MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Tak už i na můj pracovní stůl dorazila tahle hračka. Nutno říct, že i vzhledově to docela ujde (i když Power Mac to opravdu není, ačkoli se tak trochu snaží vypadat).
Výkonově to taky rozhodně není zlé - čtyři Opteroní jádra (2xdual core) na 2.4
GHz přece jen dělají svoje (benchmarky jsem zatím moc nezkoušel, ale při práci
je to víc než dvakrát rychlejší než náš zatím nejrychlejší stroj, takže si
nějak moc nestěžuji...). No a je to poprvé, co jsem si v ANSYSu troufnul
zapnout 3D grafiku a opravdu se s tím dalo pracovat (i u docela dost složitého
modelu). No paráda. Jen se bojím, že budu muset zakázat SSH server, nebo mi
novou kalkulačku kolegové přetíží výpočty
Je to trochu velké (Sun zase sebral nějakou serverovou desku, před to ještě strčil blok ventilátorů a za ně šachtu s disky, takže je to docela dlouhé), ale vysoké a široké je to skoro jenom jako "malá" Ultra 20 (geograficky jsou od sebe 3 km a měřit se mi to nechce...), je taky trochu hlučnější. Na druhou stranu se při práci ne plný výkon už ventilátory o moc víc neroztáčejí (a jestli ano, tak nejsou moc slyšet). Každopádně ji mám postavenou za monitorem na pracovním stole a sedět se u toho určitě dá (hluk je jak z normálního PC od našeho "značkového" - a radši nejmenovaného - generálního dodavatele). Proti tichoučké Ultře 20 je tento stroj ovšem o něco hlučnější.
Ubuntu 6.10 pro amd64 tam běží dobře (Solaris je určitě moc prima a CDE se mi hrozně líbí, ale pokud nebude podporovat naše draze zakoupené programy, tak má jaksi smůlu).
A vůbec - nerušte mě, počítám...
Tiskni
Sdílej:
Coz ovsem nic nemeni na tom, ze sunovske pocitace jsou slunicka, stejne jako treba appli pocitace jablickaJojo, zrovna pro tehle jsme se snažili protlačit jméno slunicko.vsb.cz. Bohužel nám to neschválili