Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Bylo nebylo, na popud ábíčka jsem se dnes vydal na 34. konferenci České společnosti uživatelů otevřených systémů EurOpen.CZ. ( = spousta článků jen a jen pro vás), letos konané na chatě Kurzovní na Pradědu. Konference je to čtyřdenní, putovní (organizátoři se snaží, aby se ani jednou nekonala na stejném místě), programově velice zajímavá (posuďte sami) a letmým pohledem do historie jsem zjistil, že na ní před pár lety přednášel i RMS : ).
Jsem z Opavy, takže to mám na Praděd poměrně blízko - nějakých 60 km. Jsem taky cyklista, a tak jsem si řekl, že na konferenci dorazím na kole. Jenže chyba lávky - v sobotu, tedy den před konferencí, proběhl Silesia Bike Marathon, kterého se už pár let s železnou pravidelností účastním. První chybou lávky byl tedy intenzivní (berte s rezervou) předzávodový trénink, z čehož vyplývá momentální nechuť sedat na kolo. Druhou chybou lávky, která mě zároveň zachránila od výmluv "proč se mi nechce" je to, že jsem si (už podruhé!) hned ze začátku závodu zničil zadní řazení. Netuším, jak se mi to povedlo, ale živá větev probíhala od levé půlky zadní brzdy, dvakrát se obtočila kolem uchycení zadního kola a pokračovala přímo k řazení, přičemž jej vyhnula a uvolnila natolik, že bylo po zbytek závodu téměř nepoužitelné. Hrdinsky jsem ovšem dojel, nevnímaje neustálé chrčení a zjevné ztráty energie, a to jako 291. (téměř o sto hůř než loni) s časem 3:26:22 (o deset minut hůř než loni). Větvím a Shimanu zdar, peněženka už se těší.
Jal jsem se tedy spalovat fosilní paliva, konkrétně Natural 95 v ceně ~28 Kč/l (nestál náhodou ještě nedávno kolem 23,- ?!). Po menších peripetiích s parkováním (na Pradědu je to normálně celkem drahý špás, teď je to naštěstí zadarmo a přímo u hotelu) jsem dorazil a ubytoval se. Rekonstruovaná část hotelu nám zřejmě zůstala uzavřena, i tak je pokoj celkem v pohodě, jen wifina žádná a ethernet taky nikde.
Jedinou akcí naplánovanou pro dnešek byl Xen tutorial pod taktovkou Michala Švamberga. Původně jsem se ho vůbec neměl zúčastnit, oficiální zahájení konference je totiž až zítra, ale zrovna Xen mě celkem zajímal. Sešlo se cca. třicet lidí z celkových šedesáti očekávaných pro celou konferenci, poobědvali jsme a pustili se do toho.
Tutorial byl pojat velice pěkně, na začátek nějaký ten teoretický základ, jak je postavena lokální síť, na jakém stroji to všechno běží, k čemu je dobrá migrace virtuálních strojů, jak mít nejlépe vyřešená datová úložiště atd. Následovalo vytvoření LVM oddílů, instalace jádra s podporou xenu, vytvoření ukázkového stroje, no a pak už jsme si jen hráli : ). K mému mírnému překvapení si většina tutorialistů toužila vyzkoušet release candidate Windows 7, následkem čehož server po chvíli groteskně zkolaboval.
No a to je pro dnešek vše, v těchto hodinách se už tu nedějí věci, o kterých potřebujete číst : )
Tiskni
Sdílej:
Super clanek, husta konference!