Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Zdravim ve spolek
Dumam nad tim kterak zaridit sifrovany prenos mezi webovym serverem Lighttpd a webovym prohlizecem pricemz webova stranka by byla dostupna pouze pro uzivatele ktery ma v prohlizeci naimportovan potrebny certifikat. Nevim jestli toto vubec jde ani jak se tohle jmenuje. V podstate mi jde o to aby komunikace byla sifrovana a nikdo bez certifikatu v prohlizeci ktery nemuze ziskat jinak nez rucnim importem souboru ktery mu dodam ja nemohl na www stranky pristupovat. Diky za pripadny rady a postupy. Zatim to mam pomoci certifikatu vygenerovanyho pomoci openssl a pristup na web je na zadani uzivatelskeho jmena a hesla. Diky za pripadny rady jak na to. Vim asi to patri do poradny ale co uz. Diky s pozdravem Otasomil.
S rostouci cenou piva a tim ze ceny tocenyho v hospodach jsou cca dvojnasobny oprotiva cene piva z vlastni becky si dovoluju toto ublognuti.
Toz co vy ..... delate becky, chodite lejt (ceskobudejovicaci) ......
Do hospod nechodime, ale becky ty sou pomale kazde teden.
Amateri kupujou lahvace v kauflandech a my profici delame becky .... zrovna na jednu tetkom jdu.
Toz tak co vy tady na to ..... delate taky becky ???
Pochlubte se v diskizi ..... beckam zdar zdar zdar ......
Dostal se mi do ruk notebook Dell Latitude PP01L jež pozbyl své dobré funkce.
Popis závady a prosba zda se s takovouto závadou někdo nesetkal, zda to je opravitelné na úrovni vaklů v konektorech apod.
Po stisku tlačítka napájení se rozsvítí ledka "power" a 10x blikne prostřední ledka se symbolem zámku se znakem A.
Po 10 bliknutích zhasne ledka "power" a notebook se jeví jako vypnutý.
Ledka indikace nabíjení nabíjení signalizuje.
Displej se nerozsvítí vůbec.
Vyjímečně se podaří notebook zapnout (obvykle po několikerém stisknutí tlačítka napájení) tak že i nastartuje systém z HDD. Dochází však k náhlým vypnutím jakoby notebook zcela ztratil veškeré napájení.
Toto vše se projevuje i s vyjmutým diskem, optickou jednotkou a akumulátorem napájené pouze z el. sítě.
Za případné rady děkuji všem.
Toz si tak ctu ve volnych mistech na UP a ohromily mne naroky zamestnavatele viz nize a premyslim zda je to vubec realny v jednom cloveku.
aktivní vynikající znalost programovacího jazyka C++, C# a prostředí Microsoft.NET Framework, Linux PERL a OS Linux - znalost SQL databází (Oracle, PL/SQL) - praxe v oblasti programování systémů kontroly a řízení nebo technologických informačních systémů, informačních systémů nebo procesorů vítána.
Vzpominate na zacatky mobilniho telefonovani, prvni mobily u nas ?
Male ohlednuti zde:
Prejem prijemne vzpominani ....
Jen se tak z pr***e mrknu na noviny a nestacim se divit jakeze to vzdelane lidi mame oznacujici se za experty dokonce.
Oni ti "vedci" dokazali vypocitat ze cim vic deti rodina ma tak tim vetsi ma naklady !!! Predstavte si to !!!
Tak ted nevim jestli moc chlastam nebo hulim ..... ale to z nas delaji totalni ho***a nebo co ....
Hrabu tak v sufleti (rozumej zasuvce) a najednou najdu fixu s nejakym popisem ..... sem myslel ze me jebne. Navic fixa stale pise !!! ..... to scitani je nalezly vsude ....
Toz to abych zdejsi lid taky trochu nasral.
Doufam ze naci blbci zalozi fanklub scitani na Facebooku neco jako "I Love scitani lidu, domu a bytu"
Mohl bych fixu z posledniho scitani vydrazit a koupit si sadu novych fixu.
PS snad aspon daji k letosnim formularum taky fixu ... no, ale moc neverim ze se do tech 2,5 mld s fixama vesli.
Tak jsem shlednul film o tvurci Facebooku (The Social Network).
Marka Zuckerberga tam hraje Jesse Eisenberg
Mark pracuje na notebooku Sony Vaio na nemz ma neznamou distribuci (ja bych to typnul na Debian) s grafickym prostredim KDE 3.5, webovym prohlizecem Mozilla, terminalem. Vice viz snapshoty: 1 2 3 4
Na snapshotech je videt terminal s uzivatelem "mark" a nazvem stroje "mzuckerberg"
Ve filmu dale byla slyset slova jako Apache, php, Perl, skripty, shell ...
Docela cucim, ze se s tim filmari takto parali a na noteboku nebyly windows seven, internet explorer a nelitala slova jako IIS, .NET, Powershell.
K pousmati byla prednaska profesora o osmibitovych procesorech, 4 kB pameti, Basicu ... tady Mark evidentne nevydrzel a odesel z prednasky pokracovat na svem projektu.
Cely film nenapadne propaguje OSS ovsem zase jen na geekovske urovni.
Dnes zpravodajske servery uverejnily skotecnost ze cesky e-obchod i-legalne.cz konci.
Duvodem konce je nemoznost konkurovat pripravovanemu projektu JetMusic.
Osobne jsem po shlednuti songu Cau lasko od K Gotta a M Holanove nabyl dojmu ze zde budou videa (klipy) vyrabovana z Youtube jez jsou tam v soucasnosti prakticky od kazdeho ceskeho i svetoveho interpreta.
Tento zapisek berte jako provokaci. Pokud umite napsat do prohlizece youtube.com a na strance zadat do formulare hledaneho autora ci jeho song tak muzete zcela zapomenout ze nejaky jetmusic existuje.
Holt zas nekdo za prachy z reklam bude delat z lidi blbce.
PS .... BLBu zdar zdar zdar.
Kdo vlastni pajeci stanici Solomon SR-976 s vnitrnim vyhrivanim hrotu tak se mozna setkal s nedostupnosti (a nebo vysokou cenou, malym vyberem tvaru) nahradnich pajecich hrotu.
Pritom existuje jednoduche reseni kterak hrot nahradit jinym typem a novou + starou cast hrotu spolu spojit.
Protoze se mi toto zda uzitecne tak jsem vytvoril maly navod jak na to.
Doufam ze se bude hodit.
Porad jenom slysime jakyto je Google zly velky bratr, Seznam drabem Internetu ....
Je realny provozovat vlastni vyhledavac ? Aby hledal prozatim jen v TLD cz.
Neni uz neco k dispozici hotovyho na zpusob nejake distribuce a nebo VM ?
Zacit to programovat neprichazi v uvahu.
Jaka by to byla masinerie ? Kapacita uloziste, RAM, CPU ....
Bylo by to vubec pouzitelne (vypocetni vykon, konektivita domacich parametru ....) ?
Spis to vidim jako Sci-Fi.
Co vy na to ?
Kdysi jsem mel kazetu s nejakou takovou hudbou. Asi to bylo italsky z osmdesatych let.
Nevedel by nekdo nazev + nejake dalsi podrobnosti. Prochazet Youtube videa s italskou hudbou je fakt zahul a proto se radeji zeptam tady.
Diky moc.
Student zabetonoval (patrne tmelem na obkladacky) do zdi kostela USB flashdisk pro ukladani souboru. Vice zde.
Prej to prislo z emeriky.
Naprosto neznaly clovek vidi vylomeny konektor v notebooku jen co notebook na vycnivajici konektor flashdisku "nasadi". Njn holt "umelci" ....
Prakticke reseni je flashdisk zalit do kousku ocelove trubky s retezem pro kozu a privazat k lavicce nekde v podchodu ci na vlakovem nastupisti.
Jakpak dlouho bude trvat nez to zakazou kvuliva sireni terorismu a kindrporna.
Toz co .... kdepak bude druhy flashdisk u nas v CR ?
Nejmenovany pivovar se rozhodl podporit bezpecnost internetovych sluzeb, systemovym adminum dodavkami silnych hesel svym konzumentum (cim vic volume tim brutalnejsi heslo)
Vice zde:
Zle jazyky (konkurencni pivovary) mluvi o podvodu, existujicimu seznamu hesel (tzv wordlisty) jez jsou vytisknuty pod vicky lahvacu a budouci prodej tohoto seznamu e-teroristum za tezky love.
Virtualbox i VmWare umoznuji pro hosta vytvorit virtualni disk dynamicky se menici velikosti (tzv nafukovaci) ovsem uz onen "nafoukly" disk nechce "splasknout" po smazani souboru jez byly v hostovi ulozeny a nasledne smazany.
Mame virtualni server (Debian) a v ramci testu jsem nakopiroval pres FTP do jeho /home/public/ cca 20 GB dat.
Po ciste instalaci mel server z pohledu hostitele velikost cca 1,4 GB pricemz maximalni velikost disku byla nastavena na 50 GB. Nyni ma z pohledu hostitele cca 22 GB a pritom v hostovi (df -h) je zabrano opet jen cca 1,4 GB.
A tak se ptam, kterak "splasknout tu bublinu" jestli to teda vubec je mozne.
Nedavno jsem si vzpomel na film o velke kradezi vzacnych diamantu. Z deje si pamatuji: organizovana skupina ma vybaveni pripravene v privesu nakladaku (mezi vybavenim nechybi pristroj s nezapomenutelnym nazvem absorber) nakladak zastavi na ulici nad kanalem a otvorem v podlaze privesu prechazeji do podzemi. To je tak asi vse, vic si nepamatuji.
Casti divaci jiste radi pomohou.
Dik moc.
Tak tu rozcházím VmWare player a narážím na zásadní patálie okoli sítě.
Tak nejak me napada zda se nekdo vubec venuje technologii GSM tzn mobilnim telefonum z pohledu funkce a zakladnich principu.
Tápání v C++ a knihovna string.h potažmo zadání do vyhledávače ... C string dává na prvním místě překvapivě tematicky odlišný výstup.
Nuže posoudit můžete sami třeba zde. Co ještě v té Americe nevypotí za seKSy výstřelky. Nikterak nechápu jak taková věc může na tělě vůbec držet ... bych se picnul smíchy.
Co vy na to ....
Kolega v práci shání šuplík co je v něm namontován HDD do notebooku IBM T 42. Notebook je erárně pořízen a HDD byl odstraněn s celým šuplíkem. Nejedná se tedy o šuplík v němž se do notebooku dává HDD namísto optické jednotky.
HDD lze do notebooku vložit, ale drží v podstatě jen za konektor + nějakou vycpávku s karimatky.
Máte-li někdo tuto věc tak se určo domluvíme.
Tak se dívám jak je to s procesory v noteboocích a s podporou HW virtualizace.
Uvažovaný model hp-pavilion-dv6-2170ep a jeho CPU kde je uvedena podpora Intel® Virtualization Technology.
Bude mít onen CPU kladný přínos pro virtualizaci pomocí VmWare, Virtualbox, Virtualpc, Qemu ?
Lze předpokládat přibližně podobnou rychlost běhu virtualizovaného systému oproti běhu stejného systému přímo na "železe" ?
Bude VGA (nVidia GeForce GT320M 2816 MB TurboCache) mít dobrou podporu v Linux distrech ?
Za případné komentáře předem děkuji.
Na stránky zanikleobce.cz a článek o cukrovaru v Hrochově Týnci mne upozornil kolega v práci. Je až neuvěřitelné kterak EU diktát dokáže ničit.
Tak mne přivedla na myšlenku hormonální antikoncepce pro ženy a mám několik myšlenek či otázek ....
Zas přicházím ze špekem ....
Computer připojený k internetu na veřejné IP. Na routeru je proveden překlad na lokální adresu 192.168.1.100.
Nic neobvyklého avšak ....běží tu i VmWare player se dvěma běžícíma systémama (Linuxové) z čehož jeden je na lokální síti dostupný na IP 192.168.1.101 a druhý na 192.168.1.102.
Co z toho ?
Jak zařídit, aby tyto systémy resp jejich služby byly dostupné z lokální sítě na adrese 192.168.1.100 a z internetu (IP adresa od providera je na routeru překládána na onu 192.168.1.100). v podobě 192.168.1.100/server-1/ a 192.168.1.100/server-2/ resp z internetu např 88.88.88.88/server-1 a 88.88.88.88/server-2 atd...
Je tu vůbec možný ? Případně jaké jsou jiné možnosti.
Pokud ano tak jak to zařídit na systému hostitelském (Debian, Ubuntu a případně i windows)
Díky moc
Občas jsem přemýšlel jak nahradit Putty na strojích s windows a po troše hledání jsem objevil zajímavý projekt shellinabox, který využívá webovou technologii Ajax.
Jsou k dispozici již hotové .deb balíky (i pro 64bit distra) + zdrojové kódy. K instalaci není co dodat - je otázkou několika kliknutí.
Otestoval jsem na Ubuntu 10.04.
Po nainstalení bude démon shellinaboxd automaticky spuštěn načež se můžeme ihned připojit. Ke komunikaci se využívá zabezpečení (https).
Defaultně je nastaven port 4200 (takže: *.*.*.*:4200) a lze jej změnit v souboru:
/etc/default/shellinabox
následně službu restartovat:
invoke-rc.d shellinabox restart
Ke vzdálenému stroji s GNU/Linuxem se lze přihlásit z libovolného webového prohlížeče, který podporuje Javascript, Ajax.
Pro znameho se divam po distribuci jez je v zakladu postavena jako webovy server + potrebne nastroje pro provozovani webu s redakcnim systemem.
Neco takoveho by si chtel vyzkouset.
Cele si to predstavuje ze se v www prohlizeci prihlasi s nejakym defultnim uzivatelem, heslem a bude moci ihned vytvaret obsah webu primo v prohlizeci.
Chapu ze se toto vsechno da zprovoznit po nainstaleni nekolika aplikaci, ale to neni nic pro nej.
Takze bychom uvitali nejaky tip na treba live system jez toto bude vsechno umet.
Dekuji
Konečně jsem si koupil kleště na konektory abych si je pořád nemusel tahat z práce.
Sic to nejsou žádný "značkový", ale za 213 Kč bych řekl "dost dobrý". Kleště podobné konstrukce stojí většinou několikanásobky.
Konektor zamáčkne stejně dobře jako ty z práce za těžký love. Kontakty správně zařízlý do vodičů.
Obchodník v jehož krámě jsem kleště koupil je objednává odtud. Konkrétní kleště zde:
Tož mrknite ....
Známý jež má od ISP www prostor se na mne obrátil s prosbou o registraci domény a nasměrování na konkrétní URL.
Po zadání IP a názvu adresáře (*.*.*.*/nejakyadresar/) jež má k dispozici, server pošle jeho www stránku - takže je to OK.
Zbývá registrace domény.
Můžete doporučit u koho ? A zda je možné změnit adresu na kterou má být doména nasměrována ?
A to i do budoucnosti (při změne ISP apod).
Dík moc.
Po nějakém čase opět přicházím s filmovou otázkou.
Tentokráte se jedná o český film (teda tuším z největší pravděpodobností). V televizi běžel v devadesátých letech.
Z celého děje si vybavuji jak nějaký lidi vezli mikrobusem do jakéhosi objektu k usmrcení a příběh jednoho chlapa jež z mnoha možností smrti dostal jedovatou pilulku. Chlápek byl zavřen v jakési cele či co a dozorce v bílým plášti nakouknul dveřmi a ptá se: "tak co ... už jste polk" chlápek odpoví že ne a ten v bílým plášti praví "tak polkněte, jinak to bude zlý" načež chlápek zavřený v cele pilulku spláchnul do kanálku (turecký záchod).
Jak to bylo dál už nevím.
Nevěděl byste někdo ?
Dík moc.
Nevíte někdo název filmu v němž hlavní hrdina náctiletý chlapec - kutil elektronik, radioamatér v obytném přívěsu někde v zahradě navazuje spojení s družicema či co což mu způsobí nějaké problémy a zařízení bude chtít zničit.
Víc už si nepamatuju, nevím ani zda šlo o film český či zahraniční. Byl však s prvky scifi.
Druhý film tentokráte určitě český - měl též náctiletého kutila v hlavní roli jež opravoval různé elektronické přístroje kamarádům v kůlně vesnického domku asi u prarodičů.
Oba dva filmy běžely někdy v devadesátých letech. Teda z těchto let si je pamatuji já.
Pamětníkům a divákům moc děkuji za komentáře vedoucí k cíli.
Co říkáte na připojení technologií WiFi v pásmu 5 Ghz 6 Mbit/s download i upload za 400 Kč měsíčně vč DPH
Bez FUP , bez veřejné IP, ping na seznam.cz kolem 10 - 15 ms
Download souboru 3.8 GB (iso distra DVD z Silicon Hill) cca 80 minut v kteroukoli denní či noční dobu.
Upload souboru (prázdného) 1 GB za cca 25 minut na uloz.to - testováno dopoledne a podvečer.
Statistika ze serveru rychlost.cz: zde
Lokalita: vesnice pr**l světa.
Nedávno jsem ve Win 7 zkoumal power shell z pohledu uživatele *nixoveho terminálu.
Spouštět binárky Win32UnixUtils umístěné někde v PATH je sice možné, ale terninál je takový neohrabaný (Copy, Paste nijak nefunguje tak jak je zvykem apod). Proto asi vytvořili jakýsi editor v jehož horním okně se píše jakožto běžný text a po spuštění se v dolním okně vypisuje výstup, tzn neco jako IDE (geany).
Je to vůbec použitelný jako terninál v *nixu ?
Dají se s tím dělat podobné věci ? Nebo je to jen nějaká MS featura pro správu systému a jeho případnou automatizaci třeba v rámci podnikové sítě.
Za komentáře budu vděčný. Za nějaké vzorové skripty s popisem funkce ještě více.
PS: jen má zvědavost a sorry za zápisek o MS produktu. Hned si do lisknout a kleknout na hrach.
Pálíte čarodějnice ?
Stavíte hranice ?
Dodržujete tradici ?
Fotografie hotové hranice připravené k zapálení zde: 1 2 3
Jestli víte o větší tak se pochlubte.
Pro znalce cestopisu jest připravena otázka, kde se nachází hranice jež bude za několik dní zažehnuta.
Za správnou odpovědˇ bude výherce pochválen před nastoupenou jednotkou.
Před lety dávali v televizi film o muži, který už jako chlapec měl schopnost silou vůle způsobit různé škody (způsobil požár školy do které asi nerad chodil) druhým a jako dospělý silou vůle shodil dopravní letadlo, sboural katedrálu.
Dnes už si nevzpomínám jak se tento film jmenoval. Viděl jsem jej někdy v devadesátých letech.
Nebyl to dokumentární film, ale spíš thriller či možná scifi. Zemi původu nevím vůbec, ale určitě nebyl český, nadabován však byl.
Nevěděli byste někdo ? prosím .....