Amazon Web Services (AWS) oznámil (en) výstavbu Fastnetu – strategického transatlantického optického kabelu, který propojí americký stát Maryland s irským hrabstvím Cork a zajistí rychlý a spolehlivý přenos cloudových služeb a AI přes Atlantik. Fastnet je odpovědí na rostoucí poptávku po rychlém a spolehlivém přenosu dat mezi kontinenty. Systém byl navržen s ohledem na rostoucí provoz související s rozvojem umělé inteligence a
… více »Evropská komise zkoumá možnosti, jak přinutit členské státy Evropské unie, aby ze svých telekomunikačních sítí postupně vyloučily čínské dodavatele Huawei a ZTE. Místopředsedkyně EK Henna Virkkunenová chce změnit doporučení nepoužívat rizikové dodavatele při budování mobilních sítí z roku 2020 v právně závazný požadavek.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsané do programovacího jazyka Rust, již obsaženo v Ubuntu 25.10, bylo vydáno ve verzi 0.2.10. Opraveny jsou 2 bezpečnostní chyby.
Kaspersky pro Linux je nově k dispozici také pro domácí uživatele.
Společnost Avalonia UI oznámila, že pracuje na .NET MAUI pro Linux a webový prohlížeč. Vyzkoušet lze demo v prohlížeči. Když bude backend stabilní, bude vydán jako open source pod licencí MIT.
Byl vydán Mozilla Firefox 145.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Ukončena byla podpora 32bitového Firefoxu pro Linux. Přidána byla podpora Matrosky. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 145 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Lidé.cz (Wikipedie) jsou zpět jako sociální síť s "ambicí stát se místem pro kultivované debaty a bezpečným online prostředím".
Byla vydána nová verze 4.4 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
ASUS má v nabídce komplexní řešení pro vývoj a nasazení AI: kompaktní stolní AI superpočítač ASUS Ascent GX10 poháněný superčipem NVIDIA GB10 Grace Blackwell a platformou NVIDIA DGX Spark. S operačním systémem NVIDIA DGX založeném na Ubuntu.
Desktopové prostredie Trinity Desktop vyšlo vo verzii R14.1.5. Je tu opravená chyba v tqt komponente spôsobujúca 100% vyťaženie cpu, dlaždice pre viac monitorov a nemenej dôležité su dizajnové zmeny v podobe ikon, pozadí atď. Pridaná bola podpora distribúcií Debian Trixie, Ubuntu Questing, RHEL 10 a OpenSUSE Leap 16.
PS: ta hláška "Pozor, chystáte se komentovat 22 dní starou diskusi." je bug, nebo je něco špatně u mně?
Určitě chceme pokračování! Pěkný zápisek.
Ha, konečně jsi to napsal! 
V zápisku o konkurzu jsi psal, že má jít o akci, kde si člověk vyzkouší, "jak asi vypadá trénink před letem do vesmíru". To by vysvětlovalo tu bezpečnost, dopravu a důraz na pravidla.
Mimochodem, hrozně se mi líbí tahle fotka. Co že jste se tam pokoušeli konstruovat? 
(Třeba se tam ta fotka dostala omylem a má jít o záběry nějaké palestinské ZŠ.
)
No, co na to říct. Dobrý : )
PS: Je Kanaďanka ; )
protoze to autorovi asi jeste nikdo nerekl, tak se pokusim tu chybu rodicu napravit:
na svete existuji krome letadel, raket, vesmiru jeste zeny, tedy ty bytosti s nadry a tim nekonecne tajemnym klinem - mohu potvrdit, ze vyzkum v teto oblasti je uplne neco jineho. Chlape, zacnete zit, kdo vi, jak to po te hospodarske krizi, ktea se nas netyka, bude vypadat.
Zensky budou :)A nás všechny přežijou...
Ale teď vážně: nejbohatší sexuální život bývá vždycky v těch nejtěžších dobách - během válek, v dobách různých krizí apod. Lidé se jednak chtějí odreagovat od kruté reality, a pak je to také činnost, která zbývá, když se lidé musí obejít bez radovánek jiného typu.
Řekl člověk, který si v sobotu (vlastně v neděli) o půl 2 ráno pročítá místní blogy :)
Tak to sedlo 
Ten prispevek jsem ostatne nepochopil, zensky jsou tu furt, Space Camp trva jen par dni. Takze kde je problem?
Lukáši, měl by ses nad sebou velmi vážně zamyslet! Jak jsi mohl promrhat týden svého života na místech, kam se dostane jen minimum lidí? Jak jsi mohl promrhat týden svého života tím, že jsi na vlastní kůži vyzkoušel to, o čem jiní mají maximálně tak mokré sny? Jak jsi mohl promrhat týden svého života tím, že ses něco nového naučil? Jak jsi mohl?!
Měl by ses stydět, koukej jít do kouta na hrách!
Jo, hezký zápisek
. Já se ale tomu musím opravdu smát. Lunch byl kolem dvanácté, dinner kolem 5-7. Tohle je totiž úplně to samé jako sovětské pionýrské tábory v hvězdném městečku, kam mohli jezdit za odměnu jen ti nejlepší pionýři.
Koukám, že se to dneska jmenuje "Space camp". Jen tu hvězdu na raketě nahradil nápis USA, a Koroljovovy rakety byly nahrazeny raketami esesáka von Brauna.
Doufám, že bude i druhý díl, kde se dozvíme, jak se vztyčuje americká vlajka a provolává sláva Georgovi Bushovi
.
Pro tebe možná trochu, pro mě je to až tak směšné, že jsem si skoro cvrnknul do textilu. Budíček, večerka, nástup do zaměstnání. Welcome to Alabama! Jen ty pionýrské šátky chybí.
Je to prostě jen takový gorodok a Hvězdné_městečko po americku. Moc se těším na další díl.
Jen tu hvězdu na raketě nahradil nápis USA, a Koroljovovy rakety byly nahrazeny raketami esesáka von Brauna.
Pomalu už jako dad. Prostě ty esesáky budeš tahat všude. Jen tak si dovím jeden jeho menší citátek:
jedinou chybou V2 bylo, že přistávali na nesprávné planetě
Chlape, měj přece trochu pochopení. Kdybys byl zakomplexované pablb jako dad nebo Phantom Alien, tak by ses jistě choval stejně.
. Zakomlexovaný skrček v kloboučku freshmouse, co ještě nedospěl, ale už mu stačily vypadat v útlém mládí všechny vlasy. S tebou nebudu marnit čas v diskuzích, ty fašounskej zmetku.
A nebyl snad Wernher von Braun esesák? Byl to člen NSDAP a SS už od třicátých let. Takže dnešní americké rakety lásky a míru mířící na Sýrii a Irán nemají svůj původ v hlavě nějakého geniálního amerického konstruktéra, ale nacisty Brauna, co si osobně vybíral vězně z koncetračních táborů na práci v komplexu Peenemünde.
Esesáky budu vytahovat všude tam, kde to je na místě, protože se dnes už pomalu zapomíná na to, co byli vlastně zač.
Že rakety V-2 lítaly za války převážně na pole a do lesa, je vcelku pravda. On to ale von Braun pak v Americe trochu napravil. I přesto bych řekl, že byl lepším konstruktérem Sergej Koroljov.
A nebyl snad Wernher von Braun esesák? Byl to člen NSDAP a SS už od třicátých let.
…co si osobně vybíral vězně z koncetračních táborů na práci v komplexu Peenemünde.
Min. je to téma dosti kontroverzní a v některých zdrojích je uváděno zase něco jiného, takže alespoň zkus zvážit nějakou pochybnost a neoperovat s těmito termíny jako s fakty.
Že rakety V-2 lítaly za války převážně na pole a do lesa, je vcelku pravda.
Myslím si, že obyvatelé Londýna z té doby by ti řekli něco jiného.
Min. je to téma dosti kontroverzní a v některých zdrojích je uváděno zase něco jiného,To je zcela pochopitelné, že se minulost von Brauna snaží dnes tutlat a dělat z něj křišťálově čistého vědce, co neměl opravdu, ale opravdu vůbec nic společného s nacisty. Pochybovat může dnes každý. Zpochybnit fakt, že Peenemünde bylo poseto při osvobouení mrtvými těly věznů z koncentračních táborů, to nemůže nikdo. Stranickou legitimaci NSDAP a členství Brauna v SS taky nikdo nezpochybní.
Myslím si, že obyvatelé Londýna z té doby by ti řekli něco jiného.To by asi řekli, pár raket tam doletělo a zemřelo tam asi 7000 lidí. Pořád ale platí, že zbytek raket minul většinou cíl.
To je zcela pochopitelné, že se minulost von Brauna snaží dnes tutlat a dělat z něj křišťálově čistého vědce, co neměl opravdu, ale opravdu vůbec nic společného s nacisty. Pochybovat může dnes každý. Zpochybnit fakt, že Peenemünde bylo poseto při osvobouení mrtvými těly věznů z koncentračních táborů, to nemůže nikdo. Stranickou legitimaci NSDAP a členství Brauna v SS taky nikdo nezpochybní.
To zpochybňovat ani nebudu a ani se nebudu snažit omlouvat jeho činy. Jen chci upozornit, že každá karta(a to nezávisle na tom jestli chceš nebo ne) má dvě strany(a že třeba opravdu nebyl zatčen Gestapem a následně obviněn jenom tak).
BTW: Práce týmu Wernhera von Brauna a vůbec vývoj balistických raket od počátků až do dnešní doby(zvláště v období studené války) je vůbec zajímavé téma(zrovna o tom čtu par vláken na jednom fóru), které by si mohlo zasloužit nějaký příští blogový zápisek. Ať tu furt nemeleme jen politiku. A určitě by se dalo vytáhnout i nějaké zajímavé perly.
které by si mohlo zasloužit nějaký příští blogový zápisek.Tak něco vytvoř. Ať nevytahuju ty esesáky v blogu pořád jenom já :)
Blogy nepíšu a snad ani psát nikdy nebudu.
To by asi řekli, pár raket tam doletělo a zemřelo tam asi 7000 lidí. Pořád ale platí, že zbytek raket minul většinou cíl.Těch pár raket bylo kolem 500 z 1400. To rozhodně není pár.
Těch pár raket bylo kolem 500 z 1400. To rozhodně není pár.
A navíc že minuli ještě neznamená, že nespadly.
Vlez mi na hrb, ty píčusi
. Mám tě až po krk. Na mojí otázku, zda si byl v tom hvězdném městečku si ještě neodpověděl, a já tady z tebou nehodlám diskutovat o tom, co je "pár". Já žasnu. Ty už z toho začínáš dělat neznalost a bagatelizování výzkumných úspěchů. Ty si fakt kretén.
Já v tom také nevidím nic špatného, to sis asi špatně vyložil. Jen ta analogie s pionýrskými tábory je více než zřejmá. Jsem rád, že sis odnesl spousty krásných zážitků z pionýrského tábora v Alabamě.
Na pionýrské tábory u nás se jezdilo dříve také dobrovolně, a do hvězdného městečka byli vybráni jen ti nejlepší. Ale dneska je to hlavně byznys, to je fakt. I já s tebou vlastně ve všem souhlasím, takže si vlastně rozumíme, a to je dobře.Na pionýrské tábory u nás se jezdilo dříve také dobrovolně, a do hvězdného městečka byli vybráni jen ti nejlepší. Ale dneska je to hlavně byznys, to je fakt. I já s tebou vlastně ve všem souhlasím, takže si vlastně rozumíme, a to je dobře.S tím rozdílem, že z hvězdného městečka v SSSR ses vrátil bez spousty věcí, které sis tam vezl. Holt tam soudruzi už žili v tom komunismu a měli za to, že co přivezli pionýři, to je vlastně všech a tudíž si to můžou vzít.
S tím rozdílem, že z hvězdného městečka v SSSR ses vrátil bez spousty věcí, které sis tam vezl.Jé, čau kolego :). Ty si byl v hvězdném městečku a ukradli ti tam kufr? Nebo si to viděl ve filmu, četl v literatuře, či si čerpal z jiného zdroje. Jsem moc zvědav na tvou odpověď. Byl si vzorný pionýr a jel si do hvězdného městečka?
Takže pořád nic, kolego trekkere?Jsi k smíchu. Opravdu si myslíš, že nemám na práci nic jiného, než vysedávat na netu a čekat, kdy něco vyplodíš, abych ti hned odpověděl? Nebo jak jinak si mám vykládat "pořád nic" čtvrt hodiny po odeslání původního příspěvku? A co že jsi nereagoval spíš na to, že jsi byl opět nachytán, jak tvrdíš něco, co není pravda?
Opravdu si myslíš, že nemám na práci nic jiného, než vysedávat na netu a čekat, kdy něco vyplodíšPřesně tohle děláš, tvoje pohnutky neznám, ale mohou to být příznaky duševní choroby.
Ty se zase nauč psát velká písmena a diakritiku, ty rozumprde větvičko
. Neřekl bych, že je soudruh trekker kryptofašista. Je to jen trošku psychicky nemocný člověk, co hledá v nočních a ranních hodinách všechny moje příspěvky (zpětně, i starší). Poté, co najde jedno slovo ve 3:30 středoevropského času, vítězoslavně ejakuluje.
že jsi byl opět nachytán, jak tvrdíš něco, co není pravda?Přestaň mlít hubou ty šmejde. Co tvrdím, a co není pravda?
Přestaň mlít hubou ty šmejde.V anonymní diskuzi přes půl republiky se to nadává, že jo? Schválně, jestli by sis to samé dovolil v přímé diskuzi tváří v tvář.
Co tvrdím, a co není pravda?Příspěvek #25, předposlední (a podle jednoho zdroje i poslední) věta.
vznik a vývoj vesmíru (nic co by se neučilo ve škole)Možná u nás, ale v USA?
OBROVSKÝ důraz na pravidla a na bezpečnost, občas je to opravdu směšnéTo chápu, že Tě překvapilo - zvlášť když si vzpomenu na své působení na českých "campech", kde se skutečně některé věci berou trochu zlehka (všichni máme rádi Výsadek a noční šifrovačky :o).
A ta příhoda? No, vzhledem k tomu, že ji znali i této akce se neúčastnivší vedoucí ještě pekných pár let poté bez mého přičinění (takže když přišla na přetřes, mohla jsem hrdě říct "to jsem byla já"), třeba to pak pár let neudělali. Ale už to bude devět let...
Bylo to takhle: Druhý den akce, když jsme se ještě ani trochu neznali (natož abychom věděli, jak je kdo silný) jsme u rozcvičky dostali za úkol poskládat se do třípatrové pyramidy. Přirozeně zavládl naprostý chaos a fungovalo to zhruba ve stylu "náhodná holka vyleze na náhodného chlapa a nějak to dopadne" - drželi jsme se v tom horním patře jeden druhého jak to šlo a ti pod námi se taky snažili... už jsme měli úspěšně zbudovanou základnu pro nejvyšší patro, když se to rozpadlo. Většina lidí zvládla seskákat dolů řízeně, ne tak já. Bohužel jsem stála na ramenou poměrně vysokému klukovi a slítla jsem se z něj rovnou na záda. Jen jsem si vyrazila dech a chvíli byla mimo, nic zlomeného, nic vážného (pravděpodobně to vypadalo hůř, než to dopadlo). Pouze jsem si pak celou ŠMF mohla vybrat, jestli se budu krmit ibuprofenem a uvidím dvakrát (což je bohužel taková má výrobní závada) nebo za střízliva sykat při každém pohybu. Vybrala jsem si B a přestože to místy bylo maso (samozřejmě jsem dělala vše proto, aby naše družinka vyhrála, což se i povedlo, ale občas fakt bolelo), byly to nejspíš pořád do té doby dva nejkrásnější týdny mého života.
Nutno říct, že už další den se hry na důvěru hrály s podstatně důkladnějším dohledem a jištěním
A snad to nebylo jen proto, že se našemu milému zdravotníkovi nechtělo platit další pokutu za špatné parkování (prý to byla první v jeho životě) a trávit dalšího půldne v čekárně u doktora.
Bohužel, doktor v lokální nemocnici byl přece jen chirurg, takže co nebylo vidět na rentgenu, to muselo být v pohodě. A k pořádnému doktorovi jsem se dostala až za měsíc, protože v den, kdy končila ŠMF, začínalo v Praze WYGC a já věděla, že podruhé už si tam nezahraju. (Byla jsem sice v tu chvíli náhodou nejsilnější česká juniorka, ale evropská špička je přece jen o hodně jinde... nicméně, byli jsme pořádající země a bylo licho.) No a den po něm se zas odjíždělo do Berlína na goové mistrovství Evropy. Chápeš, nemohla jsem jinak.
Pak mě sice maminka vzala za pravděpodobně nejlepším chiropraktikem a neurologem, kterého jsme ve městě měli, ale obratle už byly zabydlené na špatných místech příliš na to, aby to šlo snadno vrátit zpátky. Nutno říct, že po půlroce celkem intenzivní rehabilitace jsem se na to vykašlala, protože změny žádné nebyly a mezitím jsem se s bolavým hřbetem naučila žít. Možná, že dneska bych na tom po těch letech u počítačů byla stejně i bez ŠMF...
Tam nejsou slova...
je to taky výborná příležitost "imprůvnout svou spíč" a poznat americkou mentalitu, na což se tedy obzvlášť těším ; ).
Onen den D nastal dnes, v sobotu 23. 2. 2008. Vstal jsem za deset čtyři, hodil na sebe oblek a z Východního nádražíxxx
Ty si ten Vyvolený pionýr, co může cestovat do velké země za oceánem! Jako v dobách dřívějších, kdy jezdili ty nejlepší děti do pionýrského tábora Artěku, tak ty si se dostal jako jeden z mála do Space campu. Soudruhu, plosím plosím, vypravuj i jiné příběhy a další díly plosím!
. Ale jsem rád, že sis imprůvnul ten píč. Vlastně teda spíč.
Tiskni
Sdílej: