Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Možná popis této povedené taškařice někomu ušetří trochu času.
Dnes večer (nebo spíše už vnoci) jsem na svém domácím WiFi access pointu provedl pravidelné "yum update" a vzhledem k tomu, že součástí várky oprav byl i kernel
2.6.11-1.14_FC3, následoval po updatu restart, rekompilace a instalace hostap ovladače (v AP je stará, dobrá karta XI-626), malá změna v konfiguraci Grubu atd... a ještě jeden ,trochu zbytečný, restart. Na tom není nic moc pozoruhodného a já jen znuděně čekal, až naběhnou všechny služby a AP opět pojede - jako již mnohokrát před tím. Z klimbání mě vytrhla nezvyká hláška na monitoru, kde jeden můj script hlásil, že "tentokrát wlan0 rozhraní nenahodí". To bylo trochu překvapivé, ale budiž - následovala kontrola, zda kompilace ovladače proběhla správně, nikde žádná chyba, modul je tam kde má být, depmod také proběhlo OK. Zkouším lsmod|grep hostap_pci, modul je v paměti! Následuje pokus o ruční inicializaci z konzole pomocí iwconfig, iwconfig hlásí, že rozhraní neexistuje...Poté zoufalé hostap_diag wlan0 -a, odpovědí je pochopitelně cosi ve smyslu "nelze komunikovat s ovladačem". Propadám na okamžik zoufalství, hlavou mně bleskne, že je to možná jen zlý sen, možná jsem se zbláznil..., pak klasické, že asi odešla karta, následuje několik nepublikovatelných slov na adresu týmu Fedory, proč pořád upgradují kernel, poté restart do předchozí verze jádra (2.6.10-neco) a zjištění, že rozhraní je nadále nedostupné...Jádrem to tedy není, chytám se myšlenky, že to asi nějak souvisí s updatem wireless-tools, který také proběhl. Tuto myšlenku posléze zavrhuji a čumím na to jak tele. Až konečně mé ruce vyťukají spásné: lsmod bez filtru a co nevidím! V paměti se mně usídlil ten protivný modul pro karty Orinoco. Následuje rmmod orinoco_pci, rmmod orinoco, rmmod hostap_pci, modprobe hostap_pci a test pomocí hostap_diag - Funguje to, je to jasné. Ale kde se tam ten modul pro Orinoco proboha vzal ?
Byla to samozřejmě také moje chyba. Když jsem AP před časem instaloval, příliš jsem se nestaral o to, že by mohla být karta XI-626 Fedorou detekována, protože tehdy nebyla, až dodneška nebyla...Napsal jsem si prostě svůj init script, který nastavil AP, všechno perfektně šlapalo..."Průzkum" příčin jsem začal v /etc/rc.d/rc.sysinit. Tam mě zaujala řádka
eval `kmodule | while read devtype mod ; do
Zde začíná počáteční natahování modulů s ovladači...
Utilita kmodule je vcelku užitečná a je součástí balíku initscripts..Inu otestoval jsem, co praví kmodule a pravil toto:
NETWORK orinoco_pci
Následoval pohled do logu yumu a co nevidím - balík initscripts byl updatován na mém AP 1. dubna 2005. Opravdu svérázný Aprýlový vtípek, tato časovaná bomba
Náprava již byla velmi prostá - přidat název modulů pro Orinoco do /etc/hotplug/blacklist ...
Pikantní je to, ža až do dneška (respektive do 1. dubna) to nutné nebylo.
Vzhledem k tomu, že už je pokročilá noční hodina, nemohu vyloučit, že v mé úvaze je někde nedostatek, prosím, pokud má někdo něco k doplnění, uvítám každou informaci. Někdy mě ty přechytralé detekce všeho možného a následné nesmysly, které díky jim občas vznikají, už opravdu lezou na nervy (proč se nás někdo pořád snaží - nejen ve Fedoře - přesvědčit, že pro XI-626 máme používat modul Orinoca, to opravdu nechápu). Není nad to mít vše pod kontrolou. A to píšu z pozice člověka, který má na desktopu "klikací" SuSE 9.2 .
Tiskni
Sdílej: