V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Igor má rád Evu, Eva jeho (nie). Eva chce mať Vojta .... no nedovolí Eva Igorovi aby si povídal s Vojtem. Za to Igorovi dovolí ať se na ní ssháčkne (a od ní k Vojtovi). Introducing sstream.
O co že tu jde? Takhle hezky nám to ve firmě zamotaly lamy z infosecu. Nejspíš provádí penetrační testy asi tak často jako Blek. tak si to pak vybíjí a takto nám znepříjemňují život.
Na stole mám dva stroje - jeden s Windows na korporatni komunikaci, přístup na internet apod. a druhý s Linuxem na kterém se provádí samotný vývoj. Samozřejmě jsou na oddělených sítích a vývojářská síť není nijak s korporatni propojena. No je tu pár strojů které mají přístup do obou sítí a běží na nich sshd. Takže je možné se z Windows sshacknout na "jumpbox" a z něho na naše stroje ve vývojářské sítí. Jumpbox samozřejmě nepodporuje port forwarding. No my bychom ip konektivu mezi stroji rádi - už kvůli tomu že používat dvě klávesnice (či kvm switch) je těžce neergonomické a zdravotně závadné - ale hlavně kvůli tomu že je punk ukázat infosecu že zase jednou jejich obstrukce akorát otravují ale kdo umí se propenetruje kde chce
Podaří se? Protahnem TCP skrz SSHacko? Jak by jste to řešili vy?
Tady je moje řešení - skript v pythonu (sstream.py) otevře v PTY OpenSSH klienta a transparente presmeruju co přečte z PTY na stdout a co přečte z stdinu zapíše do PTY až dokud z PTY nenarazí na kouzelnou sekvenci bytu. Tuto sekvenci pošle při spuštění na serverů druhý python skript (sstream-server). Sstream-server se pak připojí k serverů a všechny data která přečte pošle na svůj stdout ve formátu "data_len\ndata\n" (a obráceně). Sstream.py poté co přečte kouzelnou sekvenci nabinduju socket počká až se připojí klient a pak vše co od klienta přečte pošle do PTY (opět ve formátu "data_len data ") (a obráceně, co přečte z PTY dekóduje a pošle klientovi).
Vypadá to snadné ... devil's in thé details ... jo vyřešit všechny detaily fakt byla poradna sranda, pak když jsme zistili že synergy rádo timeoutuje klienta takže sstream a sstream-server po sobě musí jen přestat házet data a musí si i začít povídat a občas se synchronizovat ("hele synergy mě zas odpojilo","ok přestanu ti posílat data a odpojím klienta a schválně jestli se znova připojí","ok","připojil","paráda já se znovu připojím k serverů, JEDEM") (několik hodin strávených debugovanim i přesto že sstream funguje ale tváří se že ne protože synergy nefunguje v Gnóme3 pokud není u hrany obrazovky ne-gnóme3 aplikace snad raději nezmiňovat ).
Výsledek je tady: https://github.com/luv/sstream , tak jestli vás ve firmě taky takto omezují tak určitě zkuste.
Tiskni
Sdílej:
Jumpbox samozřejmě nepodporuje port forwarding.
ProxyCommand ssh -e none proxy "/bin/bash -c 'exec 3<>/dev/tcp/%h/%p; cat <&3 & cat >&3;kill $!'" 2> /dev/null
Stačí mít na prostředním serveru bash :)
-bash-4.1$ cat ~/.ssh/config Host 10.119.23.224 ProxyCommand ssh 10.224.193.153 exec nc %h %p $ ssh -e none 10.119.23.224 ssh: connect to host 10.119.23.224 port 22: Connection timed outTak pres nas jumpbox kde nemame ani pristup k ssh to neprojde