Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Po nedělním večůrku probíhajícím do brzkých ranních hodin ráno všichni překvapivě vstali a vrhli se po hlavě na druhý den konference, nabitý od začátku až do konce přednáškami. Nutno podotknout, že večůrkování se nijak extrémně neprojevilo na kvalitě pokládaných dotazů, ani na všeobecné pozornosti účastníků : )
Začali jsme jak jinak než snídaní, proběhly první ranní potřeby (dle nátury čaj/kafe/pivo/tabákové výrobky) a v devět už proběhlo oficiální zahájení hlavním organizátorem Vladimírem Rudolfem, v těsném sledu následované přednáškou Pavla Tůmy z CZ.NIC o ENUMu.
Zrovna na tohle téma jsem se celkem těšil a přednáška mě rozhodně nezklamala. Aby bylo jasno, ENUM umožňuje za pomocí DNS přiřadit k telefonnímu číslu SIP adresu, díky čemuž můžete vytočit klasické telefonní číslo a v případě dostupné konektivity volat přes internet, zadarmo. Jak jsem se dnes dozvěděl, využívání ENUMu je v ČR v porovnání s ostatními zeměmi poměrně rozšířené, konkrétně je u nás cca. 600 000 zaregistrovaných domén (počítají se ale jednotlivá čísla i u společností, které si zaregistrují celý svůj segment, obsahující klidně několik tisíc čísel), zazněl odhad aktivně využívaných kolem 10 000.
Problematika určitě zajímavá, podaná záživně a srozumitelně.
S tématikou DNS jsme pokračovali, a to přednáškou o DNSSEC Ondřeje Surého. Tady jsem byl tak trochu přehlcen množstvím informací, laťka byla nastavena opravdu vysoko, zájemci o problematiku si každopádně přišli na své.
Následoval kus Tomáše Košnara z Cesnetu o sledování a analyzování IP provozu (v Cesnetu to mají zvládnuté opravdu slušně), dále nastoupil Martin Zich z HP se systémy na obranu proti únikům citlivých dat (DLP) - ta byla pojata mnohem obecněji, s menším množstvím konkrétních technických detailů. Rozhovor s ním už je natočený, buďte v očekávání.
Po poledním odpočinku přišla opravdová dnešní brutalita, přednáška Radoslava Bodó Jak se smaží zásobník, kterou sám charakterizoval jako pokus o popsání útoků na bázi cokoliv-overflow. Na pochopení a znalosti byla určitě nejnáročnější z celého dnešního programu, ale díky charakteristickému živému a taky hlasitému projevu (...pochopili jste to aspoň trochu? Asi ne, co...no já to asi neumím líp vysvětlit.) udržela pozornost snad všech, a tak minimálně tušíme, o co vlastně jde : )
Z nastoleného tématu bezpečnosti jsme mírně uhnuli příspěvkem Jana Ježka Link Load Balancing i pro BFU - Jan jako zaměstnanec Keria vyprávěl o implementaci zmíněného Link Load Balancingu do jejich firewallu Kerio WinRoute - o návrhu uživatelského rozhraní, implementačních problémech a vývojovém cyklu obecně, a v neposlední řadě i o tom, jak to vlastně celé funguje a jaké jsou možnosti použití.
Poslední přednáška tohoto dne byla na téma Vulnerabilities (šílené slovo, zlaté zranitelnosti) Aleše Padrty z ZČU, nechyběly důvody jejich vzniku, popis životního cyklu (objevení / zveřejnění / oprava) ani popis získávání a využívání informací o zranitelnosech.
Dnešní večer už probíhal o dost klidněji, hlavní atrakcí byl interaktivní stůl od Microsoftu a hlavně nášlapné joysticky, nebo jak se tomu nadává : )
Vzal jsem to dost obšírně, takže pokud vás zajímají nějaké detaily, neupejpejte se. Zase zítra, dobrou noc.
Tiskni
Sdílej:
Me by spis zajimalo jak se tam pristi rok dostat :)
no jak? co se treba prihlasit? nebo jim napsat? na webu maji kontakt.