Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »GPD Pocket asi znáte, je to taková malá hliníková krabička, která si o sobě myslí, že je skoro MacBookem. Má 7" obrazovku (1920x1080), Intelovic procesor Atom, 8 GB RAM a 128 GB eMMC disk.
Na rozdíl od MacBooku má k ovládání myšího kurzoru trackpoint (asi si trochu myslí, že je i Thinkpad). To byl ostatně taky důvod, proč jsem si ji pořídil - už můj první notebook (Toshiba Sattelite 110CT) měl tenhle čudlík a pak jsem jsem o vlastní vůli používal jen Thinkpady - tedy ty opravdové, často ještě od IBM. Dneska mám v práci Lenovo, a to má čudlík taky, proto jsem to tak chtěl mít i na soukromém přenosném počítači,
Jistou černou ovcí byl snad jen iBook G3, který nejen, že tuto technickou vymoženost neměl, ale byl navíc i přestříkaný na černo.
Četl jsem řadu recenzí a většině lidí se mílí desgin (mi ne), ale nesnášejí klávesnici (mi se vcelku líbí) a vadí jim poloha trackpointu (mi ne). Taky, že má hlučný ventilátor (ve vlaku nebo MHD ho neuslyšíte), který prý hlučí pořát (nemám tuto zkušenost). No, a displej je otočený "na výšku" (pokud kromě čistého Xorg používáte i nějakou moderní nadstavbum, třeba Unity nebo GNOME, tak jeto otázka prá kliků, případně jednoho řádku v konfoguraci Xorg).
Ono, když píšete recenzi o zařízení, které máte v ruce možná už třetí den, tak s ním prostě nemůžete být sžití. Pokud ho používáte rok, tak často prvotní výhody shedáváte největšími chybami a naopak oceňujete věci, které jste zpočátku nenáviděli nebo o kterých jste ani nevěděli, že.
Tak tedy: ventilátor se dá ovládat, dají se vygooglovat různé distribuce Linuxu, které už jsou patřičně přiohnuté. Podobně už je to s otočením displeje do "správné polohy" naležato (příznám bez mučení, že já to řešil nastavením až v konfiguraci Unity při prvním spuštění a od této doby jsem necítil potřebu se k tomu znovu vracet). Zbytek hardware funguje jako na každém obyčejném PC, tedy předvídatelně a správně. Tedy s výhradou skutečnosti, že má display s celkem velkým rozlišením. V Gtk+/Qt aplikacích lze vyřešit nastavením velikosti písma apod., ale třeba takový Xfig je bez lupy hůře použitelný. A občas je problém s velikostí tlačítek a tak. Nic, co by jinde nebylo. Jinak to microHDMI vstup (taková maličká dírka to je), 3.5mm jack pro audio (vstup i výstup), jdno USB3 plné velikosti a jedno USB-C (Ubuntu dodávané od výrobce prý přes USB-C podporuje jen nabíjení - nemaje jinou USB-C periferii, než nabíječku, se tím necítím být příliš omezován).
Rychlost, výkon: je tam čtyřjárdový Atom, co byste chtěli. Některé tzv. "moderní" stránky (třeba eBay) jsou trochu pomalejší, ale nic kritického. Nic rychlejšího jsem doma donedávna neměl, tak se s tím žít nejspíš dá.
Baterka: zde moc nemůžu sloužit, funkční baterku se mi nepodařilo vybít, prostě dneska už dvanáctihodinovky nedělám. Tedy, hlásí, že by měla vydržet přes 12 hodin, a po 8 hodinách vypadala, že by to mohla být i pravda.
Bohužel, po cca roce a čtvrt prakticky denního používání se baterka nafoukla a od té doby sháním novou (GPD baterky do ČR neposílá, ze Španělska to taky nejde, jinde po Evropě vynadané, záruku moc uplatnt nejde, bylo to pořízené v kampani na IndieGoGo.com). V tuto chvíli tedy to je tedy z mého pohledu největší (a zásadní) mínus celé té hračky.
Klávesnice: notebook se přece kupoje hlavně podle klávesnice a ukazovacího zařízení, ne? Klávesnice je pochopitelně ještě snesitelně měkká (řekněme jako u průměrného notebooku), má nízký zdvih a normální velikost kláves. Tedy ThinkPad to není ani omylem (ani ten od Lenova ne), ale použitelné to je.
Co se tak nějak nepovedlo, je rozložení. Ono na některé klávesy nezbylo místo na jejich obvyklých pozicích, takže třeba "ú" kdesi v horní řadě uprostřed. To se dá naučit, ale i tak to maličko zdržuje. Druhá věc jsou shluky kláves ("CapsLock+A" nebo znaky "<>?"). Taky to už chce cvik, ale v konečném výsledku třeba CapsLock mačkám omylem asi jen tak často jako na normální velké, a mnohem kvalitnější, klávesnici. Po pravdě řečeno, vzhledem k účelu zařízení je klávesnice dobrá a jsem s ní spokojený.
Trackpoint: bez výhrad. Ano, je umístěný "blbě" (uprostřed mezerníku, který je kvůli němu rozpůlený a ještě vyříznutý), ale u tak maličkého zařízení je to docela praktické a při obsluze pohodlné. Pokud bych už si chtěl na něco stěžovat, tak na tan půlený mezerník, ale i to je drobnost.
Shrnutí: na cesty ideální: melá, s velkou výdrží, pokud cestujete dostatečně, tak si brzy zvyklete i na tu klávesnici. Hardware vcelku kvalitní (nic nevrže, neskřípe, kloub obrazovky je tuhý). Jen ta baterka... (po krátkém vyhledávání jsem zjistil, že zdaleka nejsem jediný, kdo má tento problém)
Slíbil jsem něco o GPD Pocket 2. Tady toho moc nepovím - koupil jsem to domů jako váčnoční dárek, tak to teď moc nemůžu zkoušet. Nicméně první dojmy:
Celkově je to subjektivně rychlejší a ventilátor jede na nižších otáčkách než u "starého" GPD.
Přiznám se, že nevím, zda bych GPD Pocket 2 pro sebe chtěl (já jsem ho tedy pořídil, ale nikoli pro sebe). Je to sice tišší, rychlejší, ale ty změny na klávesnici (které kupodivu většinu recenzentů nadchly) mi, stejně jako absence trackpointu, docela vadí. A taky se trochu obávám, aby se za rok neopakovala příhoda s baterkou...
P.S. Jak asi pozorní čtenáři tuší, běh událostí byl tento: pořízení GPD Pocket -> roční dobrá zkušenost -> objwdnání GPD Pocket 2 -> dodání GPD Pocket 2 -> nafouknutí baterky GPD Pocket
Tiskni
Sdílej: