Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
psgrep
vyhledává něco jiného, než pgrep
a navíc tím nenajdeš žádný běžící proces grep
xterm
s man
příkaz (příkaz vysomruju pomocí xsel -o
). Ale to se mi vůbec nelíbí cmd
't1' 't2', kde t1 je část původního řádku před kurzorem a t2 zbytek.
Volání pageru apod. dělá určitě bash, s tím souhlasím. Asi jsem to napsal trochu zmateně, chtěl jsem říct jen to, že když umí zavolat pager, šel by zavolat klidně i man, kdyby to readline dovolil.Nechápem. Ten pager je predsa natvrdo v bashi. Readline s tým nemá nič spoločné. Podobne ak by si do bashu dal (buď natvrdo, alebo konfigurovateľne), že určitý druh completion spustí man, tak to pôjde a opäť to nemá nič s readline.
Mě se ipython jako shell celkem líbil, potenciál a elegance skriptů neporovnatelná s bashem, ale pak mi začala chybět třeba completion která doplňuje jména souborů která sedí s programem který chci použít, tedy např. pokud píšu "xine fil<tab>", tak mi doplní rovnou "xine film.avi" a vynechá film.sub, filmy.txt apod. V ipythonu by to určitě šlo, ale pro bash už to je...Dopĺňanie podľa kontextu ja považujem za pozitívum, hoci sú situácie kedy to vadí. Ale tvoj príklad s filmom nechápem. Ty chceš mať možnosť pustiť xine na textový súbor? :-/
Přiznám se, že ze zsh jsem do teď jen zaslechl název, podle toho co jsem si přečetl zní zajímavě, ale pořád je to jen "vylepšený bash", kdybych chtěl přejít na nový shell, tak radši něco moderního ve stylu Monadu (nebo jak se to teď jmenuje), což ipython je. Tím nechci nikoho od zsh nebo čehokoli jiného odrazovat, oproti ipythonu má rozhodně výhody třeba ve vyspělosti, píšu jen můj pohled na věc.To je divný pohľad na vec. Bash je predsa len "vylepšený sh" a sh je dostupný úplne všade (čiže aj tam, kde nie je bash). Ak budeš argumentovať, že bash je ďaleko lepší ako sh, tak ja ti poviem, že rovnako je na tom zsh v bash. Proste povedzme to na rovinu, hlavným faktorom tu je lenivosť a zostávanie pri nástroji, ktorý už poznáš
Standardem jsem myslel pouze to, že v drtivé vetšině distribucí je bash defaultní (Opäť rovnaký argument v prospech sh.) shell a kdekoli nedostanu admin přístup, budu dost pravděpodobně dělat v něm, takže se hodí s ním dobře umět, plus má velký počet hotových rozšíření.
man 5 crontab
. Viac sa o tom pise v helpe :help K
ale spíš jsem byl dříve líný něco měnit, však Ubuntu ani Fedora mě k tomu nenutili
Tak to já bych v čemkoli od Red Hatu byl bez
unalias cp unalias mv unalias rm export PS1='\w# '
naprosto ztracen…
Z bashrc jsem si pujčil obarvený grep, to jsem nevěděl že grep umí :).Můžeš si dokonce i vybrat barvu a pozadí
$ export GREP_COLOR='1;37;41' $ grep test <<< test
alias j=jobs alias l="ls -la" alias back='cd $OLDPWD' alias m=less alias dot='ls .[a-zA-Z0-9]*' pskill() { local pid pid=$(ps aux | grep $1 | grep -v grep | awk '{ print $2 }') echo -n "killing $1 (process $pid)..." kill -9 $pid echo "slaughtered." }To m-ko mam este z dob pageru more a aspon sa nebije s l-kom.
cd -
nepoznáme?
ls -A
nepoznáme? !cd
nechápem. Predsa !cd
≡ cd $PWD
, až na nejaké divné výnimky. A ls -A
malo to byť namiesto dot
, lebo som zle pochopil ten regexp – "." ako ľubovoľný znak.
Ale význam !cd nechápem. Predsa !cd ≡ cd $PWD, až na nejaké divné výnimky.vyznam !cd nechapes, az na detail, ze ho chapes. je tak?
!cd
, pokiaľ správne chápem jeho definíciu.
back
nebude v histórii vystupovať ako cd
. Hamba mi.
Tiskni
Sdílej: