Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dneska mi teda zrovna moc přáno není. Chtěl jsem si udělat druhého Ježíška ale jediné co z toho mám je blbá nálada.
Ve středu jsem si na CzechComputeru objednal externí disk, mooooc jsem se těšil na přestěhování hudby, filmů a dalších ptákovin na tohohle nového miláška, chtěl jsem na svém stávajícím interním SATA disku z uvolněného místa udělat hezkého fleka pro FreeBSD a trochu si hrát.
Ale nezadařilo se ... Tajně jsem doufal, že vytoužený balíček s miláškem příjde do konce týdne, podařilo se... ( taky máte rádi ten pocit když si pro něco takového jdete, když si to nesete domů a rozbalujete ?) Sice kolem vyzvedávání balíku bylo docela hodně srandy, ráno mě Česká Pošta nezastihla, takže jsem musel podniknout vzrušující cestu po poštách v okolních vesnicích, kde že ten balík teda je .. No nic, o půl čtvrté jsem si ho hrdě nesl domů. Rozbalil, pokochal, připojil a ztuhnul .. Linux se netvářil, že by o nějakém disku věděl, windows hrdě oznámil připojení jakéhosi zařízení které o 5 sekund později s lítostí nerozpoznal ... ajaaaaj je zle.. nečekané se stalo skutečností. Milášek je pokažený/ vadný kus/ nebyl mi přán/ nějaký maňas s ním při přepravě fláknul/ či co já vím .. prostě mám po radosti. V úterý hurá na poštu, balík se projede po republice vstříc reklamačnímu oddělení CzechComputeru. No co no, svět se nezboří, si holt počkám .. smůla :)
Tiskni
Sdílej:
A co když prostě disk není USB mass storage zařízeníJe to USB Mass Storage. Funguje perfektně (Ubuntu Linux), když ho kolega píchnul k Windows, tak to taky bylo bez problémů...
usb mass storage OK
hodil jsem tam Ext3 a také bez problému
uz 4 mesice v provozu, obcas neco kopiruju, prehravam z toho filmy
Jestli všechno není (zase) jen o lidech, na které narazíte, kamarád má zkušenost s více doručovatelskými firmami a tvrdí, že chybu umí udělat všechny.
Po Praze si rád vyřizuju vše osobně. To, co jde, když jsme loni kupovali dva monitory a desktop, tak jsme si to taky nechali přivézt.