Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože to začíná být moderní, tak jsem si i já konečně pořídil počítač na platformě OpenPOWER. Tedy konkrétně základní desku BlackBird s čtyřjádrovým procesorem IBM POWER9. No a teĎ si začínám nést následky svého rozhodnutí.
GPD Pocket asi znáte, je to taková malá hliníková krabička, která si o sobě myslí, že je skoro MacBookem. Má 7" obrazovku (1920x1080), Intelovic procesor Atom, 8 GB RAM a 128 GB eMMC disk.
Zjistil jsem, že jsem vlastně docela dlouho nevyvíjel na AbcLinuxu vůbec žádnou aktivitu. Nemluvím o blogu, od dob Penguina (který je už léta bohužel jen read-only, do té doby autor "jirka") jsem vlastně česky skoro nic nenapsal, a to ani tady na AbcLinuxu. Ale poslední napsaný komentář do diskuse 31.7.2017, taky o něčem svědčí.
Ubuntu pro telefony se pořád vyvíjí. Možná ne tak rychle, jak by nĕkdo mohl chtít, ale přece jen. Od vydání prvního telefonu je to zhruba roka a máme tu nový tablet. A přibývají i nĕjaké ty programy. Co je tedy letos nového?
I když se to stydím říkat nahlas, pořídil jsem si k chovu tučňáků "nový" notebook - postarší ThinkPad od IBM, konkrétně model A22m (nejslabší procesor, 14" displej, 256 MB RAM, 10 GB disk).
Tak mi dorazila nová hračka - Bluetooth klávesnice od Nokie (SU-8W). Tak se chci podělit o počáteční nadšení.
Tak už i na můj pracovní stůl dorazila tahle hračka. Nutno říct, že i vzhledově to docela ujde (i když Power Mac to opravdu není, ačkoli se tak trochu snaží vypadat).
Ne, nehodnám tu vést svatou válku proti propietarním operačním systémům. Vlastně proti výše jmenovanému skoro nic nemám. Ale stejně jsem byl nucen ho odstranit z disku.