Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vánoce se kvapně blíží, nastává čas výběru dárků. A na mě padlo rozhodnutí o výběru mp3 přehrávače.
Limity a požadavky jsou jasné - paměťový přehrávač v ceně kolem tisíce korun, s pamětí nejméně 512MB. Hledal jsem, hledal, hlavně na cybex.cz, a do oka mi padli tito kandidáti:
Evolve Click, 512MB, FM rádio
MSI P200-512 Black, 512M B
iTec PROplayer 97, 512MB, FM rádio
TEAC MP-150, 512MB
TEAC MP-222, 512MB
Nebudu se tajit svými sympatiemi k prvním kandidátu - Evolve Click. Pokud se nedozvím nějaké výrazné "proti", nebo nějaké výrazné "pro" pro nějaký jiný přehrávač, beru ho. Je malý, pěkně pogumovaný a hraje OGG Vorbis. Co mě na něm odrazuje a zároveň láká je zabudovaný akumulátor - nevím, co si o tom mám myslet. Na jednu stranu zmenšení rozměrů a váhy, a ještě se obejdu bez mikrotužkových baterií, na stranu druhou nemožnost jeho výměny na delší cestě a po skončení jeho životnosti. Co si o tom myslíte?
Ostatní přehrávače se mi zdaleka nelíbí tak moc, ale splňují nároky - pokud mi nějaký z nich můžete doporučit nebo zhanit, učiňte tak Zároveň pokud máte tip na přehrávač v podobné cenové a funkční hladině, sem s ním!
Ještě jedno přání - pokud v anketě volíte možnost "jiný", napište prosím do diskuze co konkrétně jste měli na mysli. Děkuji
Tiskni
Sdílej:
Jestlipak by nestálo za to zavést extra rubriku: Nákupní poradna?No nevím, přišlo by mi to celkem úchylné a navíc to moc nespadá do rozsahu ábíčka
Píšu to tady, protože si myslím, že tady chodí dost lidí, kteří jsou mi schopni rozumně poradit, a jejichž názor stojí za to znát. Zároveň si myslím, že případné tipy v diskuzi rozhodně nebudou bezcenné...není to zas tak velký off-topic.
Ae jestli to tolika lidem vadí, příště vás takového výlevu ušetřím.
Anketu bohužel nejde editovat, takže - pokud volíte "Jiný", napište prosím jakýAle zápis editovat jde, tak to napište nad anketu ;)