V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
deleted
deleted
deleted
deleted
deleted
deleted
Linkuj.cz mě navedlo na moc pěkný článek o starších hrách, kde se píše o hře Neverhood.
Umřel pan Svoboda. Když někdo umře není to nic veselého, nikdy. Tenhle blogpost je o vlezlosti lidí, o jejich touze znát něčí soukromí, něčí myšlenky, něčí důvody. Co jim do toho sakra je ?
Říká se nedrbat do toho co funguje. Ale to není nic pro mě, nemělo by se zůstávat na místě. Dnes jsem docela odlehčil svému Archlinuxu. Pryč z disku šel Azureus a Liferea.
Nedávno jsem se koukal, včem bych tak mohl spáchat CMS pro blog a i přes ne zrovna velkou podporu Pythonu a už vůbec žádnou podporu jeho frameworků jsem se rozhodl pro Python, mám ho rád a nechci se trhnout k jinému jazyku ...
Chytla mě grafomanská nálada a trochu si ji vybiju tady.
Nevím jestli vám nemám hned doporučit zavřít tab prohlížeče nebo v čem tu na to čučíte, protože si nejsem jistý, jestli se dovíte něco, co by stálo za to čtení .. no, není nad to odradit člověka hned ze startu.
Já rád barvičky, výstup na konzoli v barvičkách proto byla jasná volba...
Dneska mi teda zrovna moc přáno není. Chtěl jsem si udělat druhého Ježíška ale jediné co z toho mám je blbá nálada.
Píšu si v Pythonu takové TODO udělátko, s ukládáním poznámek, atd. Prostě něco co mi eliminuje hromady popsaných papírků na stole.
Záznamy jsem se pokoušel ukládat do texťáku, ale rozhodně to není ono a na složitější věci je to šílenost... si říkám jak jsem na takovou ptákovinu vůbec přišel.
Takže jsem koukal po nějaké databázi a ...
Včera večer mi do RSS čtečky doplul nejnovější Arch Linux Newsletter, tak jsem kouknul co tedy nového v komunitě kolem Arch Linuxu.
Text jsem prolítnul očima a zastavil se až u odstavce Archstats, hele to by mohlo být něco zajímavého, statistiky já docela rád, snad nejsem jediná lama mezi Archisty, že jsem o to ještě nikde nezakopnul.
Správce oken OpenBox má jednu moc fajn fičůrku, jmenuje se pipe-menu, zprvu jsem jí nevěnoval pozornost, později se nad ní rozplýval blahem Botanicus na ubuntu@chat.linjab.net , tak jsem začal zjišťovat co že to umí, a ono to umí
Jo, volba odpovědi na anketu je těžká, varianta "s Tuxem" je u mě sice častá, ale přijemnější je to s "lepší polovičkou ", že ano ....
Z dob temna, jež dlouhou dobou vládly v mém světě informačních technologií, se v mém příbytku nahromadilo množství datových nosičů.
Na fóru ArchLinuxu se dá najít spousta zajímavých věcí, narazil jsem na thread kde je sepsáno pár fíglů pro nastavení vašeho shellu.
Poslední týden, možná dva, jsem se věnoval zprovoznění Archlinuxu na mém PC, sice trochu lamka jsem, ale ne zas tak, abych tohle distro instaloval 14 dní :)
V mém prvním blogspotu, padla z klávesnice Vlastimila Otta moc fajn myšlenka a to, sjednotit uživatele Slezska a Moravy a založit LUG - Linux user group.
Taakže, tento blogpost, postupně aktualizovaný bude takový němý svědek mého snažení o rozchození Cadu na Linuxu.
Zdravím, tak jsem ze sebe vypotil první díl povídání o PyGTK, uvidíme co z toho bude, snad to není úplně odpad a do budoucna bude kvalita překladu, příkladů a všeho lepší. Paralelně s jednotlivými díly o samotném PyGTK budu uveřejňovat postupy při psaní samotné aplikace, konkrétně to bude prohlížeč obrázků.
Zdravím Vás, plný nadšení, proč to ? Mám svůj blog, už je to tak, jsem človíček z prajzské, z dědinky nedaleko Opavy, poláci jsou skoro nadohled...