V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
deleted
deleted
deleted
deleted
deleted
deleted
Linkuj.cz mě navedlo na moc pěkný článek o starších hrách, kde se píše o hře Neverhood.
Umřel pan Svoboda. Když někdo umře není to nic veselého, nikdy. Tenhle blogpost je o vlezlosti lidí, o jejich touze znát něčí soukromí, něčí myšlenky, něčí důvody. Co jim do toho sakra je ?
Říká se nedrbat do toho co funguje. Ale to není nic pro mě, nemělo by se zůstávat na místě. Dnes jsem docela odlehčil svému Archlinuxu. Pryč z disku šel Azureus a Liferea.
Nedávno jsem se koukal, včem bych tak mohl spáchat CMS pro blog a i přes ne zrovna velkou podporu Pythonu a už vůbec žádnou podporu jeho frameworků jsem se rozhodl pro Python, mám ho rád a nechci se trhnout k jinému jazyku ...
Chytla mě grafomanská nálada a trochu si ji vybiju tady.
Nevím jestli vám nemám hned doporučit zavřít tab prohlížeče nebo v čem tu na to čučíte, protože si nejsem jistý, jestli se dovíte něco, co by stálo za to čtení .. no, není nad to odradit člověka hned ze startu.
Já rád barvičky, výstup na konzoli v barvičkách proto byla jasná volba...
Dneska mi teda zrovna moc přáno není. Chtěl jsem si udělat druhého Ježíška ale jediné co z toho mám je blbá nálada.
Píšu si v Pythonu takové TODO udělátko, s ukládáním poznámek, atd. Prostě něco co mi eliminuje hromady popsaných papírků na stole.
Záznamy jsem se pokoušel ukládat do texťáku, ale rozhodně to není ono a na složitější věci je to šílenost... si říkám jak jsem na takovou ptákovinu vůbec přišel.
Takže jsem koukal po nějaké databázi a ...
Včera večer mi do RSS čtečky doplul nejnovější Arch Linux Newsletter, tak jsem kouknul co tedy nového v komunitě kolem Arch Linuxu.
Text jsem prolítnul očima a zastavil se až u odstavce Archstats, hele to by mohlo být něco zajímavého, statistiky já docela rád, snad nejsem jediná lama mezi Archisty, že jsem o to ještě nikde nezakopnul.
Správce oken OpenBox má jednu moc fajn fičůrku, jmenuje se pipe-menu, zprvu jsem jí nevěnoval pozornost, později se nad ní rozplýval blahem Botanicus na ubuntu@chat.linjab.net , tak jsem začal zjišťovat co že to umí, a ono to umí
Jo, volba odpovědi na anketu je těžká, varianta "s Tuxem" je u mě sice častá, ale přijemnější je to s "lepší polovičkou ", že ano ....
Z dob temna, jež dlouhou dobou vládly v mém světě informačních technologií, se v mém příbytku nahromadilo množství datových nosičů.
Na fóru ArchLinuxu se dá najít spousta zajímavých věcí, narazil jsem na thread kde je sepsáno pár fíglů pro nastavení vašeho shellu.
Poslední týden, možná dva, jsem se věnoval zprovoznění Archlinuxu na mém PC, sice trochu lamka jsem, ale ne zas tak, abych tohle distro instaloval 14 dní :)
V mém prvním blogspotu, padla z klávesnice Vlastimila Otta moc fajn myšlenka a to, sjednotit uživatele Slezska a Moravy a založit LUG - Linux user group.
Taakže, tento blogpost, postupně aktualizovaný bude takový němý svědek mého snažení o rozchození Cadu na Linuxu.
Zdravím, tak jsem ze sebe vypotil první díl povídání o PyGTK, uvidíme co z toho bude, snad to není úplně odpad a do budoucna bude kvalita překladu, příkladů a všeho lepší. Paralelně s jednotlivými díly o samotném PyGTK budu uveřejňovat postupy při psaní samotné aplikace, konkrétně to bude prohlížeč obrázků.
Zdravím Vás, plný nadšení, proč to ? Mám svůj blog, už je to tak, jsem človíček z prajzské, z dědinky nedaleko Opavy, poláci jsou skoro nadohled...