abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 496 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Ubuntu Touch - moje dojmy

    7.6.2016 20:18 | Přečteno: 2024× | Hardware | Výběrový blog

    Ubuntu pro telefony se pořád vyvíjí. Možná ne tak rychle, jak by nĕkdo mohl chtít, ale přece jen. Od vydání prvního telefonu je to zhruba roka a máme tu nový tablet. A přibývají i nĕjaké ty programy. Co je tedy letos nového?

    Zajímavá je třeba neoficiální podpora pro hodinky Pebble - aplikace RockWork. Chvilku se dala najít i pod názvem uPebble, ale ten musel být z obchodních důvodů zmĕnĕn.

    Ubuntu Touch on a big screen

    Je to aplikace ve vývoji takže nĕkteré vĕci ještĕ nefungují. V porovnání s použitím oficiální aplikace na Androidu jsou vidĕt spíš limity na stranĕ Ubuntu a jeho aplikací (obecnĕ posílají ménĕ oznámení, do Timeline se nevkládá předpovĕď počasí a asi by se našly další drobnosti). Na druhou stranu, třeba "app store" mi přijde lepší než u oficiální aplikace.

    Konvergence: tady je to trochu složitĕjší. Je pravda, že teď už to funguje tak, že po připojení myši se Ubuntu automaticky přepne do "okenního režimu": nemáte jen jedno okno přes celou obrazovku, ale klasického správce oken a můžete si klidnĕ dvĕ (i více) okna dát pod sebe, mĕnit jejich velikost a vůbec si s nimi nakládat jak chcete. Tedy vyjma možnosti nastavit si klávesové zkratky. Alt-F4 a Alt-Tab fungují, ale to je tak všechno. Jakmile se myš ztratí z dosahu, tak se Ubuntu přepne zpĕt do "mobilního" režimu s jedním viditelným oknem (dnes už se dá toto chování mĕnit i přepínačem). Pokud připojíte i klávesnici, tak máte funkční desktop, akorát s malou obrazovkou. Ale do vlaku to může být i užitečné. Snad jen nesmíte chtít přepínat rozložení této klávesnice za chodu. To zatím není vyřešené (chápu, že v anglofonních zemích to není moc používaná funkce).

    Připojení k monitoru (přes HDMI adaptér) je samozřejmĕ možné, ale jen na Nexusech (telefony bq Aquaris tohle neumí). Prý se chystá podpora bezdrátového připojení přes Miracast... (aktuálnĕ už je k dispozici, ale jen pro nejnovĕjší telefon od Meizu), každopádnĕ na Nexus 4 to s adaptérem funguje. Asi najdede starší návody, že adaptér nutno připojit k vypnutému telefonu - to už neplatí, prostĕ zapojíte monitor a je to. Nový tablet Aquaris M10 má dokonce microHDMI výstup. Sice mi po posledním updatu OS přestal fungoval, ale co už.

    Je tu ještĕ jedna nepříjemnost: z žádného přístroje jsem nedostal jiné rozlišení než 1920x1080. Můj monitor s nativním rozlišením 1920x1200 si s tím poradí jen tak, že obraz zdeformuje a rozmaže, takže je pak pro mĕ příjemnĕjší koukat na 10" tablet než na 24" monitor.

    Je konečnĕ oficiálnĕ možno používat klasické aplikace pro X11 (klidnĕ i ty používající Gtk+), akorát ne rovna jednoduše. Pár je jich předinstalovaných (LibreOffice, Firefox, Gimp, Gedit, XChat), ostatní se musí instalovat a pouštĕt v chrootu v nĕjaké popelnici, kontejneru nebo nĕčem podobném. Není to ideální, taky ty programy vypadají ve zbytku prostředí blbĕ, ale vcelku to funguje. Je tu tedy jedna chybka: tyto programy fungují jen s HW klávesnicí, ale ne s tou virtuální na obrazovce (problém je znám a řeší se). Snad je na tomto místĕ vhodné vzpomenout starých tabletů Nokia (770, N800,...), kde X11 bĕžela nativnĕ a uvedené problémy zde existovaly v mnohem menší míře.

    Vim on Ubuntu Touch

    Tím nechci říct, že bych v chrootu neprovozoval CLI aplikace jako gcc, Vim, GNU Octave a další. Tohle tu funguje výbornĕ (via apt-get install).

    Ono je těch novinek trochu víc, ale o tom snad příště... jdu si ještě trochu hrát...

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Bedňa avatar 7.6.2016 22:20 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu Touch - moje dojmy
    Tak Mir ma pred Waylandom náskok vo variabilných bufroch čo dosť šetrí ram, vie Xkové aplikácie vďaka Xmir a celkovo Ubuntu Touch je platforma ktorá naozaj funguje a bez nejakých hackov tam funguje pridávanie zrojov a apt-get, takže je to taký najčistejší Linux na embedded.

    No adoptovanie monolitu systemd je pre mňa konečná.

    Takže až bude antiX, alebo Devuan možné sputiť bez hackov na ARM embedded, tak si budem krochniť. Zatiaľ sa musíme uskromniť 1 a 2
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    little.owl avatar 8.6.2016 11:20 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu Touch - moje dojmy
    Tak Mir ma pred Waylandom náskok vo variabilných bufroch čo dosť šetrí ram,
    Nema naskok. Wayland se jiz produkcne pouziva v milionech embedded zarizeni. Mohl byste to blize technicky specifikovat?
    vie Xkové aplikácie vďaka Xmir
    XMir je modifikovany XWayland.
    A former Red Hat freeloader.
    8.6.2016 11:36 K
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu Touch - moje dojmy
    Na něj nemá smysl reagovat, ten člověk o tom totiž očividně ví naprosté ho...
    Bedňa avatar 8.6.2016 13:48 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu Touch - moje dojmy
    Na Wikipedie je to čiastočne popísané, proste do upraveného Waylandu, narvali Androidie bufre aby to nesalo:
    Other parts of the infrastructure used by Mir originate from Android. These parts include Android’s input stack[12] and Google’s Protocol Buffers.[13] An implementation detail in memory management shared with Android is the use of server-allocated buffers which Canonical employee Christopher Halse Rogers claims to be a requirement for "the ARM world and Android graphics stack".
    Takže teraz sa nevykresľuje to čo nemá a keby s Waylanďákmi bola dohoda, tak Mir ani nikdy nevznikne. Je to rovnaké ako jednania s Gnomákmi o prispôsobení okien veľkosti displeja, ktoré tiež nikam neviedlo a celý systém migrujú na QT. Ak si dobre pamätám, tak oba projekty finančne podporoval Canonical.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.