plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Možná popis této povedené taškařice někomu ušetří trochu času.
Dnes večer (nebo spíše už vnoci) jsem na svém domácím WiFi access pointu provedl pravidelné "yum update" a vzhledem k tomu, že součástí várky oprav byl i kernel
2.6.11-1.14_FC3, následoval po updatu restart, rekompilace a instalace hostap ovladače (v AP je stará, dobrá karta XI-626), malá změna v konfiguraci Grubu atd... a ještě jeden ,trochu zbytečný, restart. Na tom není nic moc pozoruhodného a já jen znuděně čekal, až naběhnou všechny služby a AP opět pojede - jako již mnohokrát před tím. Z klimbání mě vytrhla nezvyká hláška na monitoru, kde jeden můj script hlásil, že "tentokrát wlan0 rozhraní nenahodí". To bylo trochu překvapivé, ale budiž - následovala kontrola, zda kompilace ovladače proběhla správně, nikde žádná chyba, modul je tam kde má být, depmod také proběhlo OK. Zkouším lsmod|grep hostap_pci, modul je v paměti! Následuje pokus o ruční inicializaci z konzole pomocí iwconfig, iwconfig hlásí, že rozhraní neexistuje...Poté zoufalé hostap_diag wlan0 -a, odpovědí je pochopitelně cosi ve smyslu "nelze komunikovat s ovladačem". Propadám na okamžik zoufalství, hlavou mně bleskne, že je to možná jen zlý sen, možná jsem se zbláznil..., pak klasické, že asi odešla karta, následuje několik nepublikovatelných slov na adresu týmu Fedory, proč pořád upgradují kernel, poté restart do předchozí verze jádra (2.6.10-neco) a zjištění, že rozhraní je nadále nedostupné...Jádrem to tedy není, chytám se myšlenky, že to asi nějak souvisí s updatem wireless-tools, který také proběhl. Tuto myšlenku posléze zavrhuji a čumím na to jak tele. Až konečně mé ruce vyťukají spásné: lsmod bez filtru a co nevidím! V paměti se mně usídlil ten protivný modul pro karty Orinoco. Následuje rmmod orinoco_pci, rmmod orinoco, rmmod hostap_pci, modprobe hostap_pci a test pomocí hostap_diag - Funguje to, je to jasné. Ale kde se tam ten modul pro Orinoco proboha vzal ?
Byla to samozřejmě také moje chyba. Když jsem AP před časem instaloval, příliš jsem se nestaral o to, že by mohla být karta XI-626 Fedorou detekována, protože tehdy nebyla, až dodneška nebyla...Napsal jsem si prostě svůj init script, který nastavil AP, všechno perfektně šlapalo..."Průzkum" příčin jsem začal v /etc/rc.d/rc.sysinit. Tam mě zaujala řádka
eval `kmodule | while read devtype mod ; do
Zde začíná počáteční natahování modulů s ovladači...
Utilita kmodule je vcelku užitečná a je součástí balíku initscripts..Inu otestoval jsem, co praví kmodule a pravil toto:
NETWORK orinoco_pci
Následoval pohled do logu yumu a co nevidím - balík initscripts byl updatován na mém AP 1. dubna 2005. Opravdu svérázný Aprýlový vtípek, tato časovaná bomba
Náprava již byla velmi prostá - přidat název modulů pro Orinoco do /etc/hotplug/blacklist ...
Pikantní je to, ža až do dneška (respektive do 1. dubna) to nutné nebylo.
Vzhledem k tomu, že už je pokročilá noční hodina, nemohu vyloučit, že v mé úvaze je někde nedostatek, prosím, pokud má někdo něco k doplnění, uvítám každou informaci. Někdy mě ty přechytralé detekce všeho možného a následné nesmysly, které díky jim občas vznikají, už opravdu lezou na nervy (proč se nás někdo pořád snaží - nejen ve Fedoře - přesvědčit, že pro XI-626 máme používat modul Orinoca, to opravdu nechápu). Není nad to mít vše pod kontrolou. A to píšu z pozice člověka, který má na desktopu "klikací" SuSE 9.2 .
Tiskni
Sdílej: