Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Probuzení bylo do krásně zamlženého, deštivého dne - Praděd v celé své kráse (kdo sem jezdí v zimě, ví, jak tady dokáže počasí vypadat). Začalo se poměrně zhurta, už o půl deváté, ale kupodivu se žádná únava nezačala projevovat - člověk holt něco vydrží : ).
Dnešní přednáškový blok patřil jen a jen Microsoftu, což mě při pročítání programu popravdě dost překvapilo. Jak jsem se ale dozvěděl, je už to tak minimálně pár let a organizátoři to zdůvodňují tím, že konference je opravdu otevřená. No, proč ne. Pravda je, že přednášky byly dost zajímavé
Začali jsme přednáškou Dalibora Kačmáře o Cloud computingu, která představovala microsoftí řešení, Platformu služeb Azure. Zazněl jak obecný popis, co že to ten cloud je, tak samozřejmě poměrně podrobný popis jak to udělali kluci z Redmondu. Služba zatím není v ostrém provozu, pokud tedy nepočítáme služby jako Windows Live, ale plány mají poměrně monstrózní - zazněly plány na několik obrovských serveroven o X tisících metrech čtverečních. Vzhledem k tomu, že MS své služby a produkty prodat umí, věřím tomu, že si na tomto začínajícím trhu ukousnou nemalé procento.
Následující hodinu probíhalo představení adaptivně učící se technologie rozpoznávání ručně psaného českého textu ve Windows 7, přednášel Štěpán Bechynský. Mno, funguje jim to pěkně : ) přednáška určitě efektní. Vychytané bylo z mého pohledu hlavně rozpoznávání ručně psaných vzorečků, normálně napsal limitu jdoucí odněkud někam nějakého výrazu pod odmocninou tak, jak jsme všichni zvyklí...no a fungovalo to. Spolehlivost vypadala na poměrně vysokou úroveň, už abychom začali vyvíjet něco podobného. Aspoň že ty vzorečky ukládají do MathML (že to taky zdůrazňovali : ).
Třetí a poslední přednáškou dnešního dne bylo představení Windows 7 Ondřejem Výškem. Začátek jsem bohužel nestihl - vezl jsem Martina Zicha do Malé Morávky na autobus (až budete na Pradědu autem, pamatujte, že dolů se poušti jen o půl, v celou ne-e). Jakmile jsem v časovém presu nalezl do auta, došlo mi, že je vlastně dost vlhko a že bych nemusel nastartovat. Naštěstí Felda nezklamala, startovací kabely mohly zůstat ležet.
Nicméně i zbytek přednášky stál za to - dorazil jsem zrovna na popis Direct Access, což je jakási ve Windows (7 v kombinaci s 2008R2 Server) integrovaná alternativa k VPN. Za zmínku stojí, že to funguje výhradně přes IPv6 - pokud není přístupná nativní konektivita, použije se nějaký tunel, třeba Teredo (tedy téměř vždy...zatím, doufejme). Další věc, se kterou pohnuli poměrně dost dopředu, je nová verze RDP protokolu, hlavní vychytávky, které jsem si zapamatoval, jsou podpora pro více monitorů a akcelerace videa a DirectX na straně klienta.
Pokud jim to všechno bude fungovat tak, jak to prezentují, máme zase dobrou motivaci, proč neusínat na vavřínech : )
A to je z dnešních přednášek vše - měla následovat práce v sekcích, pod čímž si můžete představit výlety pryč do přírody. Ale co se nestalo, venku bylo opravdu hnusně, a tak organizovaná vycházka vzala za své. Některé skupinky vyrazily na vlastní pěst, spousta lidí včetně mě zůstala na hotelu a sledovala nějaký šílený ovčí seriál
Večer jsem vyrazil na vysílač, který je odsud poměrně blízko. Chtěl jsem jít fotit, ale než jsem se vymotal, byla už skoro tma, a tak jsem to zapíchnul na půl cesty..někdy příště.
Zítra je poslední den, těším se hlavně na přednášku Jana Kasprzaka o GITu. Uvidíme.
Tiskni
Sdílej: