Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
psgrep
vyhledává něco jiného, než pgrep
a navíc tím nenajdeš žádný běžící proces grep
xterm
s man
příkaz (příkaz vysomruju pomocí xsel -o
). Ale to se mi vůbec nelíbí cmd
't1' 't2', kde t1 je část původního řádku před kurzorem a t2 zbytek.
Volání pageru apod. dělá určitě bash, s tím souhlasím. Asi jsem to napsal trochu zmateně, chtěl jsem říct jen to, že když umí zavolat pager, šel by zavolat klidně i man, kdyby to readline dovolil.Nechápem. Ten pager je predsa natvrdo v bashi. Readline s tým nemá nič spoločné. Podobne ak by si do bashu dal (buď natvrdo, alebo konfigurovateľne), že určitý druh completion spustí man, tak to pôjde a opäť to nemá nič s readline.
Mě se ipython jako shell celkem líbil, potenciál a elegance skriptů neporovnatelná s bashem, ale pak mi začala chybět třeba completion která doplňuje jména souborů která sedí s programem který chci použít, tedy např. pokud píšu "xine fil<tab>", tak mi doplní rovnou "xine film.avi" a vynechá film.sub, filmy.txt apod. V ipythonu by to určitě šlo, ale pro bash už to je...Dopĺňanie podľa kontextu ja považujem za pozitívum, hoci sú situácie kedy to vadí. Ale tvoj príklad s filmom nechápem. Ty chceš mať možnosť pustiť xine na textový súbor? :-/
Přiznám se, že ze zsh jsem do teď jen zaslechl název, podle toho co jsem si přečetl zní zajímavě, ale pořád je to jen "vylepšený bash", kdybych chtěl přejít na nový shell, tak radši něco moderního ve stylu Monadu (nebo jak se to teď jmenuje), což ipython je. Tím nechci nikoho od zsh nebo čehokoli jiného odrazovat, oproti ipythonu má rozhodně výhody třeba ve vyspělosti, píšu jen můj pohled na věc.To je divný pohľad na vec. Bash je predsa len "vylepšený sh" a sh je dostupný úplne všade (čiže aj tam, kde nie je bash). Ak budeš argumentovať, že bash je ďaleko lepší ako sh, tak ja ti poviem, že rovnako je na tom zsh v bash. Proste povedzme to na rovinu, hlavným faktorom tu je lenivosť a zostávanie pri nástroji, ktorý už poznáš
Standardem jsem myslel pouze to, že v drtivé vetšině distribucí je bash defaultní (Opäť rovnaký argument v prospech sh.) shell a kdekoli nedostanu admin přístup, budu dost pravděpodobně dělat v něm, takže se hodí s ním dobře umět, plus má velký počet hotových rozšíření.
man 5 crontab
. Viac sa o tom pise v helpe :help K
ale spíš jsem byl dříve líný něco měnit, však Ubuntu ani Fedora mě k tomu nenutili
Tak to já bych v čemkoli od Red Hatu byl bez
unalias cp unalias mv unalias rm export PS1='\w# '
naprosto ztracen…
Z bashrc jsem si pujčil obarvený grep, to jsem nevěděl že grep umí :).Můžeš si dokonce i vybrat barvu a pozadí
$ export GREP_COLOR='1;37;41' $ grep test <<< test
alias j=jobs alias l="ls -la" alias back='cd $OLDPWD' alias m=less alias dot='ls .[a-zA-Z0-9]*' pskill() { local pid pid=$(ps aux | grep $1 | grep -v grep | awk '{ print $2 }') echo -n "killing $1 (process $pid)..." kill -9 $pid echo "slaughtered." }To m-ko mam este z dob pageru more a aspon sa nebije s l-kom.
cd -
nepoznáme?
ls -A
nepoznáme? !cd
nechápem. Predsa !cd
≡ cd $PWD
, až na nejaké divné výnimky. A ls -A
malo to byť namiesto dot
, lebo som zle pochopil ten regexp – "." ako ľubovoľný znak.
Ale význam !cd nechápem. Predsa !cd ≡ cd $PWD, až na nejaké divné výnimky.vyznam !cd nechapes, az na detail, ze ho chapes. je tak?
!cd
, pokiaľ správne chápem jeho definíciu.
back
nebude v histórii vystupovať ako cd
. Hamba mi.
Tiskni
Sdílej: