Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Zjistil jsem, že jsem vlastně docela dlouho nevyvíjel na AbcLinuxu vůbec žádnou aktivitu. Nemluvím o blogu, od dob Penguina (který je už léta bohužel jen read-only, do té doby autor "jirka") jsem vlastně česky skoro nic nenapsal, a to ani tady na AbcLinuxu. Ale poslední napsaný komentář do diskuse 31.7.2017, taky o něčem svědčí.
Přitom moje zájmy, co se počítačů týče, se nijak moc nezměnily - pořád mám na stole SGI O2, jen "na ten Intenet" (na moderní weby, https:// a tak) mám ještě druhý počítač, samozřejmě s Linuxem (no, ODROID XU4 s Ubuntu Mate).
V práci je to horší, tam jsem postupně přestal být vědcem a téměř i vysokoškolským pedagogem a dnes už jsem tak nějak úředníkem. Tedy, ano, tušíte správně, Windows 10 (na nějakém low-endu od Dellu i na Lenovu x260). Linux pouštím už jen ve slavnostních chvílích, třeba si vyšetřím večer trochu času na výpočty nebo na vysážení něčeho v LaTeXu, a to vzdáleně ze staré Ultry 45.
Co se týče kapesních počítačů, tak cesta Palm Vx -> Nokia 770 -> Nokia N800 -> Ben NanoNote -> iPhone 3G + HP 200LX -> Sharp Zaurus -> BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition (smartphony se tam neocitly náhodou, používal jsem je i jako PDA) aktuálně skončila na Palm III (OK, pořád ještě používám i to BQ).
Proč to vlastně píšu? Tak nějak se snažím nahlas přemýšlet, zda má cenu tu zkoušet něco psát česky. Třeba o zkušenostech s používáním GPD Pocket, o používání IRIXu v roce 2018, jak dneska přenášet data z Palmu (případně PSIONu Series 3) na Linux a zpět, o tom, proč jsem začal používat gopher místo www, o...?
Poradí mi někdo?
Tiskni
Sdílej:
proč jsem začal používat gopher místo www
Tak to bych si rád přečetl. A jistě budeš mít i jiná zajímavá témata. Jdi do toho