Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
V dobách nedávných bylo snem každé rodiny vlastnit barevný televizor. Kdo měl barevný televizor, byl někdo. Nezáleželo na tom, že rodina nebude mít měsíc co jíst, prostě ta televize byla nutnost. Ať sousedi hezky závidí. Řekl bych, že něco podobného bylo i s fotografováním. Černobílý film přeci používali jen břídilové. Barevný – to bylo in. Dneska už mezi námi běžnými lidmi po černobílé fotce nezakrákorá ani datel. Nebo si umíte představit, že byste svým desetimegovym dygy za desítku, woe fotili černobíle? A proč ne…?
Pro všechny příznivce pana zpěváka Jarka Nohavici: dnes ve 21.00 začíná v Hukvaldech jeho koncert. Poprvé bude přenášen živě (zatím jen zvuk) po internetu. Nabízí se stream v MP3 nebo OGG v různých bitrate. Škoda jen, že končí u 128 kb/s. Vše podstatné uvedeno na speciální stránce. Příjemný poslech a úspěšný dumpstream!
Lidé (a jiné opice) byli od Architekta vybaveni ve světě živočišných druhů velmi vzácnou polohou očí, která jim poskytuje mnoho výhod od jednodušší aplikace očních stínů po pohodlnější nošení brýlí. Někde mezi těmito výhodami se krčí i schopnost vnímat o jeden rozměr více, než je umožněno třeba našim oblíbeným tučňákům. Tento rozměr se však poněkud obtížněji zachycuje fotoaparátem…
Každý, kdo občas zdigitalizuje nějakou tu realitu do pixelné podoby, ví, že bez dodatečných úprav v oblíbeném úpravátoru se jeho fotografie neobejdou. Spousta lidí končí u Doostřit, Jas/Kontrast, Oříznout. Mezi fotografy jsou však i umělci. A my chceme jít ještě dál. Chceme, aby naše umělecké fotky byly ještě umělečtější…
Postrach všech bláznivě zamilovaných a milujících lidí, který navštíví každého z nás, přišel dnes i za mnou...
Existenci sebedestruktivních zaklínadel nejspíše většina z vás kategoricky odmítá. Mé poslední výzkumy v tomto směru však překvapivě odhalily existenci tajemných vzapomněnípomaluupadajících dvou slov, jejichž vyřčení — nedejbože ještě navíc srozumitelné — může způsobit upadnutí huby...
Koupím absolutní ticho na CD, popř. v mp3 nebo ogg (důležitá je však kvalita, abych si ho mohl pouštět do sluchátek hodně nahlas).
Zn.: Spěchá! Nemůžu si v hluku číst!!V jedné severočeské cukrárně jsem narazil na dva zajímavé dodatky v nabídce pohárů. Ponechávám bez komentáře...
Stala se mi nedávno jedna nemilá, nepříjemná a ani trochu očekávaná věc. Na svůj druhý počítač (P200, 80 MB RAM, nějaký disk atd.) jsem si hodil Debiany. Jako filesystem jsem zkusil ReiserFS. Fungovalo to skvěle. Až do výpadku...
Před několika dny (mmm... včera) jsem upgradoval Valknuta z 0.3.3 na 0.3.7. Instalace proběhla v pořádku. Ale po jeho spuštění se program při inicializaci zhroutil a zběsile vypisoval CRASH CRASH CRASH. Žádné řešení jsem na Mezisíti nenašel. Dnes se mi to však podařilo: před samotnou instalací stačilo vymazat adresář ~/.dc. Doufám, že to pomůže i dalším zoufalcům...
Jaj, snad to není psáno v README...