Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Igor má rád Evu, Eva jeho (nie). Eva chce mať Vojta .... no nedovolí Eva Igorovi aby si povídal s Vojtem. Za to Igorovi dovolí ať se na ní ssháčkne (a od ní k Vojtovi). Introducing sstream.
O co že tu jde? Takhle hezky nám to ve firmě zamotaly lamy z infosecu. Nejspíš provádí penetrační testy asi tak často jako Blek. tak si to pak vybíjí a takto nám znepříjemňují život.
Na stole mám dva stroje - jeden s Windows na korporatni komunikaci, přístup na internet apod. a druhý s Linuxem na kterém se provádí samotný vývoj. Samozřejmě jsou na oddělených sítích a vývojářská síť není nijak s korporatni propojena. No je tu pár strojů které mají přístup do obou sítí a běží na nich sshd. Takže je možné se z Windows sshacknout na "jumpbox" a z něho na naše stroje ve vývojářské sítí. Jumpbox samozřejmě nepodporuje port forwarding. No my bychom ip konektivu mezi stroji rádi - už kvůli tomu že používat dvě klávesnice (či kvm switch) je těžce neergonomické a zdravotně závadné - ale hlavně kvůli tomu že je punk ukázat infosecu že zase jednou jejich obstrukce akorát otravují ale kdo umí se propenetruje kde chce
Podaří se? Protahnem TCP skrz SSHacko? Jak by jste to řešili vy?
Tady je moje řešení - skript v pythonu (sstream.py) otevře v PTY OpenSSH klienta a transparente presmeruju co přečte z PTY na stdout a co přečte z stdinu zapíše do PTY až dokud z PTY nenarazí na kouzelnou sekvenci bytu. Tuto sekvenci pošle při spuštění na serverů druhý python skript (sstream-server). Sstream-server se pak připojí k serverů a všechny data která přečte pošle na svůj stdout ve formátu "data_len\ndata\n" (a obráceně). Sstream.py poté co přečte kouzelnou sekvenci nabinduju socket počká až se připojí klient a pak vše co od klienta přečte pošle do PTY (opět ve formátu "data_len data ") (a obráceně, co přečte z PTY dekóduje a pošle klientovi).
Vypadá to snadné ... devil's in thé details ... jo vyřešit všechny detaily fakt byla poradna sranda, pak když jsme zistili že synergy rádo timeoutuje klienta takže sstream a sstream-server po sobě musí jen přestat házet data a musí si i začít povídat a občas se synchronizovat ("hele synergy mě zas odpojilo","ok přestanu ti posílat data a odpojím klienta a schválně jestli se znova připojí","ok","připojil","paráda já se znovu připojím k serverů, JEDEM") (několik hodin strávených debugovanim i přesto že sstream funguje ale tváří se že ne protože synergy nefunguje v Gnóme3 pokud není u hrany obrazovky ne-gnóme3 aplikace snad raději nezmiňovat ).
Výsledek je tady: https://github.com/luv/sstream , tak jestli vás ve firmě taky takto omezují tak určitě zkuste.
Tiskni
Sdílej:
Jumpbox samozřejmě nepodporuje port forwarding.
ProxyCommand ssh -e none proxy "/bin/bash -c 'exec 3<>/dev/tcp/%h/%p; cat <&3 & cat >&3;kill $!'" 2> /dev/null
Stačí mít na prostředním serveru bash :)
-bash-4.1$ cat ~/.ssh/config Host 10.119.23.224 ProxyCommand ssh 10.224.193.153 exec nc %h %p $ ssh -e none 10.119.23.224 ssh: connect to host 10.119.23.224 port 22: Connection timed outTak pres nas jumpbox kde nemame ani pristup k ssh to neprojde