Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Bylo nebylo, na popud ábíčka jsem se dnes vydal na 34. konferenci České společnosti uživatelů otevřených systémů EurOpen.CZ. ( = spousta článků jen a jen pro vás), letos konané na chatě Kurzovní na Pradědu. Konference je to čtyřdenní, putovní (organizátoři se snaží, aby se ani jednou nekonala na stejném místě), programově velice zajímavá (posuďte sami) a letmým pohledem do historie jsem zjistil, že na ní před pár lety přednášel i RMS : ).
Jsem z Opavy, takže to mám na Praděd poměrně blízko - nějakých 60 km. Jsem taky cyklista, a tak jsem si řekl, že na konferenci dorazím na kole. Jenže chyba lávky - v sobotu, tedy den před konferencí, proběhl Silesia Bike Marathon, kterého se už pár let s železnou pravidelností účastním. První chybou lávky byl tedy intenzivní (berte s rezervou) předzávodový trénink, z čehož vyplývá momentální nechuť sedat na kolo. Druhou chybou lávky, která mě zároveň zachránila od výmluv "proč se mi nechce" je to, že jsem si (už podruhé!) hned ze začátku závodu zničil zadní řazení. Netuším, jak se mi to povedlo, ale živá větev probíhala od levé půlky zadní brzdy, dvakrát se obtočila kolem uchycení zadního kola a pokračovala přímo k řazení, přičemž jej vyhnula a uvolnila natolik, že bylo po zbytek závodu téměř nepoužitelné. Hrdinsky jsem ovšem dojel, nevnímaje neustálé chrčení a zjevné ztráty energie, a to jako 291. (téměř o sto hůř než loni) s časem 3:26:22 (o deset minut hůř než loni). Větvím a Shimanu zdar, peněženka už se těší.
Jal jsem se tedy spalovat fosilní paliva, konkrétně Natural 95 v ceně ~28 Kč/l (nestál náhodou ještě nedávno kolem 23,- ?!). Po menších peripetiích s parkováním (na Pradědu je to normálně celkem drahý špás, teď je to naštěstí zadarmo a přímo u hotelu) jsem dorazil a ubytoval se. Rekonstruovaná část hotelu nám zřejmě zůstala uzavřena, i tak je pokoj celkem v pohodě, jen wifina žádná a ethernet taky nikde.
Jedinou akcí naplánovanou pro dnešek byl Xen tutorial pod taktovkou Michala Švamberga. Původně jsem se ho vůbec neměl zúčastnit, oficiální zahájení konference je totiž až zítra, ale zrovna Xen mě celkem zajímal. Sešlo se cca. třicet lidí z celkových šedesáti očekávaných pro celou konferenci, poobědvali jsme a pustili se do toho.
Tutorial byl pojat velice pěkně, na začátek nějaký ten teoretický základ, jak je postavena lokální síť, na jakém stroji to všechno běží, k čemu je dobrá migrace virtuálních strojů, jak mít nejlépe vyřešená datová úložiště atd. Následovalo vytvoření LVM oddílů, instalace jádra s podporou xenu, vytvoření ukázkového stroje, no a pak už jsme si jen hráli : ). K mému mírnému překvapení si většina tutorialistů toužila vyzkoušet release candidate Windows 7, následkem čehož server po chvíli groteskně zkolaboval.
No a to je pro dnešek vše, v těchto hodinách se už tu nedějí věci, o kterých potřebujete číst : )
Tiskni
Sdílej:
Super clanek, husta konference!