V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Existuje tedy hudebni prehravac pro iPhone do ktereho jde nahrat hudba z Win/Lin bez pouziti iTunes a bez instalace dalsich ovladacu?Ano. Třeba ten VLC, ale v podstatě každý media přehrávač funguje podobně. Co jsem zkoušel, tak většina z nich měla možnost si to stáhnout k sobě.
Fotky to z fotaku stejne sype nekam do clouduPokud chcete, tak to sype do cloudu. Já to mám vypnuté, fotky mám lokálně a do PC je stahuju přes ifuse (v linuxu).
Ano. Třeba ten VLC, ale v podstatě každý media přehrávač funguje podobně. Co jsem zkoušel, tak většina z nich měla možnost si to stáhnout k sobě.Takze ked mam 10GB zbierku mp3 tak program1 si ju stiahne k sebe a mozem ho pouzivat na prehravanie mp3. Potom mam program2 (ktory ma napr. nejaku unikatnu vlastnu ktoru nema program1) s ktoym chcem prehravat svoju zbierku mp3 tak aj tento program2 si musi do svojho sandboxu stiahnut 10GB mp3. Za tyzden uvidim na app store program3 na prehravanie mp3, ktory by sa oplatilo vyskusat. Stiahnem ho a zase do jeho sandboxu musim nahrat tych istych 10GB mp3...Vysledny stav je ze mam program1, program2, program3 a 3x10GB rovnakych mp3. To je zaujimave. Vlastne teda musim mat na jednu cinnost iba jeden program, ak nechcem duplikovat data.
Další možnost je připojit ipad, iphone k PC a přes program iTunes do toho naládovat data. PDF soubory do čtečky knih, hudbu do hudby, synchonizovat podcasty, fotky apod. a u některých programů dokonce vkládat soubory i do jejich vlastního úložiště.Jak tam ta data dostanu, pokud používám na PC Linux, pro který žádný iTunes není a Sambu ani DLNA neprovozuji?
Tiskni
Sdílej: