V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Oficiální android emulátor podporuje příkazy geo fix
a geo nmea
pro mockování GPS. Funguje to opravdu jednoduše - telnet localhost 5554
a geo fix longitude_value latitude_value
. Fajn, něco takového (resp. stejného!) bych rád i pro testování přímo na mobilu/tabletu/apod. Jenže co si sám nenaprogramuješ to nemáś :). MockGeoFix.
Jasně, v Google Play "repositářích" jsem našel stovky podobných appek - no všichni řeší zadávání mock souřadnic po svém, tak jsem napsal jednoduchou appku přesně k tomuhle účelu. Zapnu, kliknu na "start", appka mi ukáže IP, ke které se můžu připojit - a toť vše :). Jednoduché na naprogramování by to teda bylo, pokud by se nejednalo o Android, pro který programovat je za trest, ale to bych si měl raději nechat pro sebe :). Ostatně, můžete posoudit sami jak může být taková kravinka přesložitělá. Na druhou stranu Android Studio je hodně fajn, a to říkám jako vimař. Klasika java - veškeré API stupidně překomplikované ale kvalitní IDE; takové spojené nádoby.
Každopádně, abych si prošel celým procesem, tak jsem MockGeoFix publikoval i na Play, tak třeba se to někomu bude hodit. Dokonce jsem teď koukal na statistiky a vypadá to, že nejsem jediný kdo to používá. To mě celkem překvapilo :).
Sám MockGeoFix používám pro testování jedné malé aplikace. K tomu mám různé pomocné scripty (pro inspiraci):
run_json_proxy.py
: lokálni web server (používá se ten super jednoduchý z python stdlib), na kterém běží leafletjs a připojuje se k OSM, na mapě se pak pohybuje buď pomocí WASD nebo klikáním a vybraná lokace se pak mockuje na mobilu
run_sim.py
: prochází existující GPX trasu
PS: z opensource nástrojů/knihoven pro práci s geo si nemůžu vynachválit právě leafletjs a OSRM. Leafletjs je opravdu ukázkově navržená knihovna, super jednoduchá na používání a zároveň krasné rozšířitelná.
Tiskni
Sdílej: