Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Každý, kdo občas zdigitalizuje nějakou tu realitu do pixelné podoby, ví, že bez dodatečných úprav v oblíbeném úpravátoru se jeho fotografie neobejdou. Spousta lidí končí u Doostřit, Jas/Kontrast, Oříznout. Mezi fotografy jsou však i umělci. A my chceme jít ještě dál. Chceme, aby naše umělecké fotky byly ještě umělečtější…
Ale protože jsme umělci více než amatérští, kreativita moc vycvičená není a nevíme, co s tou zatracenou fotkou sakra udělat, aby byla zatraceně fríkulínová, potřebujeme vodit za ručičky. Tutoriálů pro takové umělecké úpravy fotek jsou na webu mraky. Ale! V drtivé většině případů jsou pro Adobe® Photoshop®. Pravda, dají se nalézt i gimpí stránky s tutoriály, ale tyto se zase zabývají buď úvody do práce s Gimpem, základními úpravami fotek (světelnost, ostrost, kompozice atd.) nebo kreslením. Ručičkovodů pro hajtek editaci fotografií v Gimpu jsem moc nenašel. A to nemluvím o tutoriálech v češtině.
A zde přichází ono oblíbené linuxácké „když to neni, tak to napiš”. Tutoriály, které zde budu na věky věkův prezentovat, budou většinou poskládané z několika podobných určených původně pro Adobe® Photoshop®.
Pojem lomografie označuje fotografování sovětským přístrojem Lomo LC-A (ЛОМО-Компакт Автомат, ЛКА) nebo fotografii pořízenou tímto aparátem. Ta se vyznačuje silnou vinětací, přesycenými barvami, divnými jasy, zvláštní ostrostí apod. (ukázky). A právě to je na lomografii tak sexy. A právě to se pokusím nasimulovat v Gimpu…
Pro ukázku jsem si vybral fotku ze serveru SXC.hu, kterou jsem ještě před editací mírně zesvětlil úpravou úrovní.
Prvním krokem bude úprava barev. Přejdeme na kartu Channels (Kanály). Budeme postupně vybírat jednotlivé kanály a každému zvýšíme kontrast (kolem 40). U fotek, které jsou samy o sobě spíše tmavší, můžeme mírně zvýšit i jas (cca 15). Nakonec nezapomeneme vybrat opět všechny tři kanály.
Alternativní způsob pro hračičky: S tímto je možné si lépe vyhrát nástrojem Curves (Křivky). Opět pro každý kanál zvlášť vytvoříme takové hladké esíčko.Výsledek se mi zdá lepší a lze ho jemněji doladit.
Ostření provedeme pomocí Smart Sharpen, čili chytrého ostření, které doostřuje pouze hrany a navíc pouze ve světelné vrstvě, barvy nechává napokoji (velice se hodí u fotografií pořízených s větší citlivostí, kde běžné ostření zvýrazňuje šum). Gimp toto zatím postrádá, proto se nám bude hodit plug-in Smart Sharpen (Redux), jehož použití mohu doporučit. V případě použití plug-inu stačí ponechat implicitní hodnoty a zaškrtnout Flatten Image.
Bez plug-inu lze použít následující, velice zjednodušený postup. Potřebujeme aplikovat Unsharp mask (Maskovat rozostření) pouze na světelnou vrstvu. Takže si ji vytáhneme. Colors (Barvy) -> Components (Složky) -> Decompose (Dekomponovat), Color model (Barevný model) zvolit LAB a zaškrtnout Decompose to layers (Dekomponovat do vrstev). Tímto se vytvoří nový obrázek, který má tři vrstvy — L (Luminosity, naše světelná vrstva), A, B (reprezentují barevný prostor LAB). Vybereme vrstvu L a aplikujeme Unsharp mask (Maskovat rozostření) (Radius (Poloměr) může být na hodně, Amount (Míra) raději pod 1.00, Threshold (Práh) na 0). Nyní LAB hodíme zpátky do RGB: Colors (Barvy) -> Components (Složky) -> Recompose (Rekomponovat). Okno s LAB můžeme zavřít, Recompose se aplikuje na původní obrázek.
Posledním krokem je vytvoření viněty. Viněta je v podstatě zachycený okraj objektivu (nebo filtrů, předsádek, redukčních kroužků atd., zkrátka něčeho, co překáží ve výhledu) a na fotografii se vyznačuje ztemnělými až zčernalými rohy. Vytvořit ji v nové vrstvě nemůže uškodit. Takže vytvoříme novou, plně transparentní vrstvu. Nástrojem Free Select (Volný výběr), které má zapnuto Feather edges (Prolnout okraje) a Radius (Poloměr) nastaven na maximum, obkroužíme fotku blízko okrajů (neměl by to být dokonalý ovál, nepřesnost vítána). Zinvertujeme výběr a vyplníme ho černou barvou (pozor na Affected area (Ovlivněná oblast) u nástroje Bucket Fill (Plechovka), musí být přepnuta na Fill whole selection (Vyplnit celý výběr), implicitně bývá na Fill similar colors (Vyplnit podobné barvy)). A úplný závěr — snížime průhlednost této vrstvy zhruba na tři čtvrtiny.
Místo snižování průhlednosti je možno také zvolit režim prolínání vrstev např. na Overlay (Překrytí). Voilà! Hotovo.
Příjemné lomografování!
Inspirováno těmito návody:
Tiskni
Sdílej:
vinětace -> dát pryč ze záběru prsty ruky kterou ostříš
Mně foťák začal vinětovat převážně v levém horním rohu poté, co spadnul z asi jednoho metru na zem a rozsypal se na všechny možné oddělitelné díly
…budou někdy úpravy typu vyčištění obličeje, vybělení zubů/očí, oprava červených očí?Zřejmě ne. Chtěl bych se spíš zaměřit na takové úpravy, které fotku ozvláštní různými posuny barev, prolínáními vrstev apod. Tuším, že návody na opravu červených očí či potlačení šumu by mohly být na linuxsoftu.