). Mnozí to v té diskusi i uvádějí aniž by byli tázáni. Jistě, něco jiného je pokud se omezíme na seriózně pojatý inženýrský obor, ale to nastoluje docela zásadní otázku: proč je tam tak propastný rozdíl?
Troufám si tvrdit, že pokud se účastníků zeptáme jakému oboru se profesionálně věnují a jaký obor vystudovali, naprostá většina uvede "IT"Irelevantni. Pokud se bandy IT profesionalu zeptame, co jim nejvich chutna k jidlu, tak vysledna diskuze take nebude 'produktem IT oboru' jen na zaklade toho, ze ji provadela banda IT profesionalu.
Stravovací preference (doufám) jednoznačně nepatří do "IT oboru", takže to by skutečně bylo irelevantní. Naproti tomu vhodnost systemd pro široké nasazení v linuxových distribucích je téma, které (doufám) do IT patří. A pokud ne, tak bych prosil definovat jaký obor že to je. Jinak si stojím za tím, že je to relevantní. Vzhledem k povaze tohoto dialogu asi raději zkusím sepsat všechny argumenty bez přeskakování:Troufám si tvrdit, že pokud se účastníků zeptáme jakému oboru se profesionálně věnují a jaký obor vystudovali, naprostá většina uvede "IT"Irelevantni. Pokud se bandy IT profesionalu zeptame, co jim nejvich chutna k jidlu, tak vysledna diskuze take nebude 'produktem IT oboru' jen na zaklade toho, ze ji provadela banda IT profesionalu.
1. Předmět diskuse je součástí subjektu kterým se IT obor zabývá.OK
2. Účastníci diskuse jsou IT profesionálové.OK
3. IT profesionálové jsou součástí IT oboru.IMHO nesmysl, asi jako kdybych tvrdil, ze 'programatori v Jave jsou soucasti jakyka Java'. IT profesionalove vyuzivaji poznatky IT oboru, mala cast IT profesionalu navic dal IT obor rozviji. Ale tezko mluvit o tom, ze by byli jeho soucasti.
4. Pokud profesionálové diskutují o předmětu ve svém oboru, jedná se o profesionální diskusi.Rozhodne ne. Hned z nekolika duvodu: 4.1. Profesionalni diskuse obecne ma urcite minimalni pozadavky na kvalitu diskuze, pokud to diskutujici nesplnuji (at uz proto, ze cast diskutujicich toho neni schopna, nebo proste jen proto, ze diskusi povazuji za nezavazne tlachani a nechteji vynakladat potrebne mnozstvi casu a usili, ktere profesionalni diskuze vyzaduje). Ja treba povazuju diskuse na abclinuxu.cz spis za obdobu 'hospodskeho tlachani' nez za odborne diskuse. 4.2. Aby diskusi bylo mozne povazovat za profesionalni diskusi z daneho oboru, tak nejenom, ze by se mela tyka predmetu daneho oboru, ale take by ten predmet mel byt diskutovan z hledisek relevantnich k danem oboru, melo by se vychazet z poznatku daneho oboru a pouzivat epistemologicke metody a kriteria daneho oboru.
5. Profesionální diskuse je součástí daného oboru.Ne. Obor ma definovana nejaka kriteria pro to, jake prispevky povazuje za relevantni pro svuj vlastni rozvoj. A libovolna profesionalni diskuse mezi libovolnou dvojici profesionalu z daneho oboru to obecne nesplnuje.
6. IT je seriózní inženýrský obor.Budiz. I kdyz jako pomerne mlady obor neni dost jasne vyprofilovan a zahrnuje krom 'serioznich' inzenyrskych casti spoustu nesmyslu.
7. Diskuse v inženýrském oboru obsahuje konkrétní testovatelné teorie (toto jsem převzal, viz příspěvky výše).Takto jsem ten bod driv neformuloval. Psal jsem 'Inzenyrske obory obecne moc neprodukuji tezko prokazatelne teorie, na to jsou prilis konkretni. A teorie, kterou rozumne nejde testovat, je v ineznyskych oborech stejne k nicemu.'
Naproti tomu vhodnost systemd pro široké nasazení v linuxových distribucích je téma, které (doufám) do IT patří. A pokud ne, tak bych prosil definovat jaký obor že to je. Jinak si stojím za tím, že je to relevantní.To je tematicky velmi siroky problem, kde odborna IT hlediska tvori jen malou cast. On ten problem daleko vic zasahuje do politickych otazek ci do problematiky jak managovat otevrene neziskove projekty stojici na dobrovolnicke praci a duvere uzivatelu (v pripade posledni diskuse o systemd Debianu), nez do konkretnich odborne-technickych otazek. Ono vubec jakakoliv otazku na 'vhodnost X' bez specifikovani konkretnich kriterii vhodnosti nelze dost dobre zaradit do konkretniho oboru, nebot volba kriterii vhodnosti typicky do zadneho konkretniho oboru nespada (napr. otazka vhodnosti lecby nemoci X, kde se nabizeji dva lecebne postupy A a B, pricemz postup A dava vyssi sanci preziti, ale s rizikem vyraznych trvalych zdravotnich nasledku, zatimco postup B nabizi nizsi sanci preziti, ale bez techto rizik, tak kriteria vhodnosti stoji zcela mimo lekarsky obor a vychazi z preferenci pacienta).
Můžete svobodně vyjádřit svuj názor a my vás za něj pak můžeme legálně zavřít. A to se vyplatí!
Tiskni
Sdílej: