Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
psgrep
vyhledává něco jiného, než pgrep
a navíc tím nenajdeš žádný běžící proces grep
xterm
s man
příkaz (příkaz vysomruju pomocí xsel -o
). Ale to se mi vůbec nelíbí cmd
't1' 't2', kde t1 je část původního řádku před kurzorem a t2 zbytek.
Volání pageru apod. dělá určitě bash, s tím souhlasím. Asi jsem to napsal trochu zmateně, chtěl jsem říct jen to, že když umí zavolat pager, šel by zavolat klidně i man, kdyby to readline dovolil.Nechápem. Ten pager je predsa natvrdo v bashi. Readline s tým nemá nič spoločné. Podobne ak by si do bashu dal (buď natvrdo, alebo konfigurovateľne), že určitý druh completion spustí man, tak to pôjde a opäť to nemá nič s readline.
Mě se ipython jako shell celkem líbil, potenciál a elegance skriptů neporovnatelná s bashem, ale pak mi začala chybět třeba completion která doplňuje jména souborů která sedí s programem který chci použít, tedy např. pokud píšu "xine fil<tab>", tak mi doplní rovnou "xine film.avi" a vynechá film.sub, filmy.txt apod. V ipythonu by to určitě šlo, ale pro bash už to je...Dopĺňanie podľa kontextu ja považujem za pozitívum, hoci sú situácie kedy to vadí. Ale tvoj príklad s filmom nechápem. Ty chceš mať možnosť pustiť xine na textový súbor? :-/
Přiznám se, že ze zsh jsem do teď jen zaslechl název, podle toho co jsem si přečetl zní zajímavě, ale pořád je to jen "vylepšený bash", kdybych chtěl přejít na nový shell, tak radši něco moderního ve stylu Monadu (nebo jak se to teď jmenuje), což ipython je. Tím nechci nikoho od zsh nebo čehokoli jiného odrazovat, oproti ipythonu má rozhodně výhody třeba ve vyspělosti, píšu jen můj pohled na věc.To je divný pohľad na vec. Bash je predsa len "vylepšený sh" a sh je dostupný úplne všade (čiže aj tam, kde nie je bash). Ak budeš argumentovať, že bash je ďaleko lepší ako sh, tak ja ti poviem, že rovnako je na tom zsh v bash. Proste povedzme to na rovinu, hlavným faktorom tu je lenivosť a zostávanie pri nástroji, ktorý už poznáš
Standardem jsem myslel pouze to, že v drtivé vetšině distribucí je bash defaultní (Opäť rovnaký argument v prospech sh.) shell a kdekoli nedostanu admin přístup, budu dost pravděpodobně dělat v něm, takže se hodí s ním dobře umět, plus má velký počet hotových rozšíření.
man 5 crontab
. Viac sa o tom pise v helpe :help K
ale spíš jsem byl dříve líný něco měnit, však Ubuntu ani Fedora mě k tomu nenutili
Tak to já bych v čemkoli od Red Hatu byl bez
unalias cp unalias mv unalias rm export PS1='\w# '
naprosto ztracen…
Z bashrc jsem si pujčil obarvený grep, to jsem nevěděl že grep umí :).Můžeš si dokonce i vybrat barvu a pozadí
$ export GREP_COLOR='1;37;41' $ grep test <<< test
alias j=jobs alias l="ls -la" alias back='cd $OLDPWD' alias m=less alias dot='ls .[a-zA-Z0-9]*' pskill() { local pid pid=$(ps aux | grep $1 | grep -v grep | awk '{ print $2 }') echo -n "killing $1 (process $pid)..." kill -9 $pid echo "slaughtered." }To m-ko mam este z dob pageru more a aspon sa nebije s l-kom.
cd -
nepoznáme?
ls -A
nepoznáme? !cd
nechápem. Predsa !cd
≡ cd $PWD
, až na nejaké divné výnimky. A ls -A
malo to byť namiesto dot
, lebo som zle pochopil ten regexp – "." ako ľubovoľný znak.
Ale význam !cd nechápem. Predsa !cd ≡ cd $PWD, až na nejaké divné výnimky.vyznam !cd nechapes, az na detail, ze ho chapes. je tak?
!cd
, pokiaľ správne chápem jeho definíciu.
back
nebude v histórii vystupovať ako cd
. Hamba mi.
Tiskni
Sdílej: