Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Poznámka: Toto je první ze dvou zápisků, které jsem napsal v průběhu a těsně po skončení Space Campu. Konečně jsem se dokopal k publikaci. Omlouvám se za zpoždění. Zjistil jsem, že mě opravdu nebaví hledat vhodné fotky a pak je ještě vkládat do textu (ale ochudit o ně zápisek jsem nechtěl). Jsem zkrátka špatný blogger.
Doporučuji také zápisky mé spoluúčastnice: první, nejzajímavější druhý a bonusový NewYorkový.
Psal bych i častěji, ale program je extrémně nabitý, dny zatím vypadaly asi takto: budíček v 6:30, snídaně, dopolední program, lunch kolem dvanácté, další program, dinner kolem 5-7, další program až asi do desíti, umýt se a za půl hodiny zhasínáme světla. Žádné výjimky, všechno podle pravidel, vykolejení je nepřípustné. Celý den jste se svou skupinou a běží program, ani hodinka po obědě, nic - volný čas citelně chybí.
Raketoplán Pathfinder, jedna z hlavních ikon US Space & Rocket Centra. Právě jej natírali (to v obrázku vidět není, to nehledejte). | Stojící Saturn V 1:1 působí celkem majestátně.
Ale vezměme to popořadě. Cesta byla v pohodě, ani mi nepřišlo, že jsme na ní strávili téměř šestnáct hodin. Celkem dva přestupy, v Düsseldorfu a v Atlantě, všichni byli extrémně milí (až na imigrační úředníky, ale nic hrozného) a celkově hodnotím leteckou dopravu velice kladně (ještě aby ne, za ty prachy : ). Jediná věc, která mě mrzela, byla nedostupnost bezplatného připojení k internetu na letišti v Atlantě - člověk by čekal, že když ho v letadle zásobují jídlem a pitím, nebudou po něm chtít peníze za připojení (konkrétně necelých $8, sice na celý den, ale čekali jsme tři hodiny). Tehdy člověk s radostí využije faktu, že ačkoli sms zprávy jsou 7-8x dražší, mms stojí přibližně stejně, jako v Česku (cca. 11 Kč).
Ano, opravdu letím. A nejen do Düsseldorfu.
Přiletěli jsme do Huntsville (pátek odpoledne), ubytovali se, šli s grupou na večeři a k mému překvapení hned začal program - nejdříve seznamování, pak briefing o konstrukci malých raket, na které se chystáme. Bylo toho ještě víc, už se přesně nepamatuju, ale každopádně jsem čekal, že program začne až v sobotu nebo v neděli, jak to bylo v papírech. V pátek program skončil v 11 hodin, což znamenalo, že jsem nespal víc než 25 hodin (časový posun je -7h), bylo to na mně a obecně na všech Evropanech celkem vidět.
První brífing a náš indický councelor Mitash
Ubytování je ve "stylových" ubytovnách, pokoje po šesti, postele krátké a ne moc pohodlné, strašně plastová matrace - no prostě žádný luxus. Hlavně ta matrace. Na dveřích není žádný zámek - v pokoji jsou skřínky, na které jsme si hodili visací zámky s kódem.
Je tady dokonce wifi, v což jsem tak trochu doufal, ale má to malý háček - signál je jenom na chodbě, v pokoji ani tuk - ne moc vychytaný koncept, ale lepší než nic.
Oddělení holek od kluků je opravdu hodně striktní - jen vkročíte na schody a někdo vás vidí, je problém. Jsou hrozně konzervativní.
Ubytovna. Zvenku vypadá jako pár plechovek položených na sebe. Vpravo náhled do pokoje.
Ted něco k programu. Hlavní věc, která mi vadí, je hlavně celkový koncept - celý den se skupinou. Přecejen pokecu se spolubydlícími na pokoji se nic nevyrovná, takhle máme šanci jen asi půl hodiny před večerkou. Nějaká ta hodinka po obědě by byla skvělá. Navíc takhle má člověk večer všech těch aktivit opravdu po krk.
International Space Station, seznamte se.
V celém dni převažují "brífingy" a mise. Brífing je univerzální slovo pro jakoukoliv přednášku - týkají se samozřejmě hlavně vesmíru, jmenovitě např. stavba raket (pak jsme stavěli vlastní), aerodynamika, historie kosmonautiky, vznik a vývoj vesmíru (nic co by se neučilo ve škole) apod. Pak jsou tady další aktivity jako různé týmové úkoly v "Area 51", zminovaná stavba rakety, výroba papírových letadel, lezení na cvičné stěně (pokud lezete - opravdu maličká a jednoduchá..).
Výroba rakety. | Náš tým se nadchnul pro název "Sovětský Svaz".
Aktivity by mohly být opravdu zajímavé, ale - všechno se bere strašně povrchně a hlavně, OBROVSKÝ důraz na pravidla a na bezpečnost, občas je to opravdu směšné. Nevím jak ostatním, ale mi všechno to polopatické vysvětlování a nemožnost něco udělat jinak celkem leze na nervy.
Do ~500m vzdálené Area 51 zásadně autobusem.
To samé platí i pro mise. Praktické části jsou celkem zábavné (práce v laboratoři, opravování satelitu apod.), ale všechno je striktně dané - i řízení mise je prakticky jen čtení z papíru podle časových údajů a případné dohledání řešení nějakého problémového stavu. Hlavní problém je, že těch hodinových cvičení (na konci bude šestihodinová mise) děláme každý den několik a už je to opravdu otravné.
Papouškování scénáře v Mission Control jsem si příliš neoblíbil. To EVA (extravehicular activity, výstup do volného prostoru) už byly zábavnější.
Ale abyste si nemysleli že jsem jen věčně nespokojený Čech, líbí se mi tady : ) Lidi v týmu jsou fajn, asi polovina jsou Američani, zbytek různé kouty světa (Kanada, Norsko, Kostarika...). Skvěle se bavíme, je opravdu škoda, že nemáme víc volného času jen tak na pokoji. Vedoucí jsou taky fajn, vtipálci, dokud nejde o večerku - divím se, že nepřikazujou zavřít oči a okamžitě usnout. Na kontrolu musím prostě mít notebook vypnutý, všichni musí ležet v posteli a spát. To mi příjde hodně ujeté na to, jak staří lidi tady jsou...Welcome to Alabama!
Už jdu zalehnout, program skončil o půl desáté, ted je půl dvanácté a začíná se zase o půl sedmé. Zvyk moc nespat se každopádně hodí. Čeká mě ještě (doufám) pár zajímavých aktivit, hlavně scuba diving (potápění s kyslíkovou bombou) - na to jsem se těšil asi ze všeho nejvíc. Tak jestli bude čas a chut, těšte se na další zápisek.
Poznámka: Druhý zápisek zítra, aspoň nebudu viněn z tapetování : )
Tiskni
Sdílej:
Určitě chceme pokračování! Pěkný zápisek.
Ha, konečně jsi to napsal!
V zápisku o konkurzu jsi psal, že má jít o akci, kde si člověk vyzkouší, "jak asi vypadá trénink před letem do vesmíru". To by vysvětlovalo tu bezpečnost, dopravu a důraz na pravidla.
Mimochodem, hrozně se mi líbí tahle fotka. Co že jste se tam pokoušeli konstruovat?
(Třeba se tam ta fotka dostala omylem a má jít o záběry nějaké palestinské ZŠ. )
protoze to autorovi asi jeste nikdo nerekl, tak se pokusim tu chybu rodicu napravit:
na svete existuji krome letadel, raket, vesmiru jeste zeny, tedy ty bytosti s nadry a tim nekonecne tajemnym klinem - mohu potvrdit, ze vyzkum v teto oblasti je uplne neco jineho. Chlape, zacnete zit, kdo vi, jak to po te hospodarske krizi, ktea se nas netyka, bude vypadat.
Zensky budou :)A nás všechny přežijou...
Řekl člověk, který si v sobotu (vlastně v neděli) o půl 2 ráno pročítá místní blogy :)
Tak to sedlo
Ten prispevek jsem ostatne nepochopil, zensky jsou tu furt, Space Camp trva jen par dni. Takze kde je problem?
Lukáši, měl by ses nad sebou velmi vážně zamyslet! Jak jsi mohl promrhat týden svého života na místech, kam se dostane jen minimum lidí? Jak jsi mohl promrhat týden svého života tím, že jsi na vlastní kůži vyzkoušel to, o čem jiní mají maximálně tak mokré sny? Jak jsi mohl promrhat týden svého života tím, že ses něco nového naučil? Jak jsi mohl?!
Měl by ses stydět, koukej jít do kouta na hrách!
Jo, hezký zápisek . Já se ale tomu musím opravdu smát. Lunch byl kolem dvanácté, dinner kolem 5-7. Tohle je totiž úplně to samé jako sovětské pionýrské tábory v hvězdném městečku, kam mohli jezdit za odměnu jen ti nejlepší pionýři.
Koukám, že se to dneska jmenuje "Space camp". Jen tu hvězdu na raketě nahradil nápis USA, a Koroljovovy rakety byly nahrazeny raketami esesáka von Brauna.
Doufám, že bude i druhý díl, kde se dozvíme, jak se vztyčuje americká vlajka a provolává sláva Georgovi Bushovi .
Pro tebe možná trochu, pro mě je to až tak směšné, že jsem si skoro cvrnknul do textilu. Budíček, večerka, nástup do zaměstnání. Welcome to Alabama! Jen ty pionýrské šátky chybí.
Je to prostě jen takový gorodok a Hvězdné_městečko po americku. Moc se těším na další díl.
Jen tu hvězdu na raketě nahradil nápis USA, a Koroljovovy rakety byly nahrazeny raketami esesáka von Brauna.
Pomalu už jako dad. Prostě ty esesáky budeš tahat všude. Jen tak si dovím jeden jeho menší citátek:
jedinou chybou V2 bylo, že přistávali na nesprávné planetě
Chlape, měj přece trochu pochopení. Kdybys byl zakomplexované pablb jako dad nebo Phantom Alien, tak by ses jistě choval stejně.
A nebyl snad Wernher von Braun esesák? Byl to člen NSDAP a SS už od třicátých let. Takže dnešní americké rakety lásky a míru mířící na Sýrii a Irán nemají svůj původ v hlavě nějakého geniálního amerického konstruktéra, ale nacisty Brauna, co si osobně vybíral vězně z koncetračních táborů na práci v komplexu Peenemünde.
Esesáky budu vytahovat všude tam, kde to je na místě, protože se dnes už pomalu zapomíná na to, co byli vlastně zač.
Že rakety V-2 lítaly za války převážně na pole a do lesa, je vcelku pravda. On to ale von Braun pak v Americe trochu napravil. I přesto bych řekl, že byl lepším konstruktérem Sergej Koroljov.
A nebyl snad Wernher von Braun esesák? Byl to člen NSDAP a SS už od třicátých let.
…co si osobně vybíral vězně z koncetračních táborů na práci v komplexu Peenemünde.
Min. je to téma dosti kontroverzní a v některých zdrojích je uváděno zase něco jiného, takže alespoň zkus zvážit nějakou pochybnost a neoperovat s těmito termíny jako s fakty.
Že rakety V-2 lítaly za války převážně na pole a do lesa, je vcelku pravda.
Myslím si, že obyvatelé Londýna z té doby by ti řekli něco jiného.
Min. je to téma dosti kontroverzní a v některých zdrojích je uváděno zase něco jiného,To je zcela pochopitelné, že se minulost von Brauna snaží dnes tutlat a dělat z něj křišťálově čistého vědce, co neměl opravdu, ale opravdu vůbec nic společného s nacisty. Pochybovat může dnes každý. Zpochybnit fakt, že Peenemünde bylo poseto při osvobouení mrtvými těly věznů z koncentračních táborů, to nemůže nikdo. Stranickou legitimaci NSDAP a členství Brauna v SS taky nikdo nezpochybní.
Myslím si, že obyvatelé Londýna z té doby by ti řekli něco jiného.To by asi řekli, pár raket tam doletělo a zemřelo tam asi 7000 lidí. Pořád ale platí, že zbytek raket minul většinou cíl.
To je zcela pochopitelné, že se minulost von Brauna snaží dnes tutlat a dělat z něj křišťálově čistého vědce, co neměl opravdu, ale opravdu vůbec nic společného s nacisty. Pochybovat může dnes každý. Zpochybnit fakt, že Peenemünde bylo poseto při osvobouení mrtvými těly věznů z koncentračních táborů, to nemůže nikdo. Stranickou legitimaci NSDAP a členství Brauna v SS taky nikdo nezpochybní.
To zpochybňovat ani nebudu a ani se nebudu snažit omlouvat jeho činy. Jen chci upozornit, že každá karta(a to nezávisle na tom jestli chceš nebo ne) má dvě strany(a že třeba opravdu nebyl zatčen Gestapem a následně obviněn jenom tak).
BTW: Práce týmu Wernhera von Brauna a vůbec vývoj balistických raket od počátků až do dnešní doby(zvláště v období studené války) je vůbec zajímavé téma(zrovna o tom čtu par vláken na jednom fóru), které by si mohlo zasloužit nějaký příští blogový zápisek. Ať tu furt nemeleme jen politiku. A určitě by se dalo vytáhnout i nějaké zajímavé perly.
které by si mohlo zasloužit nějaký příští blogový zápisek.Tak něco vytvoř. Ať nevytahuju ty esesáky v blogu pořád jenom já :)
Blogy nepíšu a snad ani psát nikdy nebudu.
To by asi řekli, pár raket tam doletělo a zemřelo tam asi 7000 lidí. Pořád ale platí, že zbytek raket minul většinou cíl.Těch pár raket bylo kolem 500 z 1400. To rozhodně není pár.
Těch pár raket bylo kolem 500 z 1400. To rozhodně není pár.
A navíc že minuli ještě neznamená, že nespadly.
Vlez mi na hrb, ty píčusi . Mám tě až po krk. Na mojí otázku, zda si byl v tom hvězdném městečku si ještě neodpověděl, a já tady z tebou nehodlám diskutovat o tom, co je "pár". Já žasnu. Ty už z toho začínáš dělat neznalost a bagatelizování výzkumných úspěchů. Ty si fakt kretén.
Já v tom také nevidím nic špatného, to sis asi špatně vyložil. Jen ta analogie s pionýrskými tábory je více než zřejmá. Jsem rád, že sis odnesl spousty krásných zážitků z pionýrského tábora v Alabamě.
Na pionýrské tábory u nás se jezdilo dříve také dobrovolně, a do hvězdného městečka byli vybráni jen ti nejlepší. Ale dneska je to hlavně byznys, to je fakt. I já s tebou vlastně ve všem souhlasím, takže si vlastně rozumíme, a to je dobře.Na pionýrské tábory u nás se jezdilo dříve také dobrovolně, a do hvězdného městečka byli vybráni jen ti nejlepší. Ale dneska je to hlavně byznys, to je fakt. I já s tebou vlastně ve všem souhlasím, takže si vlastně rozumíme, a to je dobře.S tím rozdílem, že z hvězdného městečka v SSSR ses vrátil bez spousty věcí, které sis tam vezl. Holt tam soudruzi už žili v tom komunismu a měli za to, že co přivezli pionýři, to je vlastně všech a tudíž si to můžou vzít.
S tím rozdílem, že z hvězdného městečka v SSSR ses vrátil bez spousty věcí, které sis tam vezl.Jé, čau kolego :). Ty si byl v hvězdném městečku a ukradli ti tam kufr? Nebo si to viděl ve filmu, četl v literatuře, či si čerpal z jiného zdroje. Jsem moc zvědav na tvou odpověď. Byl si vzorný pionýr a jel si do hvězdného městečka?
Takže pořád nic, kolego trekkere?Jsi k smíchu. Opravdu si myslíš, že nemám na práci nic jiného, než vysedávat na netu a čekat, kdy něco vyplodíš, abych ti hned odpověděl? Nebo jak jinak si mám vykládat "pořád nic" čtvrt hodiny po odeslání původního příspěvku? A co že jsi nereagoval spíš na to, že jsi byl opět nachytán, jak tvrdíš něco, co není pravda?
Opravdu si myslíš, že nemám na práci nic jiného, než vysedávat na netu a čekat, kdy něco vyplodíšPřesně tohle děláš, tvoje pohnutky neznám, ale mohou to být příznaky duševní choroby.
Ty se zase nauč psát velká písmena a diakritiku, ty rozumprde větvičko . Neřekl bych, že je soudruh trekker kryptofašista. Je to jen trošku psychicky nemocný člověk, co hledá v nočních a ranních hodinách všechny moje příspěvky (zpětně, i starší). Poté, co najde jedno slovo ve 3:30 středoevropského času, vítězoslavně ejakuluje.
že jsi byl opět nachytán, jak tvrdíš něco, co není pravda?Přestaň mlít hubou ty šmejde. Co tvrdím, a co není pravda?
Přestaň mlít hubou ty šmejde.V anonymní diskuzi přes půl republiky se to nadává, že jo? Schválně, jestli by sis to samé dovolil v přímé diskuzi tváří v tvář.
Co tvrdím, a co není pravda?Příspěvek #25, předposlední (a podle jednoho zdroje i poslední) věta.
vznik a vývoj vesmíru (nic co by se neučilo ve škole)Možná u nás, ale v USA?
OBROVSKÝ důraz na pravidla a na bezpečnost, občas je to opravdu směšnéTo chápu, že Tě překvapilo - zvlášť když si vzpomenu na své působení na českých "campech", kde se skutečně některé věci berou trochu zlehka (všichni máme rádi Výsadek a noční šifrovačky :o).
je to taky výborná příležitost "imprůvnout svou spíč" a poznat americkou mentalitu, na což se tedy obzvlášť těším ; ).
Onen den D nastal dnes, v sobotu 23. 2. 2008. Vstal jsem za deset čtyři, hodil na sebe oblek a z Východního nádražíxxx