Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
obdrželi jsme Vaši žádost - odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Abychom mohli Vaši žádost začít řešit, potřebujeme znát Vaši přesnou identifikaci. Žádáme tedy o doplnění:
Řeším tu takový "malý" problém, potřeboval bych přetaktovat a nastavit rychlost větráčku na nvidia grafice bez běžících Xek.
Nedávný blog o výběru notebooku pro švagrovou - a to opravdu o snaze najít vhodné řešení místo bezmyšlenkovité koupě nejlesklejšího plastu s win10 - mně velice pripoměl moje "trable" s výběrem 12V DC - 240V AC měniče napětí (aka. invertoru). Mimochodem, účel je pohánět elektrické nářadí při práci na autě - na to by se ideálně hodil "cordless 18V" systém, ale každý výrobce má svůj a ještě ho čas od času změní, na takový vendor lock-in z vysoka kašlu.
Oficiální android emulátor podporuje příkazy geo fix
a geo nmea
pro mockování GPS. Funguje to opravdu jednoduše - telnet localhost 5554
a geo fix longitude_value latitude_value
. Fajn, něco takového (resp. stejného!) bych rád i pro testování přímo na mobilu/tabletu/apod. Jenže co si sám nenaprogramuješ to nemáś :). MockGeoFix.
Nedávno mě totálně vypeklo miui, strávil jsem hodiny debugováním html5 kódu kolem geolokace, aby se nakonec ukázalo, že to číňani rozbili tak šikovně, že geolokace fungovala v nativních aplikacích ale nefungovala v čemkoliv co využívá WebView. Redmi2 letěl do koše a vzal jsem mobil, na kterém jsem vědel že rozchodím CyanogenMod. S CM (12.1) zatím spokojenost, vše chodí skvěle, akorát mě vyložene irituje jeden efekt, který google přidal do Android 5. Popravdě, poprvé, když jsem měl v ruce tablet s Android 5, tak jsem 5 minut procházel Developer options a Accessibility settings, než mě došlo, že to není chyba, ale nový cool efekt. Nakonec bylo potřeba trochu poupravit bytecode.
Nedávno jsem si pořídil první auto (mazda 323f bj, rv. 2001). Má toho sice už od pohledu hodně za sebou, ale technicky je OK a za 25 000,- ideál. Naučit se řídit mě lákalo již delší dobu, ale posledních 6 let jsem žil v Irsku a UK, kde bych platil každý rok o hodně víc než těch 25 000 Kč jen za povinné ručení a zase mě to rychle přešlo. Tenhle zápisek ale nebude o prvních zkušenostech za volantem nebo otočení přes střechu v první ostřeji projeté zatáčce (není to Vectra že), i když jsem teda v příkopu skončil už po 6km od koupě ... ale jede se dál. Tenhle zápisek bude pořádně geeky.
Jen krátce. Přibližně před půl rokem jsem přešel k EquaBank, zlákala mě možnost euro účtu připojeného k platební kartě v kombinaci s výběry v zahraničí za 9 Kč. Před založením účtu jsem se snažil zjistit jestli jejich internetové bankovnictví funguje v pohodě ve Firefoxu v Linuxu. Nikde jsem tuto informaci nenašel, ale předpokládal jsem, že s tímto má problémy snad už jen KB s tou jejich javou. A opravdu, Equa Bank funguje snad v jakémkoliv prohlížeči s naprostou samozřejmostí.
hosts: files myhostname mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dnsna
hosts: files myhostname dns mdns4_minimal [NOTFOUND=return]Rozbite avahi? Celkem zklamani, ze takoveto elementarni problemy se znovuobjevuji na Linux desktopu :-(.
V práci jsme pro QA oddělení nakódili python plugin pro náš software, aby se už chudáci testeři nemuseli mořit s testováním na základě logů, do kterých jsou vyexportovány všechny data jako ASCII (takový log má klidně přes 100GB zagzippovaný, brr). Tento plugin se osvědčil, ale co si budeme povídat, CPython je pro zpracování velkého množství dat pomalý (a s LuaJIT mě šéf poslal někam ). Takže zkusíme embedovat PyPy ... no, byla to sranda už jen díky tomu, že jediná "dokumentace" jsou zdrojáky uwsgi PyPy pluginu. Naštěstí se nakonec ukázalo, že embedování PyPy je celkem fajn a následující řádky by měly posloužit jako dokumentace embedování PyPy do C (resp. C++) aplikací.
Už jsem se tady na blogu zmiňoval o mých výletech do Dublinu. Protože jsem socka, tak o víkendech v Dublinu přespávám v hostelech - a tam používají takové magické kartičky k otevírání dveří ...
Před několika měsíci jsem kolegovi ukázal návykovost a sílu jedi-vim (jedi-vim spolu se sadou dalších pluginů promění vim v plnohodnotné Python IDE), jenže kolega si už o pár dní později začal stěžovat, že jedi-vim nemůže používat na testovacích serverech, na kterých převážně běží RHEL5 a RHEL6 (to znamená více než pět let starý vim a to navíc bez podpory pythonu). Instalovat na všechny servery nejnovější python a vlastní vim rozhodně není idealní řešení. Raději si zkusíme pohrát s build procesem (a zdrojákama) vimu a zkompilovat vim, který bude stačit rozbalit a poběží na (skoro)jakémkoliv moderním (glibc-based) linuxu...
Rád bych oznámil novou verzi rozšíření AppSearch pro Gnome Shell. Dneska to bude hodně krátké, protože kromě portování na Gnome 3.10 nic nepřibylo.
Ze zvědavosti jsem si pořídil Futuro Cube, snad jediný český výrobek na ThinkGeeku. Zalíbila se mi existence SDK (které mi po několika emailech dokonce poskytli i pro Linux ) a prostorovost jednotlivých "her", reakce lidí "co to sakra je" jsou taky fajn
. Když už mám SDK, tak jsem se rozhodl si trochu pohrát a napsat pro Futuro Cube jednoduchý prográmek pro vizualizaci hudby. Trochu jsem narazil, když jsem zjistil že Futuro Cube nemá mikrofon, ale i tak se nakonec povedlo ...
V minulém díle jsem popsal jak rozchodit xrdp a guacamole za pomoci několika "aptitude install" a chvilky konfigurace. Dnes si ukážeme jak se to dělá "the hard way".
V lednu jsem tady zveřejnil příspěvek o tunelování skrz korporátní proxy, samozřejmě takové řešení není zrovna ve shodě s bezpečnostní politikou, ale mít přístup k vlastnímu linuxovému systému se prostě hodí, tak jsem se rozhodl toto řešení "zlegalizovat".
V práci máme vývojářskou síť bez připojení k internetu z důvodu (pseudo)bezpečnostní politiky. Dokážete si představit, že používat Ubuntu bez aptitude a python bez pip je návrat do středověku. Na rozchození mirroru pro Ubuntu se osvědčil apt-mirror, mirrorovat PyPI bylo o trošku složitější...
Před rokem jsem tady na blogu psal o projektu sstream, který slouží k tunelování TCP přes SSH, a to i v případě kdy se jede přes "jumpbox", který zakazuje TCP forwarding a ani na něm nemáte shell. Sstream už funguje dost stabilně a jedu na něm 40 hodin týdně. Pokud pracujete ve firmě, kde máte vedle sebe na stole dva počítače, mezi nimi pouze takto omezené SSH a chcete rozjet synergy, sstream je přesně pro vás.
Vypadá to, že se s IPv6 roztrhl pytel a začíná se nám to pomalu rozjíždět. Pořád se ale můžeme setkat s problémy jako omezení počtu připojených zařízení (MAC filter na straně poskytovale) na počet přidělených IPv4 adres (většinou jedna).
Sice jsou Ubuntu a Unity častým cílem hate postů, ale pro mě je tato kombinace nejblíž idealnímu pracovnímu prostředí. Dokonce i Unity, které jsem dříve nemusel, a dokonce jsem kvůli němu od Ubuntu utekl, se vyvinulo v použitelné a hezké prostředí. Až na jeden (no dobře našlo by se jich víc) detail na kráse, který ale už v Raringu bude vyřešen, protože se mi podařilo protlačit patch do upstreamu! Takže jak to vlastně tenkrát bylo.
V praci pro interni komunikaci pouzivame Microsoft Lync. Jeden by neveril jaka s tim muze byt sranda.
Konecne jsem aktualizoval appsearch - rozsireni pro Gnome Shell na prohledavani repozitaru a instalaci software, takze ted funguje krasne i s nejnovejsim Gnome Shell 3.6. Pro instalaci balicku tak staci bouchnout mysi do leveho horniho rohu a napsat nazev balicku.
Tak se vratim vecer domu a prekecavam se abych dal dalsi kapitolu Autotools Mythbuster ... a v tom!
O víkendu jsem si odbyl svoje poprvé na open-source konferenci, a to rovnou na FOSDEMu. Na jednu stranu, jsem si to fakt skvěle užil - jak FOSDEM tak Brusel a potkal řadu skvělých lidí. Na druhou stranu celkem zklamání a ztráta iluzí o světě open-source. Tenhle blog asi vyzní dost kriticky, ale rozhodně to nemyslím jako trolling/provokaci, ale prostě jen píšu jak to vidím.
Aneb o tom jak se protunelovat skrz proxy co podporuje pouze NTLM.
Jak mám rád gmail, tak nemám rád google účet, a to že mě automaticky přihlásí k jakékoliv google službě na které se náhodou vyskytnu. K tomu google využívá 3rd party cookies, přesměrování (včetně javascriptu), iframe 3rd party cookies a vůbec všech možných triků jen aby mě přihlásil ke službě, ke které se vůbec přihlásit nechci. Toto samozřejmě nejde nijak zakázat v nastavení google účtu. Klasicky mi tohle nejvíc vadí u youtube.
Čau. Takový bulvární titulek by nevymysleli ani v blesku . Jedná se o to, že kámoška co umí parádně malovat a k tomu vystudovala uměleckou VŠ, teď zrovna nemá co dělat a ráda by pomohla s artworkem pro nějaký free software projekt.
Po té co jsem se v sobotu ráno probral, tak abych zahnal prázdno v hlavě po páteční noci, jsem začal dělat na rozšíření do Firefoxu, které rozbíjí single sign-on na webu (OAuth, facebook account, google account). Například jde o to přihlásit se k gmailu ale nepřihlásit se k youtube. Ale Mozilla API udělá v hlavě větší zmatek než cokoliv co se dělo v pátek večer. V tom mě popadlo, že by bylo hezký mít vizualizér (Spectrum Analyzer) hudby do konzole.
"Trochu" jsem bojoval s kompilací pitivi z gitu na Ubuntu 12.10 (a podobně by to šlo na jiných distribucích s gstreamer-1.0). Hlavně kvuli zastaralým informacím na wiki a problémum s pygobject. Jasně, dá se použít automatický build script který je v gitu pitivi, ale ten instaluje vlastní pygobject (python-gi) i když je kompatibilní verze už v systému. Tady je návod krok po kroku na manuálni build.
Jasně, nejedná se o nic převratného a tato technika se používa běžně. I tak si myslím že si zaslouží článek, už jen proto že jsem si k ní sám přišel přes JSON a až poté si uvědomil že se o nic převratného nejedná .
Situace s fonty na linux desktopu byla vzdy ... neidealni. Posledni dobou se sitauce zlepsila, ale i ted pretrvavaji vylozene amaterske problemy.
Na odreagovani od prace s profesionalnim proprietarnim kodem, kde misto manualu pouzivame "strings <binarka> | grep -- --" jsem si trosku pohral se 'sl' a pythonem.
Před X měsíci jsem koupil fajnovou doménu killem.al (registrována u Albánského host.al - vše v pohodě). Akorát mě nenapadá co tam teď dát , tak jsem zvedávej na tipy od místních KERNEL ULTRAS
Igor má rád Evu, Eva jeho (nie). Eva chce mať Vojta .... no nedovolí Eva Igorovi aby si povídal s Vojtem. Za to Igorovi dovolí ať se na ní ssháčkne (a od ní k Vojtovi). Introducing sstream.