V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
$ grep "model name" /proc/cpuinfo
model name : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz
model name : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz
$ /usr/sbin/lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G86 [GeForce 8400M GS] (rev a1)
Co je špatné na FireWire?DMA. Google: firewire memory dump
Přes co jiného připojit DV kameru? Vyšší propustnost FW oproti USB je třeba u externího disku docela znát.Já žádné FW zařízení nemám a ani neplánuji.
USB 3.0 to řeší, ale zatím není tak rozšířené.Bohužel pravděpodobně také za zanesení neomezeného DMA.
FireWire jedou na Widlích celkem hodně slušně, s Linuxem je to někdy bojMně nejde o rozchození, ale o to, že kdokoli, kdo dokáže zastrčit svůj kabel do tvé zdířky, automaticky získává neomezený přístup k počítači.
Ale pokud mi tohle vadí, tak FW řadič prostě v BIOSu zakážu, a je to.Pokud to jde. Už jsem viděl desku, kde např. nešla zakázat onboard zvukovka.
pokud někdo má k mému NTB přístup, aby tam něco vstrčil, pak má více možností jak tam nacpat nějaký backdoorJiné mně známé metody jsou mnohem složitější a vyžadují reboot a rozdělání skříně. Navíc nacpaný backdoor je k prdu zloději (policii :), který si odnáší tašku s ukradeným notebookem. Nejde o LAN (síť na TCP/IP), ale o DMA. A co jsem viděl nějaké prezentace, tak je to snad nezávislé na OS. Někde přes to matně si vzpomínám snad i debugovali zpanikařené jádro. Nemám dva přístroje s FW.
rmmod ohci1394 modprobe ohci1394 phys_dma=0
blacklist ohci1394 install ohci1394 false options ohci1394 phys_dma=0Pak smolík ... a žádný firewire,
15.6" WXGA+ BrightView Wide Viewing 1366 x 768 - lesklý extra-černý displayCo to proboha je? :(
Tiskni
Sdílej: