plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Po dlouhé době jsem potřeboval zhlédnout jeden WMV stream. Ale bohužel, Mplayer 1.0rc2 se, jak jsem následně zjistil, s těmito streamy chová velice podivně. Některé nepřehraje vůbec, jiné v mizerné kvalitě, některé jsou kupodivu OK. Zvláštní na celé věci je to, že o dost starší verze Mplayeru - 1.0pre8 s tím nemá sebemenší problém (alespoň s těmi, které jsem zkoušel - včetně těch na czech-tv.cz, o kterých se zde již jednou debatovalo). Nemám čas ani náladu nad tím bádat a koneckonců WMV streamy pro mě nejsou nijak důležité. Mohl by mně ale někdo objasnit, v čem spočívá ta skvělá inovace ? :-). Děkuji.
Ano, mám nainstalováno vše co je třeba a vše je správně nastaveno...
size_confirm mismatch!: Xblabla Yblabla
Error while parsing chunk header
Failed, exiting.
Má někdo nápad, řešení, jak dělat jednoduše konverzi Webu do PDF, případně PostScriptu ? Podmínkou je, aby to umělo kaskádové styly na stejné úrovni jako dnešní moderní prohlížeče a šlo to používat neinteraktivně - ve scriptech.
Zkoušel jsem řadu nástrojů - mimo jiné např. html2ps, pak některá řešení napsaná v PHP atd..., ale bohužel výstup tak dobrý jako když např. tisknete do Postscriptu z Mozilly u žádného nebyl. Nabízí se myšlenka něco napsat nad jádrem Mozilly, ale to je na první pohled netriviální - nezabýval se něčím podobným někdo ?
Předem děkuji za přínosné náměty. :-)
Já vím, že tady o tom již kdosi psal. Ale v uplynulých dnech jsem měl konečně příležitost vidět několik dílů sitcomu The IT Crowd a přestože jinak tento žánr opravdu nemusím, toto konkrétní dílo mě opravdu dostalo (vlastně jsem se už dlouho tak upřímně nezasmál) :-). Byl jsem opravdu překvapen tím, jak autoři dokázali přesně vystihnout atmosféru :-).
Pokud se k tomu někdy dostanete a budete mít nějaký čas, nenechte si to ujít.
A pokud pak budete mít někteří chvílemi pocit, že kameraman stál občas ve vašem životě někde poblíž či že jste alespoň pár dní někdy pracovali v suterénu pro Reynholm Industries, další údajně chystané díly jsou možná pro vás...
Viz. take: http://www.channel4.com/entertainment/tv/microsites/I/itcrowd/
Potřebuju si vyvinout takové malé zařízení, které bude řídit jednočip. Vcelku jednoznačně jsem zvolil RISC jednočip Atmel AVR (konkrétně Mega16).
Nedavno mne trochu zatrnulo. Objevily se dalsi zpravy o ne prilis ruzove budoucnosti meho kapesniho pomocnika - PalmOS. Pravda, PalmSource ma plany na operacni system, zalozeny na Linuxovem jadru, ale pokud to s nim dopadne stejne jako s PalmOS 6, bude, jak se rika "vymalovano".
Možná popis této povedené taškařice někomu ušetří trochu času.
Dnes večer (nebo spíše už vnoci) jsem na svém domácím WiFi access pointu provedl pravidelné "yum update" a vzhledem k tomu, že součástí várky oprav byl i kernel