plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zjistil jsem, že jsem vlastně docela dlouho nevyvíjel na AbcLinuxu vůbec žádnou aktivitu. Nemluvím o blogu, od dob Penguina (který je už léta bohužel jen read-only, do té doby autor "jirka") jsem vlastně česky skoro nic nenapsal, a to ani tady na AbcLinuxu. Ale poslední napsaný komentář do diskuse 31.7.2017, taky o něčem svědčí.
Přitom moje zájmy, co se počítačů týče, se nijak moc nezměnily - pořád mám na stole SGI O2, jen "na ten Intenet" (na moderní weby, https:// a tak) mám ještě druhý počítač, samozřejmě s Linuxem (no, ODROID XU4 s Ubuntu Mate).
V práci je to horší, tam jsem postupně přestal být vědcem a téměř i vysokoškolským pedagogem a dnes už jsem tak nějak úředníkem. Tedy, ano, tušíte správně, Windows 10 (na nějakém low-endu od Dellu i na Lenovu x260). Linux pouštím už jen ve slavnostních chvílích, třeba si vyšetřím večer trochu času na výpočty nebo na vysážení něčeho v LaTeXu, a to vzdáleně ze staré Ultry 45.
Co se týče kapesních počítačů, tak cesta Palm Vx -> Nokia 770 -> Nokia N800 -> Ben NanoNote -> iPhone 3G + HP 200LX -> Sharp Zaurus -> BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition (smartphony se tam neocitly náhodou, používal jsem je i jako PDA) aktuálně skončila na Palm III (OK, pořád ještě používám i to BQ).
Proč to vlastně píšu? Tak nějak se snažím nahlas přemýšlet, zda má cenu tu zkoušet něco psát česky. Třeba o zkušenostech s používáním GPD Pocket, o používání IRIXu v roce 2018, jak dneska přenášet data z Palmu (případně PSIONu Series 3) na Linux a zpět, o tom, proč jsem začal používat gopher místo www, o...?
Poradí mi někdo?
Tiskni
Sdílej:
proč jsem začal používat gopher místo www
Tak to bych si rád přečetl. A jistě budeš mít i jiná zajímavá témata. Jdi do toho