Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Po dlouhé době jsem potřeboval zhlédnout jeden WMV stream. Ale bohužel, Mplayer 1.0rc2 se, jak jsem následně zjistil, s těmito streamy chová velice podivně. Některé nepřehraje vůbec, jiné v mizerné kvalitě, některé jsou kupodivu OK. Zvláštní na celé věci je to, že o dost starší verze Mplayeru - 1.0pre8 s tím nemá sebemenší problém (alespoň s těmi, které jsem zkoušel - včetně těch na czech-tv.cz, o kterých se zde již jednou debatovalo). Nemám čas ani náladu nad tím bádat a koneckonců WMV streamy pro mě nejsou nijak důležité. Mohl by mně ale někdo objasnit, v čem spočívá ta skvělá inovace ? :-). Děkuji.
Ano, mám nainstalováno vše co je třeba a vše je správně nastaveno...
size_confirm mismatch!: Xblabla Yblabla
Error while parsing chunk header
Failed, exiting.
Má někdo nápad, řešení, jak dělat jednoduše konverzi Webu do PDF, případně PostScriptu ? Podmínkou je, aby to umělo kaskádové styly na stejné úrovni jako dnešní moderní prohlížeče a šlo to používat neinteraktivně - ve scriptech.
Zkoušel jsem řadu nástrojů - mimo jiné např. html2ps, pak některá řešení napsaná v PHP atd..., ale bohužel výstup tak dobrý jako když např. tisknete do Postscriptu z Mozilly u žádného nebyl. Nabízí se myšlenka něco napsat nad jádrem Mozilly, ale to je na první pohled netriviální - nezabýval se něčím podobným někdo ?
Předem děkuji za přínosné náměty. :-)
Já vím, že tady o tom již kdosi psal. Ale v uplynulých dnech jsem měl konečně příležitost vidět několik dílů sitcomu The IT Crowd a přestože jinak tento žánr opravdu nemusím, toto konkrétní dílo mě opravdu dostalo (vlastně jsem se už dlouho tak upřímně nezasmál) :-). Byl jsem opravdu překvapen tím, jak autoři dokázali přesně vystihnout atmosféru :-).
Pokud se k tomu někdy dostanete a budete mít nějaký čas, nenechte si to ujít.
A pokud pak budete mít někteří chvílemi pocit, že kameraman stál občas ve vašem životě někde poblíž či že jste alespoň pár dní někdy pracovali v suterénu pro Reynholm Industries, další údajně chystané díly jsou možná pro vás...
Viz. take: http://www.channel4.com/entertainment/tv/microsites/I/itcrowd/
Potřebuju si vyvinout takové malé zařízení, které bude řídit jednočip. Vcelku jednoznačně jsem zvolil RISC jednočip Atmel AVR (konkrétně Mega16).
Nedavno mne trochu zatrnulo. Objevily se dalsi zpravy o ne prilis ruzove budoucnosti meho kapesniho pomocnika - PalmOS. Pravda, PalmSource ma plany na operacni system, zalozeny na Linuxovem jadru, ale pokud to s nim dopadne stejne jako s PalmOS 6, bude, jak se rika "vymalovano".
Možná popis této povedené taškařice někomu ušetří trochu času.
Dnes večer (nebo spíše už vnoci) jsem na svém domácím WiFi access pointu provedl pravidelné "yum update" a vzhledem k tomu, že součástí várky oprav byl i kernel