Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Oficiální android emulátor podporuje příkazy geo fix
a geo nmea
pro mockování GPS. Funguje to opravdu jednoduše - telnet localhost 5554
a geo fix longitude_value latitude_value
. Fajn, něco takového (resp. stejného!) bych rád i pro testování přímo na mobilu/tabletu/apod. Jenže co si sám nenaprogramuješ to nemáś :). MockGeoFix.
Jasně, v Google Play "repositářích" jsem našel stovky podobných appek - no všichni řeší zadávání mock souřadnic po svém, tak jsem napsal jednoduchou appku přesně k tomuhle účelu. Zapnu, kliknu na "start", appka mi ukáže IP, ke které se můžu připojit - a toť vše :). Jednoduché na naprogramování by to teda bylo, pokud by se nejednalo o Android, pro který programovat je za trest, ale to bych si měl raději nechat pro sebe :). Ostatně, můžete posoudit sami jak může být taková kravinka přesložitělá. Na druhou stranu Android Studio je hodně fajn, a to říkám jako vimař. Klasika java - veškeré API stupidně překomplikované ale kvalitní IDE; takové spojené nádoby.
Každopádně, abych si prošel celým procesem, tak jsem MockGeoFix publikoval i na Play, tak třeba se to někomu bude hodit. Dokonce jsem teď koukal na statistiky a vypadá to, že nejsem jediný kdo to používá. To mě celkem překvapilo :).
Sám MockGeoFix používám pro testování jedné malé aplikace. K tomu mám různé pomocné scripty (pro inspiraci):
run_json_proxy.py
: lokálni web server (používá se ten super jednoduchý z python stdlib), na kterém běží leafletjs a připojuje se k OSM, na mapě se pak pohybuje buď pomocí WASD nebo klikáním a vybraná lokace se pak mockuje na mobilu
run_sim.py
: prochází existující GPX trasu
PS: z opensource nástrojů/knihoven pro práci s geo si nemůžu vynachválit právě leafletjs a OSRM. Leafletjs je opravdu ukázkově navržená knihovna, super jednoduchá na používání a zároveň krasné rozšířitelná.
Tiskni
Sdílej: